Kansalaisten perusturvaa on vahvistettava. Yhteiskunnan sosiaalisia tukia ja palveluita pitää kohdentaa huolenpitoa eniten tarvitseville. Ketään ei jätetä yksin. Siinä on tarvittu ihan oikeata kyvyttömyyttä ja taitamattomuutta.
Veronalennukset koskevat vain hyvätuloisia. Edellisen Vanhasen hallituksen poistama varallisuusverotus nauttii myös nykyisen hallituksen erityistä suojaa ja sen lisäksi hallitus pyrkii alentamaan perintö- ja lahjaveroa myös suurten varallisuuksien haltijoilta.
Hallitus sanoo elvyttävänsä veronkevennyksillä, mutta elvytystä nämä hallituksen veronkevennykset eivät ole. Hallituksen linja näyttää olevan selkeä: vähävaraisia kyykytetään.
Ruuan arvonlisäveron alennusta lykätään ja energia- ja polttoaineverotuksen nosto tyrkätään lähes kokonaan kuluttajien maksettavaksi. Joulukuussa oli nähtävillä, niin hallituksen talousarvio vuodelle 2009 oli tuloennusteissaan liian optimistinen ja lainaa on nyt otettava. Veronkevennykset erityisesti ja nimenomaan suurituloisten kohdalta pitäisi kuitenkin perua heti ja välittömästi. On vääryys, että laman varjolla lainataan rahaa näiden ihmisten taskuun. Rikkaat ja valtaapitävien erityissuojaa, tukiaisia, nauttivat pärjäävät aina, heille on vastuutonta jakaa ilmaista rahaa. Jyrki Katainen on osoittanut, kenen puolella työväenpuolueeksi julistautunut kokoomus on. Ensin rapautetaan valtion veropohjaa antamalla lahja suurituloisille ja yrityksille. Tämän jälkeen ollaan valmiita tekemään menoleikkauksia talouden tasapainottamiseksi. Menoleikkaukset maksavat tavalliset ihmiset.
Meitä kyykytetään
sätkyukkojen toimesta
6715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
suomen säästöihin ja heikennyksiin tämä ruiskukka puolue Tämä politiikka on paras tällä politiikalla suomessa oli kaikilla hyvinvointi. http://www.sdp.fi/fi/politiikkamme/periaatteemme
aivan totta!ee aata kööhän kun männä pesuveten mukana!
Koskaan en noihin vaaleihin ole vaivautunut. Nyt olemme kaveriporukalla päättäneet äänestää. TIMO SOINIA!!! Tämä on pyllistys ylimieliselle sekoomukselle ja umpikerolle kepulle.(Y)
Minä en takuulla niitä vähäjärkisiä pyllistelijöitä äänestä! Niistä ei ole mihinkään muuhun kuin turvanloukutukseen.
Olla kun aena vain vastaansannoovat, siinä on niije puolueohjelma. Vaen sitten kun on aeka tekojen nii,tyhjästäpä on vaekee nyhjästä.
Epätavalliset ihmiset maksa mittää sitte.