Uskallanko lähteä tästä kaupungille? Asun Lahdessa, jossa on sikainflueanssaepäily. Olen ihan tosissani ja vakavissani eikä tämä ole mikään vitsi. Ties missä se ihminen on täällä kävellyt ja tartuttanut mahdollisesti muita lahtelaisia. Onko nyt vaarallista lähteä kapungille? Pitäisikö nyt alkaa ostamaan niitä kasvomaskeja?
Uskaltaako lähteä kaupungille?
tosijuttu)
5361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siinä hyvin epätodennäköisessä tapauksessa, että kyseessä ei ole vitsi... Kyllä, uskallat lähteä. Jos tämä epäilty tulee alle metrin päähän köhimään päällesi, yritä pidättää hengitystä sen aikaa, että pääset kauemmaksi.
uskallat, mene minne menet kunhan laitat hengitys suojaimen kasvoillesi!
Hengityssuojaimesta ei käytännössä ole paljoa muuta hyötyä kuin se, ettei itse levitä tautia. No, estäähän se tietysti naaman hieromisen käsillä, mutta olennaisinta on käsihygienia. Ja eiköhän siellä Lahdessa uskalla aivan rauhassa liikkua, ei se virus ulkosalla niin tehokkaasti leviä. Ainakaan vielä ei ole Euroopassa todettu ainuttakaan tartuntaa, joka ei olisi tapahtunut Meksikossa. Siis Euroopassa tauti ei ole levinnyt.
tosissani tätä tarkoittanut, kunhan heitin noin suurin piirtein. on hyvä pestä ne räpylät muulloinkin ja usein vaikkei sikoja ja lintuja mainostettaisikaan! kyllä nyt vakavat esitykset tulee ja mie kun huumorin kanssa kuljen käsi kädessä!
Siellä on liikaa motoristijengejä ja muita huligaaneja nakkikioskilla. Turpiin saa varmasti.