Parkettilattia+koira?

Miten voi suojata parkettilattiaa koiran kynsiltä? Riittääkö matot vai onko jotain muuta keinoa?
1010087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niin riittää hyvin. Muuten vähän kyseenalaista. Pahveillahan tietysti voi myös suojata mutta ei ole kovin esteettistä... Joten parempi kai valmistautua parketin hiomiseen ja lakkaamiseen aika ajoin.

Äänestä

vaikka laminaattikin sen kynsiä kestää? Oon aina luullu, että parketti kestoltaan laminaattia parempi, mutta ei sitte kai ole. Meillä n. 80kg koira ja laminaattilattia, eikä jäljen jälkeä... Koiran toimesta siis...

Äänestä
  • heikkolaatuista kamaa saa olla lattialla että koiran kynsistä tuhoja tulee. Yksinkertaista, meillä on opetettu ettei sisällä riehuta, juosta eikä siis jarrutella, ulkona on siihen tilaa. Normaali kynsien rapina ei taatusti lattiaan jälkiä tee tai sitten ottaisin lattiamateriaalin toimittajaan yhteyttä ja vaatisin korvauksia :D

    Äänestä

  • Laminaatti on pääsääntöisesti aina kestävämpää kuin parketti. Riippuu tietysti paljon koirasta kuinka painava, vilkas ja pitkäkyntinen se on. Itsellä on kokemusta muutamasta parkettilattiasta (tammi) joka vuosien mittaan ei ole kestänyt. Nykyään pintana on laminaatti eikä ainoatakaan kynsien jälkeä ole tullut. Jos alkuperäinen kysyjä on tarkka siitä pysyykö lattia kunnossa, suosittelen ehdottomasti laminaattia. (Siis hyvää sellaista - ei mitään halpatavaraa)

    Äänestä

kiitti vastauksista.. oon vaan hermoillut että koiran kynnet naarmuttaisi parkettia. Mielestäni laminaatti on kestävyydeltään parempi ja kovempi kuin parketti. (lue: parketti naarmuuntuu helpommin). Mut toivotaan parasta.. ja ettei pahvilla tarvitsisi peittää latiioita. ;)

Äänestä
  • Siis lähtökohtaisestihan parketti ei kestä koirien kynsiä. Meillä on kahden talon ja 30 vuoden kokemus tästä. Keskikokoisilla koirillamme on niin vahvat kynnet ja sen verran vauhtia liikkeellelähdössä että naarmut ovat vielä kaiken lisäksi syviä. Laminaattiin en ole koskaan nähnyt koirien kynsien kykenevän tekevän jälkeäkään. Ovathan ne kahta täysin eri materiaaliakin. Äitini hankki haitarioven olohuoneeseensa jottei koira pääse sinne lainkaan. Eteisen parketti on jo mennyttä, samoin kuin oma olohuoneeni. Nykyisin varmaan kyllä parketit ovat paremmin käsiteltyjä kuin 20 vuotta sitten. Nk. "äkkilähtöjä" eli koiran nopeita lähtöjä paikaltaan oppii ennakoimaan ja välttämään; normaalia koiran tassutteluahan parketti kestää kyllä mutta kun meilläkin jonkun tullessa pihaan kolme piskiä sutii paikallaan ennenkuin pitoa löytyy niin kyllä on laminaattia ikävä :)

    Äänestä

  • nyt riippuu4 kirjoitti:

    Siis lähtökohtaisestihan parketti ei kestä koirien kynsiä. Meillä on kahden talon ja 30 vuoden kokemus tästä. Keskikokoisilla koirillamme on niin vahvat kynnet ja sen verran vauhtia liikkeellelähdössä että naarmut ovat vielä kaiken lisäksi syviä. Laminaattiin en ole koskaan nähnyt koirien kynsien kykenevän tekevän jälkeäkään. Ovathan ne kahta täysin eri materiaaliakin. Äitini hankki haitarioven olohuoneeseensa jottei koira pääse sinne lainkaan. Eteisen parketti on jo mennyttä, samoin kuin oma olohuoneeni. Nykyisin varmaan kyllä parketit ovat paremmin käsiteltyjä kuin 20 vuotta sitten. Nk. "äkkilähtöjä" eli koiran nopeita lähtöjä paikaltaan oppii ennakoimaan ja välttämään; normaalia koiran tassutteluahan parketti kestää kyllä mutta kun meilläkin jonkun tullessa pihaan kolme piskiä sutii paikallaan ennenkuin pitoa löytyy niin kyllä on laminaattia ikävä :)

    talossa on koivuparketti, jota joutuu muutaman vuoden välein hiomaan ja lakkaamaan, vaikka ei olisi yhtään koiraa. Kun heillä joskus kääpiörotuisia oli, joutui vielä useammin. Ne pienetkin kynnet naarmuttivat sitä. Laminaatti on todellakin kovempaa, eikä naarmuunnu vaikka vähän iso koira kaivaisikin.

    Äänestä

  • sakemaanikko kirjoitti:

    talossa on koivuparketti, jota joutuu muutaman vuoden välein hiomaan ja lakkaamaan, vaikka ei olisi yhtään koiraa. Kun heillä joskus kääpiörotuisia oli, joutui vielä useammin. Ne pienetkin kynnet naarmuttivat sitä. Laminaatti on todellakin kovempaa, eikä naarmuunnu vaikka vähän iso koira kaivaisikin.

    Ohessa linkki. Parketeissa on eronsa. http://www.erikoisparketti.fi/ Toisaalta eikö ole ihanaa että elämisen jäljet näkyvät? Niin parketin - laminaatin - muovin kuin kivilaatan kanssa elänyt ja siivonnut. ps. kivilaatta lattialämmityksellä on hieno ja helppo mutta saumojen putsaus edelfelttiä.

    Äänestä

  • eikö nyt ketään voi sanoa mikä koira ei RAAVI PRKETTIA PILOILLE pliis!!!!!!!??????

    Äänestä

Mikä koira voi juoksennella parketilla naarmuttamatta sitä. Luulen ettei mikään???!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Parketti kirjoitti:

Miten voi suojata parkettilattiaa koiran kynsiltä? Riittääkö matot vai onko jotain muuta keinoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu