kirveellä töitä. Ei maa päällään kanna tyhmenpää ja hävyttömämpää olentoa ku loimaalainen maanviljelijä. Vaikka viikkotolkulla on ollut mahdollisuus ja kuivat kelit, tämä alkaa vappuaattona sianpaskaa levittämään pellolle. Vietä siinä sitten vappua ja grillaile ku oksennus tulee jo kun astuu ovesta ulos. Nyt alkaa olemaan sopu tiukalla.
Kyllä olisi taas..
Maalainen minäkin
382839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
tapa maalla osoittaa mieltä työtätekeviä vastaan.
Loimaalla on sentään kunnollisia maajusseja. He tekevät töitä 7 päivää viikossa, joten vappukin on työpäivä siinä kuin muutkin. Ei ole pyhäpäiviä erikseen. Ettekö vielä sitä tiedä. Sianlanta saa haista vapunkunniaksi. Eihän se työtä tekemättä sinne pellolle mene. Tsemppiä Jemmareille, teette hyvää työtä ja arvokasta. Suomalainen on aina suomalaista alkutuotannossakin!
se perinteinen kepulainen: Paskat minä muista välitän!
Oletko ajatellut, mitä omasta vessanpöntöstäsi myös lähtee? Tuskinpa on hajutonta vessaa? Entä kun menet markettiin, mistä on jauhelihasi lähtöisin? Olisko sikaa?
itse hajusta pidä. Täällä Loimaalla on vuosisatoja maajussit levittäneet paskaa keväällä pelloilleen, milloin olet itse loimaalle muuttanut. Loimaa on maaseutukaupunki ja hajut on välillä kestettevä, jos haju on ylivoimaista voit aina muuttaa vaikka turkuun, olet juurikin omiaan heidän joukkoon!
Kyllä sen on EU, joka määrää nykyisin, milloin lanta levitetään. Niitä levityspäiviä ei ole kovin montaa mahdollisuutta. Yleensä vapunaika on Suomessa kevättä ja kylvönaikaa, jos olet huomannut, harvemmenin talvella kylvetään. Suosittelen kokeilemaan itse vaikka perunan- tai porkkanankylvöä miniatyyrimittakaavassa. Silloin voisi tällaiset perusasiat olla tutumpia.
EU määrää siis paskan levitettävän vapunaattona klo 19.00-02.00??? Jos olisin esim. lumenluontiyrittäjänä kaupungin alihankkijana ja teen lumityöt yöllä koneilla mikähän valitusvirsi siitä tulisi?
Joo ihan tahallaanhan ne maajussit odottelee vappua aloittaakseen toukotyöt... Oikeen kihisevät, mutta väkisin vaan pidättäytyvät töistään vaikka kelejä olis jo viikkoja aikaisemmin ja pellot kuivat ja roudattomat ja juuri sopivat niin ne vaan odottelee ihan sinun kiusaksesi!!! Että revi siitä...... T: Maajussin vaimo joka oikein pidätteli miestään, ettei VAAN mene ennen vappua pellolle. Pienille lapsillekin kivampi kun ei tarvi haaveilla mistään perheen yhteisestä vapusta ja vapppuriehasta ja huvipuistosta koskaan.....
Sinähän sen sanoit!
ei se noin ole ei eu noin määrää vaan siinä on tarkat määräykset eitosiaan vapunaattona eikä muinakaan pyhinä saisi levittää sitä vaan ei kukaan noudata, laki ei tunnu merkitsevän mitään
Lantaa ei saa levittää 15.10 15.4 välisenä aikana. Jos olosuhteet sallivat saa lantaa levittää 15.11 asti ja levitys voidaan aloittaa aikaisintaan 1.4. Luulisi tuosta muitakin päiviä jäävän jäljelle kuin Vappu ja Äitienpäivä.
Kestän kyllä paskanhajua ja jotenkin näitä maajuntteja mutta kyllä meilläkin meni yli hilseen kun naapuri alkoi aattona sitä paskaa levittämään. Ei paljoa järki päätä paina. Vappujuhlat jouduttiin siirtämään toiseen paikkaan, ei tänne paskan hajuun ketään kehtaa kutsua.
aivan kuin kukkien raikkaat tuoksut. Päivä-pari näi- hin aikoihin voimme nauttia hajujen kirjosta. Yksi tykkää äidistä ja toinen tyttärestä, joku tyk- kää tasapuolisuuden vuoksi kumpaisestakin!
varsinkin näiden tapavalittajien kohdalla! Kait sen nyt tiesit, jo silloin kun maaseudulle asetuit asumaan, että paska tosiaan tuoksahtaa silloin kun sitä levitellään. Peltohommat hoidetaan ajallaan, ei sinne pellolle voi isoilla yhdistelmillä mennä silloin kun pinnassa on sentti kuivaa, sehän pahimmassa tapauksessa uppoaa sinne akseleitaan myöden. Ja eikös vappu ole suomalaisentyön juhlaa, ja maajussithan juhlii niin kuin asiaan kuuluu, tekemällä töitä koko yhteiskunnan hyväksi. Jos täällä alettaisiin peltojen lähellä asuvilta kysymään, koska passaa paskaa ajaa, niin ei missään välissä olisi sopivaa aikaa. Aina jonkulla jonkinlaiset kekkerit menossa, tai vähintään pyykki ulkona kuivumassa. Ken maalla asuu, se maanviljelyn kestäköön (tai mieluummin muuttakoon muualle!)
Mutta minä asuin täällä ensin ennenkuin nämä paskat levittäjät. Kaksi päivää vuodessa olen toivonut voivani pihalla viettää. Vappuna ja Äitienpäivänä. Kumpikaan ei koskaan ole toteutunut. En ole tapavalittaja. Ensimmäisen kerran nyt asiasta mainitsin. Vuorotyötä tekevänä voisin myös alkaa vittuilemaan öisistä ajeluista näillä "isoilla yhdistelmillä". Niinkuin täällä jumalauta ei muut tekisi töitä ku maajussit. Vappu on suomalaisen työn juhla jota ituniskat halveksii ja sitä myötä työn tekijöitä.
Mutta epäilempä vaan, että ennen sinua siellä oli peltoa. Joten varmastikkin tiesit, jonain päivänä se pelto voi olla sellaisen maajussin hallinnassa jolla on elukoita. Vappu ja äitienpäivä ovat suomessa varsin merkittäviä juhlapyhiä jotka osuvat kevään kiireisimpään aikaan. Sinne pellolle on mentävä silloin kun sen aika on, ei silloin kun se muille sattuu sopimaan. Ulkona voit nämä juhlapyhät viettää jos haluat, kukaan ei tule kieltämään. Mutta niin kauan kuin paskan levitystä ei laissa kielletä näiden juhlapyhien aikana, et voi siitä valittaa (paitsi tänne keskustelupalstoille) Ja mitäköhän vittuilua siitä yöllisestä ajelusta voisi mahdollisesti olla? Tästä taas huomataan että koskaan ei ole hyvin, ajetaan sitten päiväsaikaan tai yöllä. Kyllä muutkin tekevät työtä, ihan kuin maajussitkin, mutta erona on se että maajussit tekee niitä töitään sään "armoilla", sillon painetaan pitkää päivää kun kelit sen sallii. Kyllä vappu on suomalaisen työn juhla, ja suurin osa maajusseista viettää sitä pellolla, hoitaen hommansa. Ja taitaa palkansaajat halveksua ihan yhtä paljon maajusseja kuin maajussit palkansaajiakin. Ei siinä hirveästi eroja ole kumpaankaan suuntaan. Ei tietysti saa yleistää, moni palkansaaja ymmärtää sen että maatyöt tehdään silloin kun on niiden aika, mutta löytyy myös niitä toisen ääripään edustajia. Ihan niin kuin maajusseissakin on molemman ääripään mielipiteitä palkansaajista.
Niin kauan kun on maanpäällä elämää on myös paskaa joka haisee. Maanviljelijä tekee töitään säänarmoilla, mutta tavallinen duunari 5 pvänä viikossa. Elä sinä marjoilla ja hedelmillä, niin eiköhän maanviljelijän tärkeellisyys tule sinunkin mieleesi:)
Ja kaikki tämä vaan siksi että haluaisin paskanhajuttoman vappuaaton... vain yksi ilta.
Täällähän on oikein maajuntti paskanlevittäjien kokoontuminen. Yrittävät epätoivoisesti puolustella paskahommiensa tärkeyttä. Niin, duunari tekee 5 päivää viikossa töitä, MaaJunttiLantaLauri jokusen päivän vuodessa. Hankkikaa elämä.
kyllä kuule ruuan tuottaminen on paljon tärkeämpää kuin duunarin viiden päivän työviikko. Vai tuleeko kovin moni duunari toimeen ilman ruokaa? Asiat tärkeysjärjestykseen! Muuten, karjatiloilla tehdään töitä 365 päivää vuodessa, päivään tai kellonaikaan katsomatta. Varsinkin näin keväällä päivät venyy pitkiksi ja töitä tehdään silloin kun siihen on aikaa ja kelit sen sallii. Ei tunneta juhlapyhiä, joskin äitienpäivää pyritään mahdollisuuksien mukaan viettämään (silloinkin ainakin elukat hoidettava), ei tunneta 8 tunnin työpäivää, vapaita viikonloppuja, kesälomia, ylityökorvauksia, pekkasia jne. Ja viimeiseksi sanon, että ruuan tuottaminen on monin verroin tärkeämpää kuin yksittäisten ihmisten vapunvietto!
Kolhoosi-talonpoika. ( Entinen itsellinen maanviljelijäväestö on eniten sosiaalitukia saava kansanosa Suomessa.)
kyllä kaupungissakin pitää noudattaa järjestyssääntöjä ja hyviä tapoja . ja ennen kaikkea ajatella naapureita . tein saman havainnon paska levitettiin vappuaattona..se tosiaan niistä grillijuhlista...kauankohan sellainen haisun levitys sallitaan . kun nykyään pitää olla kompostoivat vessat sun muut.. luulis että toikaan ei kävis päinsä....
Sosiaalitukea, maaltaloustukea, EU-tukea ja tuentukea nauttivat maanjussit ovat vapautettu kaikista lakipykälistä. Eläkkeellekin kai menevät yhtä vanhoina mustalaisten kanssa.
Naapuri saa levittää paskat pellolle ja minä yksinasuvana joudun hommaamaan melkein 10000 euron jätevesijärjestelmät. Jossain jotain mätää ja pahasti...
Ei sun tartte sellisia hankkia,käytä vähän järkees ja huomaa että tulevaisuuden juomaveteskin tulee tampereen ja nokia jätevesistä,siihen tietysti lisäks elohopea,raskasmetallit,nitriitit ja muut ympäristömyrkyt,teollisuudesta Virttaan kankaan kautta......Saa niitä jätevesijärjestelmiä tonnillaki,ei kannata kaiken maailman hömpötyksiin uskoa sehän on vasta 2013 ei ympäristökeskus eikä vihreät tiedä muuta kuin rahasta tänä päivänä.Mitä siansiihen tulee niin mene ruotsinlaivalle syömään brasilialaista sianlihaa,niintiedät syöneesi hormoonilihaa ja mitähän se sika on ollenkaan joutunut syömään,geeenimuunneltua ym.Tänä päivänä paskan hajussa haisee aina eu ja direktiivit.Äänestitkö puolesta?Raha on tärkeintä ja aina ympäristön suojelussa haisee raha.Maajussit on pieni tekijä ja useimmat vetävät lipun salkoon vappuna!
toi asia koskee myös sitä paskan levitäjää
taas tämä aika koittaa.... syön hatullisen sitä paskaa jos jättävät aattona ajamatta..
Oliko ajoa pellolle vappuna?
Loimaan torilla on hyvä paikka syödä se hatullinen. Olethan sanojesi takana, vai mitä!
grillailet kuitenkin
Hei voisiko jo aloittaa jonkin uuden ketjun, vai eikö ole mitään uutta ajankohtaisita mielenkiintoista aihetta?
Sehän on yleisesti tiedossa ettei suomesta löydy turhempia ihmisiä kuin maanviljelijät. Paska levittää paskaa... sillehän ei voi mitään vaikka kunnolliset työssäkäyvät ihmiset elättävät näitä yhteiskunnan luopioita.
tuo edellinen. Kirjoitettu keskellä päivää, parhaaseen työaikaan.Ja puhuu vielä työssäkäyvistä......
Ottamatta kantaa varsinaisen keskustelun aloitukseen, ihmettelen edellisen kirjoittajan ymmärtämisen tasoa. Oletko tietoinen että työaikoja on kovin monenlaisia? Ja jopa ruokatunteinakin voi tsekkaa näitä ala-arvoisia keskustelupalstoja. Yritetäämpäs arvostaa kaikkia työtätekeviä ja ymmärretään pienet hajuhaitatkin. Onhan ne paperinjalostuslaitoksetkin tuoksuneet joskus piitkiä aikoja. onneksi niistä on päästy eroon. Ei haise elintasopakolaiset eikä kotimaiset sossupummit mutta paljonko ne yhteiskuntaa hyödyntävät??
Vappu on kansainvälinen juhlapäivä. Sen lisäksi, että se on työväen juhlapäivä, se on myös alkavan kevään ja ylioppilaiden juhlapäivä. Työväen vappua on vietetty ensimmäisen kerran muistaakseni ihan
1800-luvun lopulla, ylioppilaat ovat viettäneet vappua jo 1700-luvulla.
Mitä tulee tällä keskustelupalstalla käytyyn kirjoitteluun paskan levittämisestä pellolle vappuaattona tai vapunpäivänä niin voinen todeta, että kovasti on aihe kuumentanut mieliä. Loimaalla (varsinkin) on nykyäänkin vastakkainasettelu maajussit - duunarit. On kummallista, että ihmiset eivät ymmärrä toistensa merkitystä toisillelleen. Jos haluamme syödä esim. kotimaisia viljatuotteita niin pitäähän 'duunareiden' ymmärtää miten tärkeä ala maanviljely on ja miten tärkeitä maanviljelijät ovat. Ja tietysti, pitäähän myös maanviljelijöiden ymmärtää kuluttajien tärkeys. Siis mikä mättää? Vaikka tietysti, voidaanhan sitä myydä/ostaa ulkomaille/ulkomailta. Aina silloin tällöin kuulee, että Loimaalla on maanviljelijöitä, joiden ilona on säännöllisesti levittää lannat pelloille juuri vappuna. Kysymys on tuskin siitä, että se puolitoista vuorokautta olisi ainoa mahdollinen hetki kyseiseen työhön. On ilmeistä, että nuo maanviljelijät tuntevat keväistä intoa ja iloa 'kommunistien' vapun pilaamisesta. Onneksi moni maanviljelijä on nykyään korrekti ja sivistynyt ja kunnioittaa ikivanhaa, myös kevään ja ylioppilaiden juhlaa. Jos kevään juhlan aikaan levitetään lantaa pelloille niin sillä osoitetaan, että ei arvosteta edes suomalaista koulutusta/ ylioppilaita. Asioita, jotka ovat tärkeitä itsenäiselle, kehittyvälle isänmaallemme.
mikähän on tärkeämpi työ,kuin maanviljelys
mutta kun niiden pitää tuotaa enemmän €€ kuin syödä katsos globalisaatioon kuuluu tuoda sieltä mistä halvimmalla saa.järjettömän tukipolitiikan vuoksi maata viljellään vielä Suomessa.sianlihaa viedään venäjälle ylituotantona tuettuna tietenkin.jos olet kuullut hölmölän talosta sielläkin kannettiin säkillä valoa tupaan.tässä muutama linkki johon voit tutustua,http://snadi.mmm.fi/TuJu/search.do http://www.talouselama.fi/uutiset/article368878.ece
http://snadi.mmm.fi/TuJu/search.do
n.1000 jyväyrittäjää meilläkin saa hurjaa tukea ja ruoka mukamas sen myötä halpaa.ruoka riittävän kallista ja tuet turhia,ei muutkaan yrittäjät saa tukea euroina.työlki ellää,mut kaupal rikastuu juu.