TÄYTYYKÖ AURAUSKULMAT SÄÄTÄÄ UUDESTAAN KUN VAIHDETAAN UUDET ETUISKARIT VOLVO V70 VM. 2005 KIITOS TIODOSTA.
AURAUSKULMIEN SÄÄTÖ
8
7401
Vastaukset
- Kyllä
Pitää säätää!
- Tarvitse
Säätää, mikä siellä iskarin vaihdossa muuttuisi?
- volvo_puranen
Normi-iskari vaihdossa ei tarvitse koskea sellaisiin osiin jotka vaikuttaa näihin ohjauskulmiin ,täten ei säätö tarvetta kuten edellinen kirjoittaja sanoi.Jos taasen renkaat kuluneet epätasaisesti ja epäilette että säädöissä on sanomista niin ensiksi kaikki alustan nivelet käydään läpi ettei missään välystä jos sanomista vaihdetaan osa uuteen jonka jälkeen ne säädetään 4 pyörä suuntauksella ,tulee ne takapyörän säädötkin kuntoon.Tässä on linkki Alfan iskariremontista. http://warrantti.com/Iskarin_vaihto/etuiskarit.html
- Anonyymi
Camber voi muuttua melko paljonkin.
- Anonyymi
Säätöä ei tarvitse tehdä jos tukipisteet eivät muutu. Toisaalta pelkästään aurauskulman tarkastusta ei taideta missään liikkeessä tehdä.
Joissakin MacPherson-pyöräntuennan yläpäässä on camberin säätö. Säätöjä on kahdenlaista. Toisessa käännetään ylälevyä eri asentoon ja toisessa on yläkiinnitysreiät epäkeskoja.
Näissä malleissa voidaan yläpää merkata ennen irrotusta ja laittaa samaan kohtaan kasatessa.
Tässä "tee se itse" miehelle neuvo:
Jos ratin asento muuttuu, on myös säätö muuttunut. Eli kiireen vilkkaa teettämään nelipyöräsuuntaus.
t. RMB54 - Anonyymi
Ei iskarin vaihto tee muutoksia etupäähän, kunhan teet sen oikein ja merkkaat yläpään kumilautasen !!
- Anonyymi
Jos yläpäitä ei avata ei tarvitse säätää mutta kun ei voi vaihtaa jos ei avaa.
Siis täytyy tietenkin säätää ja se kuuluu samaan hommaan iskarienvaidossa.- Anonyymi
Juurikin näin, volvon mcpherssonin camber-säätö on iskarin alapäässä, kahdella pultilla. Nuo pitää avata, jotta saat iskari/jousipaketin ulos.
Mitenköhän antiikkisilla täällä ajetaan, kun annetaan ei-tarvitse säätää neuvoja - tuo kun päteen vain vanhoihin erillisvaimennettuihin pyöränripustuksiin (luokkaa 99 saab ja ford taunus).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728461KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527630Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521623696Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211811