Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Ympärileikatut(miehet) enemmistö?

Kuinka moni teistä miehistä on ympärileikattu? Tuli vain mieleen, kun tossa viimeviikolla näin ensimmäistä kertaa EIleikatun ja hämmästyin. En ole koskaan sitä enemmin miettinyt... mutta kaikki edelliset kumppanini ovat olleet ympärileikattuja... Joten ovatko ympärileikatut enemmistö? Ja pysytellään vastauksissa mielellään siinä määrässä, eikä mennä niihin esteettisiin ja mielipidekysymyksiin, että kumpi on parempi. Makunsa kullakin ja jokaisen oma päätös mitä keholleen tekee.
181765
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

on ympärileikattuja. Tuo suuri määrä selittyy maahanmuuttajien ja eräiden vähemmistöjen määrällä. Tavallista suomalaista ei ole silvottu.

Äänestä

No kovin moni ei ole tässämaassa ympärileikattu, täällä se tehdään oikeastaan vain siinä tilanteessa, että esinahka ei toimi luonnostaan ihan niinkuin sen pitäisi. Olisiko se leikattujen määrä suomessa prosenteissa laskien jotain 5-10% kaikista miehistä.

Äänestä

Itse vaadin tulevaa aviomiestäni menemään ympärileikkaukseen... Paljon hygieenisempää ja vähentää naisen riskiä sairastua kohdunkaulansyöpään. Onhan niitä kommentteja täällä näkynyt, että ''se on kivemman näkönen leikattuna'', mutta pelkästään esteettisistä syistä en todellakaan kannusta. Exä oli ympärileikattu, eikä kuulemma haitannut mitenkään tuntoa ym. ja seksissä kuulemma paransi vaan suorituskykyä. Ja kivempi ottaa suihinkin! Ihme että suomalaisista miehistä niin pieni osa on leikattu... Luulis että viimeistään pornoleffoista ois saanut jotain vaikutteita... Meni itseltä viimeviikolla täysin maku seksiin kun ensimmäistä kertaa näin ei-leikatun... Ruma ja...yök Ja turha ruveta vertaamaan naisten ympärileikkauksiin!!! Naisten ympärileikkaus on TARPEETON ja itseasissa vain lisää riskiä sairastua infektioihin!!!

Äänestä
  • Epäilen pikkasen tuota että se tuleva miehesi ihan vaan sinun takiasi menee leikeltäväksi, jos se nahka toimii niinkuin pitää ja mies ymmärtää pestä peniksensä myös esinahan alta, jolloin mitään vaikutusta hygieniaan ei ole, ihan sama onko leikattu vai ei. Ottaisitko itse DD silikonit ihan vaan sen takia että mies sanoo että pitää olla?

    Äänestä

  • pikkasen.. kirjoitti:

    Epäilen pikkasen tuota että se tuleva miehesi ihan vaan sinun takiasi menee leikeltäväksi, jos se nahka toimii niinkuin pitää ja mies ymmärtää pestä peniksensä myös esinahan alta, jolloin mitään vaikutusta hygieniaan ei ole, ihan sama onko leikattu vai ei. Ottaisitko itse DD silikonit ihan vaan sen takia että mies sanoo että pitää olla?

    Silikonit ovat riski terveydelle kun taas miehen ympärileikkaus edistää niin naisen kuin miehen terveyttä. ympärileikkaamattomilla miehillä saattaa olla peräti 3–40 kertaa suurempi riski sairastua penissyöpään kuin ympärileikatuilla miehillä. Ja leikkaus alentaa myös naisen riskiä sairastua kohdunkaulansyöpään. Myös infektioriski ja riksi HIV-tartutaan pienenee!

    Äänestä

  • alk.kirjottaja kirjoitti:

    Silikonit ovat riski terveydelle kun taas miehen ympärileikkaus edistää niin naisen kuin miehen terveyttä. ympärileikkaamattomilla miehillä saattaa olla peräti 3–40 kertaa suurempi riski sairastua penissyöpään kuin ympärileikatuilla miehillä. Ja leikkaus alentaa myös naisen riskiä sairastua kohdunkaulansyöpään. Myös infektioriski ja riksi HIV-tartutaan pienenee!

    Pohjimmiltaan tuosta aloittajan viestistä paistaa läpi AINOASTAAN oma mieltymys ympärileikattuun. Niinpä tuo vertaus silikoneihin on enemmän kuin osuva. Esinahalla on merkitys ja luonto ei tunnetusti "lisäile" tarpeettomia osia. Jos lehmällä olisi siivet se saattaisi olla lintu.

    Äänestä

  • tuosta.. kirjoitti:

    Pohjimmiltaan tuosta aloittajan viestistä paistaa läpi AINOASTAAN oma mieltymys ympärileikattuun. Niinpä tuo vertaus silikoneihin on enemmän kuin osuva. Esinahalla on merkitys ja luonto ei tunnetusti "lisäile" tarpeettomia osia. Jos lehmällä olisi siivet se saattaisi olla lintu.

    ''Esinahalla on merkitys ja luonto ei tunnetusti "lisäile" tarpeettomia osia.'' EIPÄ!!!! esim. umpilisäke ja hörökorvat... turhia ja leikattavissa korjattavia, kuten myös esinahka!!!!

    Äänestä

  • alkup. kirj kirjoitti:

    ''Esinahalla on merkitys ja luonto ei tunnetusti "lisäile" tarpeettomia osia.'' EIPÄ!!!! esim. umpilisäke ja hörökorvat... turhia ja leikattavissa korjattavia, kuten myös esinahka!!!!

    Esinahan tarkoitus on suojella terskaa liialliselta hankaukselta. Sulta varmaan saa poistaa ulommat häppärit kokonaan kun on ne sisemmät kuitenkin, ihan turhat ne ulommat häppärit, et sää niitä mihinkään tarvitse...

    Äänestä

  • aikuisten miesten kanssa etkä ryhdy painostamaan ihan nuoria poikia mokomaan "esteettiseen operaatioon". (Esteettinen vaikutelmakin on makuasia - jos nyt joku tykkää typistetystä.) Aikuinen saa tehdä pippelilleen mitä haluaa, koska pystyy yleensä jo arvioimaan millaisen vehkeen kanssa elää lopun ikäänsä. Silvottua vehjettä ei saa entiselleen, jos tulee katumapäälle. Suojaa kohdunkaulan syövältä...??? Mainitsemaasi yhteys liittyy HYGIENIAAN ja hygienia riippuu PESEYTYMISESTÄ, ei silpomisesta. Joskus keskiajalla miehen alapesu oli yhdyntä, nykyään käytetään päivittäistä suihkua ja peseytymistä vielä ennen seksiä. Voiko suomalainen 2000-luvun nainen olla noin primitiivinen, että vaatii miestä silpomaan itsensä, että nainen "suojautuisi syövältä"???Toivon välttyväni törmäämästä sinuun tai sinunlaisiisi... Haluan säilyttä tuntoherkkyyden tärkeässä paikassa enkä muutenkaan halua leikkiä muslimia/juutalaista. Kristityt ovat käyttäneet ympärileikkausta lähinnä tehdäkseen masturboinnin (=itsestä nauttimisen) vaikeammaksi nuorille pojille. PS. Rinnastus naisen sukuelimien silpomiseen ei ole niinkään kaukaa haettu, yhtä herkistä paikoista on kysymys molemmilla. Naiselle operaatio tehdään julmemmin ja siinä poistetaan enemmän osia, ommellaan kiinni jne. tapauksesta riippuen, mutta aivan yhtä suuri ihmisoikeusloukkaus on kysymyksessä, jos homma tehdään pienelle lapselle. Tuskin kukaan aikuinen nainen menisi enää leikattavaksi ainakaan vpaaehtoisesti.

    Äänestä

  • Harvoin pornoleffoissa näkee ympärileikattuja miehiä. Tuntemistani miehistä vain 1 on leikattu, luultavasti hänkin jonkin ongelman takia. m40

    Äänestä

  • leikkaamattomia kirjoitti:

    Harvoin pornoleffoissa näkee ympärileikattuja miehiä. Tuntemistani miehistä vain 1 on leikattu, luultavasti hänkin jonkin ongelman takia. m40

    Ulkomaisissa pornofilmeissä miehet ovat lähes kaikki leikattuja, varsinkin USA:ssa suurin osa mihistä leikataa.

    Äänestä

  • alkup. kirj kirjoitti:

    ''Esinahalla on merkitys ja luonto ei tunnetusti "lisäile" tarpeettomia osia.'' EIPÄ!!!! esim. umpilisäke ja hörökorvat... turhia ja leikattavissa korjattavia, kuten myös esinahka!!!!

    Taas täällä joku stadin mursu avautumassa viikonlopun teinipoikapanoistaan. Kannattais hakea se panoseura aikuisista miehistä, eikä suomalais-ruotsalaisista teinipojista, joilla on puuteria poskissa ja pappa har betalat pippeliplastiikkakirurgian... Nii ja sulla vissiin oli ne silikonitissit, kun ei tullut vielä ilmi? *siis yäk! ei vai!? Kauhee ruma lortto!*

    Äänestä

  • Siis ensin kirjotat: Ja pysytellään vastauksissa mielellään siinä määrässä, eikä mennä niihin esteettisiin ja mielipidekysymyksiin, että kumpi on parempi. Makunsa kullakin ja jokaisen oma päätös mitä keholleen tekee.     Ja sen jälkeen teet ITE juuri tuon! Voiko olla tyhmempää...

    Äänestä

  • alkup. kirj kirjoitti:

    ''Esinahalla on merkitys ja luonto ei tunnetusti "lisäile" tarpeettomia osia.'' EIPÄ!!!! esim. umpilisäke ja hörökorvat... turhia ja leikattavissa korjattavia, kuten myös esinahka!!!!

    'vähentää HIV tartunnan mahdollisuutta'... ööh, pisti itsessään jo aika hiljaiseks. Kondomi tekee sen, ja tietenkin sen että jaksaa kattoa vähän mitä pökkiä. Ja jos miehen esinahlla ja naisen kohdunkaulalla on mitään muuta kuin zimbawelainen tutkimus niin aika hiljaista pitää. Mikäli esinahan alta pestään n. päivittäin (Kuten selvä järki sanoo) ei asiasta tule sen isompia ongelmia... Mikäli nuo muut väitteet nyt mielestäsi paikkaansa pitävät niin pistäppä linkkiä, varmaan AJM tai joku vastaava arvostettu lehti on ne julkaissut. Etkö sinä itse juuri sanonut että pidetään ne esteettiset syyt poissa? Noh itse en ole viellä, sillä esinahka toimii niinkuin pitää. Tosin se venyy terskan taakse täysimittaisen erektion aikana (kuten sanottu, tomii niinkuin pitää). Jos se on ns. tuppimuna, on myös todennäköistä että esinahka on liian tiukka... mikä tarkoittaa sitä että sen poistaminen ei ole edes kovin huono idea. Mutta tosiaan, lääketieteellisiä faktoja odotellessa, kiitos ja näkemiin.

    Äänestä

nähnyt ns. tuppikullin, jossa on ylimääräistä esinahkaa pari tuumaa, ei edusta enemmistöä.

Äänestä
  • Ei suomalaisia ympärileikata. Sellaista tapahtuu ulkomaisten uskontojen piirissä. Sitä paitsi se on silpomista eli väkivaltaa.

    Äänestä

Minäkin olen ympärileikattu. Leikkautin itseni aikuisena pelkästään siitä syystä että olin aina halunnut paljaspäisen kalun. Paljaspää lisää jotenkin alastomuuden tuntua, tavallaan tuntee paljastavan itsestään enemmän... Leikkauksen tuomat muutokset ovat pelkästään plussaa.

Äänestä

Jos haluatte nähdä kuvasarjan juuri leikatusta kalustani ompeleineen ja sen paranemisesta menkää omakuva.org:iin ja laittakaa hauksi: Ben Klikkailkaa niitä kuvia joista erään kuvan takaa löytyy usean kuvan sarja juuri leikkauksen jälkeen. Havainollinen esitys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mariannel kirjoitti:

Kuinka moni teistä miehistä on ympärileikattu? Tuli vain mieleen, kun tossa viimeviikolla näin ensimmäistä kertaa EIleikatun ja hämmästyin. En ole koskaan sitä enemmin miettinyt... mutta kaikki edelliset kumppanini ovat olleet ympärileikattuja... Joten ovatko ympärileikatut enemmistö? Ja pysytellään vastauksissa mielellään siinä määrässä, eikä mennä niihin esteettisiin ja mielipidekysymyksiin, että kumpi on parempi. Makunsa kullakin ja jokaisen oma päätös mitä keholleen tekee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu