Kaksostenrattaisiin sisarusistuin

onko tietoo muilla??

Elikkä onko kellään tietoo että saako ostettua tuplarattaisiin tuota sisaristuinta? jos saa mistä? Olisin niin kiitollinen jos joku edes viitsisi valaista minua!

6

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmen äiti

      Hei. Mä olen joskus jollain ulkomaalaisilla sivuilla törmännyt sellaiseen sisaristuimeen joka tulee itse rattaisiin kiinni siihen sivuun ja siinä on ihan pyörä ja se on ihan kuin olis 3vaunut :) En nyt vaan muista mikä sivu se oli. Meillä on tupliin isosiskolle seisomalauta. Toimii hyvin ja on siinä tyttö istunutkin jos ei ole jaksanut seistä.

      • ***

        Olen kaupoissa törmännyt sivuvaunuun. Sanovat kaikki, että sillä ei tee mitään. Miettikää nyt koko systeemin leveyttä. Tuplakärryt sivuvaunu. Eihän sillä pääse minnekään ja se ei käänny edes kulmissa. Vastaantulijat joutuvat väistämään ojaan. Kuolleena syntyneitä tuotteita ja ideoita on maailma täynnä. Tämä yksi niistä.


      • kolmen äiti
        *** kirjoitti:

        Olen kaupoissa törmännyt sivuvaunuun. Sanovat kaikki, että sillä ei tee mitään. Miettikää nyt koko systeemin leveyttä. Tuplakärryt sivuvaunu. Eihän sillä pääse minnekään ja se ei käänny edes kulmissa. Vastaantulijat joutuvat väistämään ojaan. Kuolleena syntyneitä tuotteita ja ideoita on maailma täynnä. Tämä yksi niistä.

        Moi. Se onkin varmaan tarkoitettu lähinnä liitettäväksi yhden lapsen rattaisiin,mutta miksi se ei kääntyisi tuolarattaissa,koska onhan siinä ylinmääräisessä istuimessakin ratas.Ainakin siinä oli mihin itse törmäsin netissä. Mutta ei kyllä varmaan ihan paras ratkaisu ole :)


    • ei enää

      Joskus 1990-luvulla oli Emmaljungalla yksi tuplaratasmalli (Tupla-Grizzly tms.), johon sai tuplasisaristuimen, mutta se sisaristuin ei sopinut eikä sovi mihinkään muihin rattaisiin. Ja luultavasti nuo ko. rattaat ovat jo niin loppuun ajettuja, että tuskin löytyy enää käytettyinäkään. Sisaristuimia ei taida nykyisin saada oikeen mihinkään uusiin vaunuihin/rattaisiin.

      • Maaliskuussa2016

        Mulla on noihin vaunuihin kuomu, jos joku tarvii.


    • 4:n äiti

      Mitenkäs sellainen, että ostaisit hyvän kantorepun esim. Manduca, käy jo vastasyntyneellekin, tai Ergo tms. joka käy 4-6 kk ylöspäin. Voi kantaa edessä tai selässä, ja painon yläraja on 20-25 kg. Eli jos esikoinen on vielä liian pieni seisomalaudalle, on reppu hyvä vaihtoehto. Itselläni on Patapum. Kun kuopus oli pieni, eikä toiseksi nuorin (silloin 4v) ei jaksanut kävellä kaikkia tarvittavia matkoja, kannoin jompaakumpaa repussa ja toinen oli rattaissa. Kun toiseksi nuorin alkoi jaksamaan kävellä kaikki tarvittavat matkat, jätin rattaat pois matkasta ja kuopus kulki repussa. Nyt kuopus (3v) jaksaa jo kävellä aika pitkiä matkoja, mutta joskus väsyy. Meillä kulkee siksi reppu mukana siltä varalta, että jos pienin ei jaksa kävellä, pääsee hän reppuselkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3061
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3047
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1946
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1749
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      81
      1337
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1100
    Aihe