Ovat nuo Citroenien omistajat tosi mukavia ja ennenkaikkea huumoria ymmärtäviä. Toisin kuin nuo muiden merkkien omistajat jotka tulevat tänne asiattomuuksia satuilemaan, tuntuu kuin niillä ei menisi oikein hyvin. Täytyy vain ymmärtää jos ei mene kovin hyvin niin ei ihme jos kiroilee ja käyttäytyy huonosti ja ihan kuin olisi sivistymätön. Sitten kun siinä suutuspäissään kirjeitä väsäilevät niin eipä ole virheistä puutetta noissa kirjoituksissa. Väitti joku syöneensä muovisen viimasuojankin. Minä en kyllä oikein usko tuota asiaa, mutta turha on alkaa vastaan väittämään sillä sieltä tulee selitys kyllä minä söin sen viimasuojan ihan kokonaan, meni siinä kyllä kyytipoikana 4 litran kannu Mobiloilia.
En oikein mitenkään uskalla edes ajatella ajaa muulla autolla kuin Citroenillä, kyllä nuo muut merkit näyttävät aiheuttavan kaikenlaista harmia ja toivottomuutta ihmisiin.
Voila Citroen
Citroenien
omistajat
341451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
olikaan myyntitilastossa :) Suomen jäyhä laatua arvostava kansa ei luota sitikkaan ilmiselvästi kun ei osta sitä tarpeeksi.
En katsonut tilastoja. Koeajoin ja miellyin. Ostin. Tänään kymmenien tuhansien kilometrien jälkeen edelleen tyytyväinen, tosimukavaa ja hiljaista kyytiä, oli talvella aivan mainio kaikinpuolin, eikä ole ollut mitään toimimattomuus tai kestävyys ongelmia. Aiemmat autoni muita merkkejä, keskimäärin aika hyvin nekin ovat toimineet, mutta tämä Citroen näyttää olevan kaikista autoistani viattomin jos tahti jatkuu edelleen samallalailla. Joissakin aiemmissa autoissani on jo näillä kilometreillä minulle tullut vaihtohaluja vikojen tai ominaisuuksien takia. Nyt ei niitä vaihtohaluja ole ollut, joten on mukava jatkaa tästä eteenpäin ja kesällä autoilen ihan Italiaan saakka. Pääasiassa tutustun Sveitsiin, ehkäpä paluumatkalla sitten voisi koukata Ranskan ja Rennesin kautta näkemässä tämän Citroenini syntymäseutua. Mukavaa kesää kaikille, nautitaan kesästä ja liikkumisesta.
esimerkiksi mun xanttu 280,000-450,000km on tarvinnut esim jousitukseen:2x pallojen täytön,2x hydr öljyt.2x muovi vivut a:5e.jos mun autona olis rauta jousinen voin olla varma että olis monet vaimentajat vaihdettu,ainaskin mun tyylillä ajaa huonoo tietä... on tullut mieleen että miten ihmiset on ennakkoluulosia just tuota hydr alustaa kohtaan.varsinkin xanttiasta eteenpäin on tos luotettava.
xantia on kestävä pirssi, ite omistan pari diiddelii ja on kyllä luotettavia tekniikaltaan, ei ole koskaan xantiassa ollu mitään vuotoja, hydraliikka vuotoja esiintyi aikaisemmissa malleissa kuten bx , cx..koska niissä hydraaliputket oli valmistettu aineesta joka ruostuu, xantiassa ja siitä eteenpäin ne on korvattu ruostumattomalla ja siksi ne ei vuoda. Mun tuttu osti uutena xantian vuonna 96 ja nyt on mittarissa 350thk, autoon ei ole tarvinnu tehdä juuri mitään muuta ,kuin perushuollot. jousipallot vaihdettiin ekakerran 250thk kohdalla taakse.Autolla ajettu paljon sorateitä ja vedetty kuormaa! ja edelleen se sillä ajelee ja toimii tosi hyvin, ja kaikenlisäksi kori on 99.999% ruosteeton!!
luotettava :) C5 mallihan on ollut vikanaisin sitikka aikoihin. Mielenkiinnolla odotan mitä tapahtuu uusikoppaisen C5:den kanssa. Todennäköisesti saamme lukea taas valituksia vioista Citroen C5 nimisessä autossa tuttuun tapaan.
Kauppiaat melkein maksaa jos pääsevät eroon vanhoista sitikoista. On se vaan kumma että hyvä auto sitikka on niin väärinymmärretty auto. Kyllä maailma on sitten kummallinen. Saksalaisia ja japanilaisia merkkejä arvostetaan ja niiden arvo säilyy hyvin mutta ei sitikan ja muiden ranskisten. Ihmiset luottaa ihan muihin merkkeihin kuin sitikkaan. Tässä on nyt joku ristiriita. Onko järkevät sivistyneet suomalaiset nyt niin tyhmiä että eivät ymmärrä hyvien autojen päälle vaan ostavat vain huonoja autoja toyotaa ja wolkswagenia? Mistä löytyy looginen selitys tähän?
kun muut kuin C5.sen omistajat raportoivat niistä vioista, miksiköhän?
Paljonkos maksavat sielläpäin autokauppiaat käytetyistä Citroeneistä kun hakee pois ?
Oisko niin, että niillä joilla on varsinkin näitä uusia Citroen C5 malleja niin ne pelaavat ihan moitteetta, kun taasen niillä joilla ei ole tätä Citroen C5:ttä niin on ongelmia ja on tullut koviakin korjauslakujakin ja sitten vielä noita arvonalennuksia on tullut myynnissä tai vaihdossa vaikka ei ole omistanut edes tuota autoa. Kyllä elämän pitää olla tosi pirullista joidenkin kohdalla. On se niin väärin kuin olla voi, pirullista tosiaankin. Ei tämä elämä ole mitenkään tasapuolista.
kumma kyllä ruotsissa citroenin arvo säilyy paremmin kuin vw ja monen muunkin, noitakin touraneita 05-06 malleja saa jo 7500-10 000 euron pintaan kun taas c5 arvo on korkeampi. sitten esim hdi xanttiat ruotsissa maksaa enemmän mitä vw borat. Ja kyllä ne on jo suomessakin jo ihan samanhintaisia, xanttia on vaan sata kertaa parempi ajaa ja muutenki luotettavampi!!!
jousitus kyllä kestää xanttioissa ja c5 sissa, mutta 2001 mallin c5 on ollu harmillisia pikkuvikoja mitä xanttiassa ei ole ollut.Sen sijaan 2005 mallin c5 on kyllä varmasti huoleton auto pitää ,ja tästä uusimmasta mallista en osaa sanoa vielä mitään mutta luulis kestävän. Kaikilla uusilla autoilla tippuu hinta kuin lehmän häntä, esim ostat 35 000 euron passatin:ajat sen ulos liikkeestä -2000 euroa välittömästi!! ajat 4 vuotta passatilla niin sen hinta on 10 000-15000 euroa! Käyttöarvo on taas ihan eri juttu, voit saada 1000 eurolla kestävämmän ja käyttökustanuksiltaan edullisemman auton jolla voit ajella seuraavat 10 vuotta öljyjen ja suodattimien vaihdolla.
kun pääsevät vaan eroon. Otin tuossa yhden xantian jotta sain hitsauspeltiä Tojooni siinä kun tekniikka kestää mutta peltiä saa hitsata 10 vuoden välein. Sitikasta oli moottori kosahtanut 150000 km kohdalla joten se oli sen sitikan loppu mutta tojo vaan jatkaa elämäänsä sitikan peltien voimalla.
Sieltä näet miten hinnat asettuu Avensis vastaan C5 niin ei tarvitse inttää turhaan totuutta vastaan.
mutta ei suurimman osan mielestä autonkäyttäjistä. Toyota ja Volkswagen hallitsee automarkkinoita suvereenisti Suomessa ja muilla maillahan ei ole mitään merkitystä nimittäin asumme Suomessa.
säilyy monta tonnia paremmin kuin toisilla. Vertaa esim. Avensis vs. C5. Ostamalla uuden C5:den uutena menetät selvää riihikuivaa monta tonnia enemmän 5 vuodessa kuin ostaessasi Avensiksen.
Ostamalla kottikärryt säästät vielä enemmän.
Tässä hintavertailu viime kesältä (www.ajovalo.net). Tänä kesänä tuntuu ero olevan hieman suurempi. Toyota Avensis 1.8 VVT-i Linea Sol 4d A / Citroen C5 2.0i 16v Exclusive Berline Aut. Käytetyn vm. 2006 pyyntihinta käytettynä kesäkuussa 2008: 24 012 / 20 352 Hinta uutena v. 2006: 31 800 / 29 900 Arvosta jäljellä % v. 2006 verrattuna: 75,5 % / 68,1 % Hinta uutena v. 2008: 30 050 / 27 990 Arvosta jäljellä % v. 2008 verrattuna: 79,9 % / 72,7 %
Kesäkuusta 2008 on kohta vuosi. Olisi voinut ottaa tämän hetkiset hinnat vertailuun! Esim. mainitsemasi vuosikerran Avensis, ajettu 63 000 km, hp 18 000 eur (autoliike). En sanoisi, että Avensiskaan on mikään arvonsäilyttäjä...
Vertailun vm.2006 C5, ajettu 70 000km hinta nyt (Autotalli.com) 15 500,- euroa.
Vertailun vm. 2006, 59 000km ajetun Avensiksen hinta (Autotalli.com) 19 900,- euroa.
mitä väliä on enää parilla tonilla kun kaikkien autojen arvo on muutamassa vuodessa puolittunut!!vaikka avensis oliskin 2 tonnia kalliimpi niin jos se auton arvo on tippunut 16000 euroa niin mitä hemmetin väliä inttää parista tonnista. Kyllä se mukavuus ja turvallisuus ratkaisee!! Kyllä noi japskit on kottikärryjä verrattuna citroeniin.
Ehkä tuo laskelma osoittaa myös sen, kuka ostaa Avensiksen ja kuka C5:n. Tarkan euron ihminen laskee ja vertailee tarkkaan hintoja desimaalin tarkkuudella ja valitsee auton keskimääräisen vaihtohyvityksen perusteella. Vielä parempi, jos saman valinnan on tehnyt mahdollisimman moni muukin. Riskittömyys on tärkeää. Muu on toisarvoista. Valinnalle täytyy löytyä pätevä selitys. Toinen taas koeajaa vaihtoehdot, ja valitsee mieleisimmän. Maksaa mitä maksaa, kunhan tuote on paras, mitä siihen rahaan saa. Ajaa tyytyväisenä autollaan ja nauttii elämästä sen kummemmin vaihtohyvityksiä laskematta. On valmis vähän maksamaankin siitä, että saa ajaa mielestään parhaalla. Tässä ryhmässä on myös paljon muillakin merkeillä ajavia.
niin Avensis ehdottomasti. Aina on luultu että japsit ovat rimpuloita mutta nyt onkin paljastunut totuus 105000 kolarin kautta että Avensis on kaikkein turvallisin auto!
sieltä näkee mikä oikeasti on turvallisin, tilastot ei kerro mitään koska kaikki kolarit on erilaisia, toyotahan on tunnetusti hitaasti ajavien pappojen ja mummojen kottikärry.
ajetaan 50 km:n nopeudella esteeseen vieläpä keula edellä(ei kylkitörmäystä ollenkkaan) joka ei kerro auton todellisesta lujuudesta todellisessa kolaritilanteessa juuri mitään. Kun ajetaan todellisilla tieliikennenopeuksilla 80-120 km johonkin esteeseen niin Avensis on siis oikeasti turvallisin auto 105000 todellisen kolarin perusteella. Siinä sitä onkin pureksimista. Ja toisekseen Suomen 2. yleisin työsuhdeauto Avensis ja 6.yleisin taksi Avensis ei ole todellakaan mikään vanhusten auto vaan dynaamisten työikäisten menopeli.
Vai on Avensis suosittu työsuhdeauto ja vossikka, hieno homma. Mutta mitä sitten? Suomen suosituin alkoholijuoma on Koskenkorva, eniten ostettu kahvimerkki lienee Juhla Mokka ja suurimmat miesten pukujen myyntiluvut kerännee Dressman. Kertooko tämä nyt siitä että kaikki nämä tilastoykköset ovat ylivoimaisen hyviksi ja laadukkaiksi havaittuja? Harvempi muuten ajaa vahingossa sataakahtakymppiä paikallaan seisovaa estettä päin, suurin osa sentään ehtii vähän jarruttaakin. Tuollaisia testejä olisi aika turhaa tehdä koska automerkistä riippumatta kuljettaja vaihtaa hiippakuntaa.
pätevä syy. Se kertoo jotain tuotteesta jos sitä myydään paljon. Huonot tuotteet jää yleensä kauppaan. Väitätkö että et itse osta jotain semmoista joka on todella suosittua? Eli ostat tahallaan huonon ja hintalaatusuhteeltaan kalliin tuotteen? Kossu on muuten todella hyvää...parempaa kuin jotkut kalliit viskit tai konjakkilitkut.
Viimasuoja.
Eihän jonkun tuotteen suosion selittäminen ole kummoinen juttu; Riittää, että on paljon ihmisiä jotka kokevat tuotteen täyttävän omat tarpeensa ja joilla on siihen lisäksi varaa. Se on sitten toinen juttu mitä ne tarpeet kenelläkin ovat. Eräs tuttu naisihminen osti uuden Hondan koska myyjä oli niin mukava. Ei ostanut uutta Subarua koska autolla oli kuulemma niin kummallinen nimi. Itse valitsen autoni vähän toisenlaisilla perusteilla mutta eihän sen tarvitse kyseistä naista kiinnostaa, jos hän on hankkimaansa tuotteeseen tyytyväinen niin silloinhan kaikki on kohdallaan. Minuakaan ei liiemmin kiinnosta minkälaisia vehkeitä muut hankkivat, tarkoitushan on, että ne täyttävät minun tarpeeni. Puolitoista vuotta sitten ostin telkkarin, Toshiban 42" FullHD-lätyn. Kaveri oli voittanut sen arpajaisista ja myi sopivasti pois. En nähnyt tarpeelliseksi lähteä selvittämään mikä on eniten myyty TV-malli, ostoperusteeksi riitti riittävän hyvä kuva ja hinta joka oli noin puolet kaupassa myytävien kilpailijoiden hinnoista. Väritoisto ei ole täydellinen mutta hintaansa nähden peli tuntuu hyvältä. Vuosi sitten ostin keittiöön ruokailuryhmän joka koostuu mittojen mukaan tehdystä wengeviilutetusta pöydästä ja Calligarisin tuoleista. Ruokailuryhmien markkinajohtaja lienee Sotka, josta saisi satsin noin kymmenesosalla siitä hinnasta minkä nämä maksoivat. Vaan kun en halunnut sitä Sotkan ryhmää, en vaikka olisin ilmaiseksi saanut. Vaimoke ajaa Opel Astralla joka on vuosia keikkunut myyntilistojen kärkipäässä. Ei sitä kuitenkaan sen vuoksi hankittu, satuin vaan pääsemään kohtuuhyvään kauppaan kun edellistä autoani myydessäni otin Artsan vaihdossa. Yhtä lailla olisin ottanut vaikka Mitsubishin vaikkei sitä viime vuosina olekaan Suomessa ostanut juuri kukaan, pääasia että auto oli siisti ja ehjä ja väliraha oikea. Ooppeli oli oikeastaan tarkoitus laittaa kiertoon mutta ehjänä pelinä saikin sitten jäädä kakkosautoksi. Teinköhän pointtini selväksi?
Keulakolari suoritetaan 64km/h nopeudella ja 40% peitolla (siis vain 40% auton keulan leveydestä osuu esteeseen. SIVUTÖRMÄYSTESTISSÄ kelkka jonka leveys on 1500mm ja paino 1000kg törmää auton kylkeen 50km/h nopeudella niin, että törmäyksen keskikohta on hieman B- pilarin edessä. Pylväs sivutörmäyksessä auto törmää kylki edellä tolppaan jonka halkaisia on 254 mm, nopeudella 29km/h. ETC, jos osaat englantia käy www.euroncap.com sivuilla tutustumassa asiaan.
kakkoslaatu kelpaa sinulle mutta minulle ei kovin helposti. Luen kaikki mahdolliset testit ja myyntitilastot mitä käsiini saan. En koskaan osta epäsuosittua tai testeissä huonosti menestynyttä tuotetta jos en saa sitä reilusti halvemmalla. Ostan siis vain testivoittajia/testimenestyjiä tai sitten vastaavasti myyntitilastojen ykkösiä koska ne ei kertakaikkiaan voi olla huonoja. Jos joku tuote saa suuren suosion niin sen täytyy olla todella hyvä koska ihmiset ovat nykyisin valistuneita ja seuraavat aikaansa eivätkä suostu ostamaan paskaa. Näin toimimalla en ole iskenyt käsiäni paskaan vielä minkään tuotten kohdalla.
Jos sanalla "laatu" ymmärretään vain toimintavarmuus niin kyllä nuo Toshibat ja Ooppelit ovat olleet ihan ykkösluokkaa, jälkimmäisestä voisi melkein sanoa että yllättäen. Ne Toyotan vahvuudethan ovat perinteisesti liittyneet toimintavarmuuteen ja pieniin ylläpitokuluihin, ajomukavuus on usein ollut parhaisiin kilpailijoihin nähden, no, kakkosluokkaa. Eipä silti, kyllä minä ostan hyvillä mielin vaikka seiskaluokan tuotteen jos se täyttää tarpeet. Tavaraahan se vain on, ei osa identiteettiä.
Samalla tavalla aikoinaan VHS jyräsi paremman Beta kasetin. Sai tarpeeksi valmistajia taakseen ja kovalla markkinoinnilla peittosi Betan. Parempi katosi ja huono jäi. Se siitä kuluttajien valistuneisuudesta.
on kakkoslaatua, Lexus on ykköslaatua Audi on kakkoslaatua vikoineen.