Löyty tuolta jäämistön nurkkia siivotessa n. 60 cm korkea terästonkka, jossa lukee Rautalammin Api. Mitähän myrkkyä on kyseessä että osataan hävittää asianmukaisella tavalla???
Korkkikin on sellanen alumiininen, jossa on neliönmallinen syvennys keskellä, ilmeisesti avaus jollain special avaimella. Ei liene tarkoitus että lapset pääsee sorkkimaan, hieman jo hirvittää mitä tämä on, pytty on ollut ruostumassa ulkona iät ja ajat. Ja ainetta on ainakin puolillaan se pönttö.
Mitä on Rautalmmin Api?
SAV76
91236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sinne ongelmajätteen vastaan ottoon kyl ne sen siellä hoitelee! kiinnostais kyl itekkin tietää mitä moinen aine oli!
isäs kiljupönttö!!!
Nimi viittaisi mieluummin johonkin viljelykasvilajikkeeseen. Paras kun avaat sen korkin ja katsot mitä siellä on. Kotimaisia vanhoja lajikkeita on hukassa ja saattaa olla että jalostajat voisivat olla siitä kiinostuneita (siis jos sieltä on edes jokin mahdollisuus saada jotakin itävää: niillä on erikoiskeinoja lähes itämättömienkin siementen virkistämiseen). Erityisesti olisi arvokasta jos se sattuu olemaan jokin vanha hamppulajike, sillä ne ovat hävinneet kokonaan. Kotimaisen kuitu ja öljyhampun jalostuksessa olisi kaivattu vanhoja tänne soveltuvia lajikkeita, mutta ei löytynyt mistään. (nämä ovat siis niitä lajikkeita joita ei voi käyttää huumeeksi kun niissä ei niitä huumeaineita ole). Jos otat sisällöstä kuvan, niin voin yrittää tunnistaa. Näiden kautta on helppoa saada kuva nettiin. Kuvatessa muista pistää se makrotarkennus päälle (yleensä kukankuva jossain nappulassa).
Eli kuva tuonne ja kuvan linkki tänne näkyville. http://www.aijaa.com/
Aine on jotain liuosta, mutta en ole vielä yrittänyt korkkia auki, kun se tarvii sopivan neliötangon siihen syvennykseen. Jos vaan joku viljelijä tämän aineen nimen perusteella tunnistaisi. Mutta pistän lisäinfoa jahka saan sen auki. Olen jo ehtinyt miettiä mitä 30 l väkevää AIV-liuosta saisi aikaan pohjavesialueella, jossa tuo pytty on pötköttänyt penkassa vuosikymmeniä. Mutta voihan se olla jotain rikkakasvin torjunta-ainettakin, joten tuho olisi silloin ollut vahingon sattuessa suurempikin.
on alumiini korkki niin tuskin mitään myrkkyä... vaikkaisin kyl et vois olla jotain öljyä tms voiteluainetta! tai sitten jotain litkua mäitä aikoinaan on käytetty rohtimienkanssa putkieristeenä tai jotain "remmivahaa"
Onko koko teksti luettavissa? Ainakin minulle tulee ekana mieleen apteeekki-sana, josta loppuosa on kulunut pois. Sisältöä on kyllä lähde arvailemaan !
Jos joku paremmin tunnistaisi kuvista, niin tässä on vielä tämän selvittämättömän arvoituksen kohde. http://i14.photobucket.com/albums/a316/sampoav/API1.jpg http://i14.photobucket.com/albums/a316/sampoav/API2.jpg
Rautalammin apt kuten joku ehdotti. Kysyppä apteekista, tai joltain vanhalta apteekkarilta jos tietäisivät ?