Asuntojen hinnat ovat laskeneet. Taloytiössäme tehtiin korjausremontteja eli perusparannuksia nimikkeellä "asunnon arvo nousee" samalla. Totuus on toinen, kun pari vuotta sitten ennen remontteja tietyn kokoiset asunnot taloyhtiössä (rivitalo) maksoivat 100000 euroa, niistä saa nyt 85000 euroa. Taloyhtiön remonttiin on kulunut noin 5000 euroa. Jos vielä putkiremonntti tehtäisiin lähiaikoina, se maksaisi noin 50 000 euroa nykyhinnoilla. Asunnon arvoksi jää enää 30 000 myytävää. Lisäekstrana pitkä 3-4 vuoden remonttiputki, jona aikana saattaa tuntua että asuukin "helvetissä". Jos asunnon omistajalla on vielä henkilökohtaista asuntolainaa esim. puolet asunnon hinnasta 100 000/2= 50 000, ollaan jo
20 000 miinuksen puolella. Miinuksille pääsee lisää tekemällä keittiöremonttia ja asentamalla parketin.
Asuntojen hinnanale
Laskutaitoinen
7521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tietysti asunnon hinta on se mikä se on... Oma lukunsa on osakkeen omistajan velat.
Esimerkki oli osaksi kuvitteellinen. Asunnon arvon lasku on oikea. Eli remontteista huolimatta arvo oli laskenut kyseisen asunnon kohdalla noin 20 000 parin vuoden aikana. Putkiremonttiin on vielä aikaa ko. talossa toivon mukaan 10 vuotta. Mistä olet saanut nuo luvut 70-80% siirtyy asunnon arvoon? Asuntojen arvoon vaikuttaa nyt lama. Vaikka ei olisi lamakaan luvut ovat liian suuria. Tottakai asuntoja pitää hoitaa, mutta remonttien tulee olla harkittuja. En itse ole myymässä näin huonona aikana, minulla ei myöskään ole velkaa, taloyhtiön remonttivelkaa lukuunottamatta. Omistan kyllä osakkeita samasta yhtiöstä kun esimerkki on Tavoitteena on herättää huomaamaan kuinka todellisuudessa voi käydä. Vähän toisarvoisia kommentteja nuo asu vuokralla. Kirjoittaja ei ota huomioon, että esimerkit voivat olla esimerkkejä muiden elämästä. Esimerkkiin on otettu myös mukaan mahdollinen uuden ostajan tilanne ja tulevaisuus.
että remontoimattoman ja remontoidun yhtiön asunnon hinta ovat samat... No, onnet asunto-ostoksillesi tuolla lähtökohdalla... Jos jotain keskiarvoja haetaan, niin asunto-osakeyhtiön tekemien remonttien kustannuksista siirtyy hintaan noin 70-80%. Otetaan sitten esimerkki, asunnon hinta ennen isoa remonttia on 100000, yhtiö tekee 50000:n ison remontin. Tästä 50000:sta 70-80%:a on 35000-40000 Joten asunnon velaton hinta olisi 135000-140000 ja myyntihinta 85000-90000.
...vastaavien as.-osakkeiden (ikä, alue, taso) hinnoissa ei ole merkittävää eroa, oli putkiremontti sitten tehty tai ei. Jos nyt puhutaan keskihinnaltaan 100.000 e osakkeista, kaikinpuolin toptop-kunnossa olevan pyynti on luokkaa 110.000 e kun taas huonokuntoisen, jossa pputkiremppa edessä luokkaa 90.000 e. Reaalisesti hintojen erotus pitäisi olla 40.000 - 60.000 e.
Ainakin Pirkanmaalla lähiöissä kerrostaloissa asuntojen hinnat ovat vielä laskeneet putkiremonttin jälken. Rahoitusvastikkeet ovat suuria ja velaton hintakin alle aikaisemman. Asuntoja, jotka maksoivat noin 80000 myydään hintaan 55 000, josta vielä putkiremonttilainaa jäljellä 15 000.
ovat pitäneet hyvin pintansa, mutta se on totta, ettei esim. laaja putkiremotti nosta osakkeen arvoa kuin murto-osan remontin hinnasta. Parhaan nousun saa tekemällä itse huoneistoon kevyen pintaremontin.
Totta on, että on kiva muuttaa puhtaan tuntuiseen, ainakin päällisin puolin siistiin kotiin ja miksi ei jotakin taiteellista tailaustakin saisi olla, jos itse sellaiseen pystyy. Ei maksa kovin paljon, mutta onnistuneena ainakin lisää ostohaluja.