Kirjoitan mieheni asiasta. Hänellä paikallisalkuinen epi ja lääkityksenä tällä hetkellä trilptal ja keppra. Keppraa syönyt nyt kuutisen viikkoa ja tänään aamulla iski kamala masentuneisuus joka johti itsetuhoisiin ajatuksiin ja jo lähelle tekoihin!!!! Voiko johtua kepprasta. Luin lääkeselosteesta ja ja masentuneisuus ja itsetuhoiset ajatukset ja itsemurhat olivat lueteltu haittavaikutuksissa!!!??? Kamalaa, ihan kuin itse sairaus ja lievä aivovamma, jonka kaupanpäällisenä epikin tuli ei olisi jo tarpeeksi, niin hänelle itselleen kuin meille läheisillekin, niin sitten on vielä tällaisia haittavaikutuksia. On tietysti mahdollista että hänelle puhkesi juuri nyt masennus joka ilmeisesti myös yleistä epileptikolla. Lievää masentuneisuutta on ollut diagnoosista lähtien, mutta ei todellakaan itsetuhoisuutta. Eikä elämässä ole tapahtunut mitään niin ihmeellistäkään juuri nyt. Tietysti hänellä on rankkaa kun ei meinaa löytyä lääke yhdistelmää, joka pitäisi kohtaukset poissa eikä olisi ylitsepääsemättömiä haittavaikutuksia. Tämä lääkitys tuntui hyvältä aina sunnuntaihin asti kunnes ensin alkoi tokkuraisuus ja tasapainohäiriöt ja lievä tutina n.1 h lääkkeiden oton jälkeen ja sitten tämä tämänpäiväinen pommi!?
Auttakaa, onko kellään kokemusta vastaavista haittavaikutuksista, vai onko ne edes niitä????
itsetuhoisuu, lääkkeistäkö?
SUOMEMA65
2442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuon vaiheen ohi on tietenkin päästävä, mutta voihan olla, että lääke on ns. parantanut aivotoimintaa ja sen jälkeen asiat tulvivat mieleen ja ne pahat myös. Itse syön Keppraa ja varmasti on käynyt mielessä teeseitseitsemurha, mutta oli sitä ennen Keppraakin. Keppra ainakin itsellän paransi elämääni kovin paljon. Tuntui ainakin siltä... vaikutus tosin lieventynyt ja samalla mielestäni sairaus. Tripleptanista ei ole kokemusta... Täällä moni kirjoittaa todella positiivisia kokemuksia vaikeuksien keskeltä ja muutenkin... täytyy ihailla, että jaksavat niin hyvin. Neurologille varmaan kannattaa mainita asiasta ja itsetuhoisuus on kyllä heti hoidettava ennen kuin myöhäistä. Sen jälkeen masennuksen kimppuun.
Minun 10v. tyttärelläni on myös paikallisalkuinen epilepsia ja lääkkeenä trileptal ja keppra. Kepprasta on tullut tytölle aina lääkitystä nostettaessa melko kovia lihaskipuja ja outoja pistelyjä esim. jalkapohjiin. Ja viimeisimmän noston jälkeen alkoi tulla muistin pätkimistä. Kun on jonkun aikaa syönyt niitä, sivuvaikutukset ovat hävinneet tai ainakin lievittyneet. Kaikille se lääke ei todellakaan sovi. Eräs tuttava sai siitä agressiivisuutta ja alkoi "hyppimään seinille" muutenkin ja lääkitys piti lopettaa. Siellä haittavaikutuksissa todellakin lukee se varoitus itsemurhasta. Mielestäni kannattaa soittaa heti neurologille kun huomaa tuollaisia oireita ja kysyä asiasta. Itse ainakin soittaisin!!