jännää politikointia Jämsässä... Hallitus äänestää yksimielisesti jostain asiasta ja sit hallituksen jäsenet myöhemmin äänestävät omaa esitystä vastaan valtuustossa... Onko ihan näin sekaisin kaikki Jämsän päätöksenteossa?
Arvot, etiikka ja suoraselkäisyyskin hukassa? Ensiksi ollaan yhtä mieltä ja sitten käännetään takkia ja ollaan ihan eri mieltä... Ja näihin ihmisiinkö pitäisi luottaa?
Mielenkiintoista...
sera30
8702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hallituksen puheenjohtajahan se noin menetteli. On se vähän erikoista juu???
Miksi
... äänestää kaupunginhallituksen omaa esitystä. Mutta kuten tuolla alempana otsikon "pelleily jatkuu" alla kirjoittelin, niin ehkä tämä on vain osoitus asioiden huonosta valmistelusta ja epäluottamuksesta virkamiesjohtoon, kun kaupunginhallituksen jäsenetkään eivät virkamiesjohdon esittelyn perusteella pysty muodostamaan lopullista kantaa asioihin. Ja jos eri lähteistä saadaan näinkin erilaista tietoa (toisaalta Mattila, Luostarinen, Audiator: Jämsä ja Jämsänkoski ovat olleet kriisikuntia jo useita vuosia, toisaalta Lappalainen, valtiovarainministeriön kuntaosasto: Jämsä ei ole hilkullakaan kriisikunnaksi) en voi moittia kaupunginhallituksen jäseniä, jotka second opinionin hankittuaan eivät enää luota siihen, mitä virkamiesjohto syöttää, vaan muuttavat kantaansa.
kanssasi. Kannattaa kysseenalaistaa asioita, kuten teki hallituksen puheenjohtajakin äänestämällä omaa esitystään vastaan....Liian paljon on epäselviä asioita päätettävänä.
Pienen ryhmän voi survoa suoraselkäisesti epäselvin perustein, mutta koko kuntatyöntekijäryhmän v****uilua ei enää kestä kuunnella. You are not an alien!
sera 30kirjoittaa... hallitus äänestää yksimielisesti jostain asiasta...Ensinnäkään yksimielisestä asiasta ei äänestetä, toisekseen mielipidettään voi aivan vapaasti muuttaa ja pitääkin muuttaa jos asiat niin vaatii
Pöytäkirjaan näkyy kirjautuvan "päätetty yksimielisesti" silloinkin kun yksi hallituksen jäsen on vastustanut kaupunginjohtajan esitystä, mutta kukaan muu hallituksen jäsenistä ei kannata eriävää mielipidettä. Yksimielistä? No ainakaan ei ole äänestetty.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/04/21733