Nyt tämä Pandemia riski on todella suuri ja sitä saa kuulla jatkuvasti televisiosta. Pitäisi ottaa huomioon tilanteen vakavuus mutta myös varjella lapsia jatkuvalta uutisryöpyltä. Katselen uutisia silloin kun lapset nukkuvat. Normaali elämä jatkukoon ja kädet pestään kun tullaan pihalta. Kun aikuiset kuuntelevat niitä ja lapset puhuvat pihalla keskenään. Tänään 6- vuotiaani tuli itkien kotiin ja sanoi saanko possutaudin. Johan tuosta vouhutuksesta jo sairastuu.
Lapset ja normaali elämä
Arja70
3249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No joskus sota-aikana myytiin Mikki Hiiren mallisia kaasunaamareita että lapsetkin uskalsi käyttää niitä. Semmoset?
Kun lapset menevät laboratorioon mikä on heille ikävä asia niin tädeillä on sellaiset maskit naamassa mitä nyt televisiossa näytetään se herättää lapsissa ahdistusta kun toistuvasti näkevät tätä uutisaihetta ja toimittajilla naamarit naamassa, voi voi
jatkuvasti kuulla TV:stä tai muista hömppämedioista, ei tee riskiä suureksi. Tällä hetkellä - ja varmasti ensi viikollakin - riski on Suomessa mitätön.