auringonkukista

kysymys..................

milloin voi istuttaa auringonkukan taimet ulos?

7

2692

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minua kanssa !

      Monena vuonna olen jotenkin onnistunut tyrimään auringonkukan kasvatuksen. Taimista tulee jotenkin honteloita ja herkästi katkeavia, nyt oisi tarkoitus tehdä viimeinen urhea yritys saada etupihalle komea viljelmä. Miten te kasvatatte taimet ? Ostin herkkumultaa ja laittelen tässä kohta siemeniä itämään jugurttipurkkeihin... Kiitokset jo etukäteen :o)

      • ...

        Auringonkukat kannattaa kylvää suoraan maahan ilman esikasvatusta?


      • edellinen
        ... kirjoitti:

        Auringonkukat kannattaa kylvää suoraan maahan ilman esikasvatusta?

        Tästä on kahta eri mielipidettä ollut, osa esikasvattaa ja osa laittaa suoraan maahan. Meillä vaan saattaa tulla vielä yöpakkasia ja jopa luntakin, niin että jos oisi joku takuuvarma kikka millä saisi esikasvatuksen onnistumaan ja tukevat taimet niin ottasin tiedon ilolla vastaan..


      • missä olet
        edellinen kirjoitti:

        Tästä on kahta eri mielipidettä ollut, osa esikasvattaa ja osa laittaa suoraan maahan. Meillä vaan saattaa tulla vielä yöpakkasia ja jopa luntakin, niin että jos oisi joku takuuvarma kikka millä saisi esikasvatuksen onnistumaan ja tukevat taimet niin ottasin tiedon ilolla vastaan..

        sinä takuulla tiedät!


      • puutarhaaja
        edellinen kirjoitti:

        Tästä on kahta eri mielipidettä ollut, osa esikasvattaa ja osa laittaa suoraan maahan. Meillä vaan saattaa tulla vielä yöpakkasia ja jopa luntakin, niin että jos oisi joku takuuvarma kikka millä saisi esikasvatuksen onnistumaan ja tukevat taimet niin ottasin tiedon ilolla vastaan..

        En ole kyl Marja-Liisa, mut... Itse olen joskus Kuopion korkeudella kasvatellut auringonkukkaa ihan niistä linnunruoka siemenistä. Kylvettiin hajakylvönä möyhennettyyn peltoon joskus touko-kesäkuun vaihteessa ja loppukesästä oli pelto täynnä yli kaksimetrisiä auringonkukkia. Joitain erikoislajikkeita kokeilin myös joskus, silloin esikasvatin taimet, eli kylvin siemenet ruukkuun pari-kolmeviikkkoa ennen ulosistutusta ja koulin taimet sitten ulos lopulliselle kasvupaikalleen. Hyvin kasvoi ja kukki nekin. Auringonkukka tykkää valosta ja lämmöstä ja tarvitsee hyvin lannoitetun maan kasvaakseen tanakaksi ja kukkiakseen komeasti.


    • puolella

      Auringonkukka tykkää lämpimästä, maan pitää olla tarpeeksi lämmin ja yöpakkaset ohi. Ulos kylvön ja esikasvatuksen kompromissi toimii parhaiten. Kylvä siemenet sisällä ja kiikuta taimettuneet purkit tuulelta suojaan ulos aina, kun lämpötila nousee lähemmäs kymmentä astetta. Näin taimet pysyvät tanakoina ja lopullinen ulosistutus ei järkytä niitä. Jugurttipurkki käy idätysastiasta, mutta pitkään esikasvatukseen se on liian pieni. Korkeille lajikkeille kannattaa panna tuki heti alussa ja käännellä niitä tiheään, ettei varsi kasva kieroon. Lannoitus pitää aloittaa, kun oikeat lehdet ovat puhjenneet.

      • kasvattaja

        Minä laitoin siemenet maitopurkkiin,kun kasvaa, saa hyvin lisättyä multaa,eikä näin kasva mitään honteloa vartta. Mutta voihan ne kylvää suoraan maahankin,kuinka vaan haluaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1671
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1618
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1528
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1318
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1194
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      97
      892
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      187
      815
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      211
      791
    Aihe