Millainen paikka on Koitereen Helmi?

sirkkamaria

Kannattaako mennä? Kotisivu ei aukea. Paikkakuntalaisilla on varmaan käsitys lomakylän palveluiden tasosta jne.

10

1363

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      Nykyisin ei kannata mennä.Kaunis luonto siellä on, mutta palveluita ei juuri ole, mökit huonokuntoisia jne. Möhkön Lomakylä ja Ruhkarantakin ovat parempia

      • Hyvän perään

        Kyllä Mantsin Makien entisten yrittäjien Tahvanaisen Helenan ja Tarmon hoitama Mustikkapaikka on luxusta. Kootkaa porukka niin saatte hyvää palvelua.


      • Kerran erehtynyt.

        Järkyttävä paikka kauniilla paikalla, en käsitä että moinen ryysyranta voi olla vielä matkailuyritys.


      • oikein hyvin
        Kerran erehtynyt. kirjoitti:

        Järkyttävä paikka kauniilla paikalla, en käsitä että moinen ryysyranta voi olla vielä matkailuyritys.

        että RETRO on in!


      • on in, muttei täällä
        oikein hyvin kirjoitti:

        että RETRO on in!

        Tällä "matkailupaikalla" ei ole Retron kanssa mitään tekemistä; Retro on positiivinen tyyli käyttää esim. 70-luvun juttuja, paluuta menneisyyteen/takaisin.
        70-luvulla sentään siivottiin pihat, niitettiin heinät pelloilta, lämmitettiin sauna kuivilla puilla ja pestiin ikkunat, sauna ja tupa. Aita ja katto korjattiin ja perennat hoidettiin.
        Silloin oltiin ihmisille ystävällisiä. eikä kiroiltu ja haistateltu. Siis Retro on aika lailla kaukana yrityksen imagosta. Ko. paikasta kertoo seuraava kasku: Palotarkastaja tuli käymään Koiteren Helmessä. Kysyi, onko ollut kiireitä. Respan luukkuun nojaileva "virkailija" vastaa: Alkuviikosta kävi yksi autoilija tietä kysymässä. Loppuviikosta on ollut vähän hiljaisempaa.


      • tenkka

        Täysin eri mieltä. Mökit ovat halpoihin hintoihinsa verrattuna ihan ok ja vastaavaa luonnonrauhaisaa paikkaa saa hakea - eikä helpolla löydy Suomesta. Saunassa hyvät löylyt - muista palveluista pitää huolehti aitse.


    • Ilomantsihhii

      yhtä kelvollinen ja soma. Kun lukasette näitä palstoja niin Helmihän on vielä HELMI!

    • reissuun vaan.

      jos haluatte nähdä kappaleen kauneinta suomea.jos etsitte unohtmatonta kokemusta niin se paikka on koitereen helmi.on oikeesti rauhaa,luontoa,puhtaat vedet.kaikki mitä tarvitsee ja unohtumaton elämys.iäkäs mukava pariskunta ottaa riemurinnoin vastaan elämys on unohtumaton.tilaa on vaunuille ei ahdasta.houkutukset tarpeeksi kaukana,nyt vaan sankoin joukoin ensi kesänä koitere helmeen se vaan on koettava jokaisen.suomen seitsemäs ihme.

      • reettamartta

        Ei koitereen helmi todellakaan ole suomen seitsemäs ihme, vaan se on se järvi nimeltä koitere. Sillä nimellä se lomakyläkin ratsasti muutaman vuoden, mutta paikka lahosi käsiin ja pitäjät täytti 80 v, joten sohvalla makaavat ja päivystävät.
        Järvelle siis, mutta ei majoittumaan


      • per***************

        Joka haluaa maksaa ylihintaisista hörskistä, paskasta, homeesta ja tautivaarasta: sinne vaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2243
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      303
      1216
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      949
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      905
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      815
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      716
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      673
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      642
    Aihe