Otteita kirjeestä:
Päivätty 24.4.2009
"Käytössäsi on Fortum Tarkka -sopimus. Uudistamme Fortum Tarkka -sopimusten hinnoittelumallia 1.6.2009 alkaen. Muutamme hinnoittelun vastaamaan nykyistä paremmin sähkön hankinnasta aiheutuvia kustannuksia.
1.6.2009 alkaen Tarkka -sopimusten energiahintaan lisätään välityspalkkio, joka on 0,37 c/kWh (Alv 22 %)."
Käsittääkseni Fortum tekee muutenkin hyvin voittoa, ettei _välityspalkkiot_ ole oikeasti tarpeellisia JOKAISTA kilowattituntia kohden?? Eipä tarvitse sähkön hintaa nostaa, kun otetaan välistä hiukan välityspalkkiota. Kesällä luultavasti sitten vaihdan sähköyhtiötä...
Fortumilta tuli kirje...
Kohta exFortum asiakas?
122168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nyt vielä tulee siirron lisäksi välityspalkkio joka on vielä lisäksi kilowattitunti kohtainen. Ei ole ahneudella rajaa. Hitto kun pääsisi vielä tuosta fortumin sähkönsiirrosta eroon.
muuttaa toiseen maahan.
Taitaa olla kaikilla muilla yhtiöillä jo olemassa tuo "välityspalkkio" pörssisähkösopimuksissaan. Vattenfallilla se taitaa olla pienin, 0,1 c/kWh, mutta siellä sähkön hinta perustuu sähköpörssin kuukauden keskiarvoon, eikä tuntikohtaiseen hintaan niin kuin muilla.
valitettavasti sähkönsiirrosta on pakko noille saatanan ahneille tumpuloille maksaa ... ei ole vaihtoehtoa tarjolla.
Käy Energiamarkinaviraston sivuilla ja kilpailuta sähkö,ei tarvii maksaa ylimääräistä.
olla toistaiseksi ainoa yhtiö Suomessa joka ei ole tuota "välityspalkkiota" pörssisähköstä ottanut. Tähän mennessähän on ollut pelkkä perusmaksu. Tuohan on ihan normaali myyntikate, ethän kaupastakaan maitotölkkiä osta tukkuhinnalla... Ja kun mainitsit tuosta että pitää ottaa JOKAISESTA kWh:sta. Mites ajattelit sähkön hintaan myyntikatteen muuten laittaa? Normaalissa sähkösopimuksessahan tuo sisältyy jo kokonais kWh-hintaan. Vai ajattelitko että kaupasta maitoa 7 krt viikossa ostaessasi ostaisit 6 tölkkiä tukkuhinnalla, ja yhden tölkin normihinnalla myyntikatteen kanssa??
pörssin kautta kierrätä.. suoramyynnillä sähköstä saatava voitto jäisi paljon pienemmäksi, pörssin kautta saa lisää voittoa. Minusta tuo on rahastamista, jos jokaisesta kWh:sta otetaan maksu erikseen, siitähän tulee hyvin nopeasti suuriakin summia kun käytät tuhansia kWh vuodessa. Paitsi tuo FOrtumin välityspalkkion lisäys vain vahvisti päätökseni vaihtaa yhtiötä. Fortum on nyt ilman välityspalkkiotakin jo kalleimpien joukossa. Kaupasta saatava maito on tuettu maataloustuilla, ei se muuten edes olisi niin halpaa mitä on nyt. Kaupan osuus lienee jotain 1/4...1/5 purkin hinnasta...että ei sitä tukkuhinnalla sieltä saa. Mielestäni sähköä olisi parempi verrata hyödykkeenä esim veteen, sillä sen toimitus on enemmän samankaltaista (tulee putkia/johtoja pitkin, voi ostaa myös pakattuna), maitoa et saa kuin purkissa.
että ei yksikään sähköyhtiö myy sähköä ilman tuota myyntikatetta, joka luonnollisesti on osa kWh-hintaa. Tottahan se on että sähkö kyllä olisi halvempaa jos ei sitä pörssin kautta kierrätettäisi..
Sen nyt ymmärtää että energian myydään kilowattitunneissa, mutta se on väärin että siirto peritään myös suurimmaksi osaksi kWh hinnalla. Siirto pitäisi perustua kiinteään maksuun, joka riippuisi sijainnista ja huipputehosta. Toteutuneella kulutuksella ei ole juuri mitään vaikutusta siirtoyhtiön kustannuksiin.
Niin no, sehän on vain se siirtoyhtiön ja sähkömyyjäyhtiön kartelli, joka määrää siirretyn energian laskutuksen kWh-perusteiseksi. Ymmärtäisitkö, jos sähkönsiirtoyhtiö laskuttaisi päivämaksua sähköliittymästä, esimerkiksi: 3x16A liittymä, päivämaksu 0,25 euroo, vuosi 91,25 e, eikä muita maksuja. 3x20A liittymä, päivämaksu 0,28 euroo, vuosi 102,20 e, eikä muita maksuja. 3x25A liittymä, päivämaksu 0,32 euroo, vuosi 116,80 e, eikä muita maksuja. Jne... Siirtoyhtiön päivämaksun suuruus ei olisi riippuvainen mittaustavasta (yleis-, yö-/päivä-, kausi yö/päivä-, kausi yleissähkö) vaan liittymästä. Mitäpä sanot?
uutista katteesta
http://www.taloussanomat.fi/energia/2009/05/30/fortumin-sahko-on-usein-kalleinta/200913467/12?pos=4
"Fortumin sähkö on usein kalleinta"
verkon rakenteen enegiakulutuksen mukaan, eli mitä suurempi kulutus sitä vahvempi verkko ja sitä kalliimpaa. Jakeluverkot ovat muutenkin alimitoitettuja. Jos vertaat jakelumuuntajan tehoa ja liittymien huipputehoja esim huomaat että verkon kapasiteetti on noin 40-50%. Siksi hinnoittelu KWH eikä liittymän koon mukaan.