Kissamme hävisi tänään aamupäivällä kaukopään kerrostalon parvekkeelta. Tuntomerkkejä: Norjan metsäkissan ja Venäjän sinisen yhdistelmä, edestäpäin katsottuna oikean silmän luona beige laikku ja otsassa samanlainen, rinnus, maha ja tassut ovat valkoiset. Lyyli on pienikokoinen 1,5-vuotias tyttökissa. En kaipaa ketään ruikuttajia vastaamaan "mene etsimään sarkaselta jne.!"
Kissa karkuteilla Kaukopäässä!
13
1366
Vastaukset
- nähty on
maksatko löytöpalkkion?
- tuota?! :o
Missäs näit tämän kissan sitten?!
- Lylix
Istuu just tossa Kaukopäänkatu 3 leikkikentän keinujen kohdalla.
- mites onko
käyny jaliskentällä?? huua sille ettei mene kuitukavun takapihalle!!! haen kottii ku kievarist tulen illalla!
- ruikuttamista
on siin et neuvoo ettii löytöeläinpaikasta??????? vittu toivottavasti löytyy litistyneenä jonkun renkaista!!siin sulle ruikutusta.eläinrääkkääjä!kyl olisin oman elukkani jo ettiny.mut tollaset omistajat kun ei välitäå elukoistaan paskan vertaa.täält varmasti löyät kissas!! onko sil kirjastokorttii??? et jos se käy kirjastol lukemas näit sivui? ei näy tääl ihmisii ettimäs koiriaan vai näkyykö?? ei ,koska niist välitetään! niitä etitään ennemmin kun kulutetaan sitä silava hanuria penkillä ja etitää netin kautta. onni sulle et uusia kissoja saa jatkuvast uusia!
- ^^just ^
Jos osaisit lukea, niin missään kohtaan ei sanota tommosesta, ja on ehkä hyvä laittaa myös nettiin ilmoitus kun muutkin kuin tuommoiset itsekeskeiset k-päät niitä lukee... kissat voi olla monta päivää/viikkoa karkuteillä ennenkuin löytyvät, että tämä netti on aika hyvä vaihtoehto siitä myös ilmoittaa.
- sairaita
Älä välitä näitä sairaita ihmisiä riittää nyky aikaina! Toivottavasti löydät kissasi elävänä.
- Omassa kodissaan taas
Meidän kissa löytyi eilen illalla, ja on onnellisesti kotonaan. Kesä ja kärpäset houkuttelee kissan loikkimaan ulkomaailmaan, vaan kun se ei tiedä kaikista vaaroista tuolla. Ja tämä on hyvä paikka kysellä josko joku olisi nähnyt vilausta, kenen tahansa kissasta. Meillä ainakin välitetään lemmikistä, vaikka karkuteille lähtikin, ja hätä oli suuri, tosin ilokin sen mukainen kun karvakasa ilmaantui. Kiitos myötätuntoisista ajatuksista jotka lukivat katoamisilmoituksen, vähemmän positiivisia ajatuksia antaneille mietittävää: Entä jos se olisi ollut oma lemmikkisi? ps. Kissaa jo kuvilla varustetuilla ilmoituksilla etsittiin ja tyttö kierteli monet tunnit lähiympäristössä. Hän oli tosi aktiivinen ja toimi :-)
- max.
Omassa kodissaan taas kirjoitti:
Meidän kissa löytyi eilen illalla, ja on onnellisesti kotonaan. Kesä ja kärpäset houkuttelee kissan loikkimaan ulkomaailmaan, vaan kun se ei tiedä kaikista vaaroista tuolla. Ja tämä on hyvä paikka kysellä josko joku olisi nähnyt vilausta, kenen tahansa kissasta. Meillä ainakin välitetään lemmikistä, vaikka karkuteille lähtikin, ja hätä oli suuri, tosin ilokin sen mukainen kun karvakasa ilmaantui. Kiitos myötätuntoisista ajatuksista jotka lukivat katoamisilmoituksen, vähemmän positiivisia ajatuksia antaneille mietittävää: Entä jos se olisi ollut oma lemmikkisi? ps. Kissaa jo kuvilla varustetuilla ilmoituksilla etsittiin ja tyttö kierteli monet tunnit lähiympäristössä. Hän oli tosi aktiivinen ja toimi :-)
Kiva että seikkailija on palannut retkeltään. Olisi myös hienoa jos kävisit poistamassa kauppojen ilmoitustauluilta ym. katoamisilmoitukset,niin sitten homma saisi myös tyylikkään lopun. Tämä kaikella ystävyydellä !
- pissis:
Läskipersepissis istuu mielummin koneella ja vetää karkkia ja sipsejä kun menis ulos tosissaan etsimään kattiaan. Siinähän saattais vaikka hengästyä. Paljon helpompi jos joku avulias löytäis sen ja tois ovelle valmiiks. Vois tietysti samalla tuoda kottikärrillisen karkkia ja sipsejä ja pari koria limsaa. Kiitos!
- Hunski
Hyvä, että kissa löytyi. Mutta onhan se aivan selvä asia, että kissa karkaa, kun se jätetään avonaiselle parvekkeelle (= heitteillejättö).
- löyty
meidän kissa oli 3 kuukautta hanessa.saatiin kiinni vain supiloukulla ja syötillä.karvat oli lähtenyt puolesta ruumista.oli kuin leijona.
...heitteillejätön perusteita, kun ei ihan joka hetki silmä ollut tarkkana, ja joku höttiäinen on ollut niin mielekäs, että kissa loikkasi. Kotona oltiin kyllä. Eikä kissaa jätetä ikinä parvekkeelle, tai ikkunoita auki. Aina se opettaa vahtimaan vielä paremmin :-)Muuten ihan sisäkissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2265757SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784649Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803428SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2432882Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462659Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1672086Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2561582Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491125Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281038- 621036