Tälläinen ongelma.
Olemme on 3 lasta (3v ja just syntyneet kaksoset)eikä nykyinen kotteromme sovellu enää kokopesueen kuljetukseen. Eli kokemuksia tila-autoista y.m.s. Pitäisi takapenkille saada mahtumaan turvakaukaloiden telakat ja 1 turvavyö istuin, tai sitten eteen 1 kaukalo ja taakse 1 kaukalo, vyöistuin ja minä tai mamma (rippuen kumpi haluaa ajaa:), ja tietysti ne kaksostenrattaat peräpoksiin
En ole mikään automerkki fanaatikko eli kaikki merkit käy. kiitti tiedoista jo etukäteen.
T: Onnellinen SUURperheen iskä
auto käy
pieneksi
6570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ostimme viime syksynä 138 tkm ajetun voyagerin jossa paikat seitsemälle. Muuta vikaa ei ole ollut kuin suuri kulutus, n 10 l/100km. On hyvä ajaa matka-ajossa, kuin kotisohvalla istuisi. Pikkupyöritykseen ei sovi.
Miten olis lestadiolais-Audi? Olikohan varsinaiselta mallinimeltään 100 vai 200.
Meillä kanssa voyageri hyvässä käytössä. Tosin vaikka paikkoja löytyy 7 hengelle, silloin ei takakonttiin mahdu kuin matkarattaat (oisko grand voyager isompi?), mutta jos yhtenäisen penkin laittaa keskelle, ja irtopenkit kokonaan takaa pois niin penkin leveys riittää kyllä kahdelle kaukalolle ja yhdelle istuimelle. Ja taakse voi vielä laittaa vaikka yhden penkin, jolloin tuplarattaidenkin pitäisi hyvin mahtua kyytiin. Tosiaan meillä on bensakoneella, eli vie ihan mukavasti bensaa, etsinnässä olisi naftakoneellinen samanlainen. Ajettavuus on mielestäni todella hyvä ympäri vuoden, myös kaupunkiajossa, mutta etenkin talvella auto menee kuin kiskoilla ja on todella pehmeä ajaa. Suosittelen.
Kaiken maailman ns. tila-autot ovat pelleilyä. Kun meille pamahti muutama vuosi sitten kaksoset ja lapsimäärä tuplaantui neljään, kävimme katselemassa erilaisia "tilaihmeitä". Lopputulema oli se, että ostimme pitkäkorisen Transporterin 1 7 h. Iso liukuovi kyljessä takaa jouhevan kulun matkustamon takaosaan eikä tavaroita ole pahemmin tarvinnut asetella tavaratilaan: tuplarattaat, neljä kapsäkkiä ja muutama iso muovikassillinen sadevaatteita ja saappaita menivät heittämällä. Kokeilepa samaa vaikka Grand Voyagerissa. Ei muuten onnistu.
Meillä kaksi "tilaihmettä", Renault Kangoo ja Mitsubishi Spacewagon, molemmat 10 vuotta vanhoja. Kangoon ainoa ongelma on se, ettei ole takapenkeille ovea vasemmalla puolella, vaan kaukalon joutuu nostamaan kuskin penkin takaa penkkiä kääntämällä. Plussaa sen sijaan mm. vaihto-Kangoojen kohtuullinen hinta, tilava tavaratila (vanhemmissa malleissa myös mahdollisuus 7 henkilölle) sekä se, että oikean puolen takaovi on liukuovi --> helpottaa parkkeeraamista pienempäänkin tilaan. Mitsubishissa ei mainittavia puutteita, muuta kuin että ei taida enää helposti löytyä vaihtoautona semmoista, jossa olis luotettava moottori. Myöskään tavaratila ei ole niin iso kuin Kangoossa, mutta muutoin penkkitilaa ja kohtuullisia ajo-ominaisuuksia löytyy. Muista tila-autoista ei ole kokemuksia.
Meillä oli Toyota Previa, niitä löytyy 6-8 hengelle rekisteröityinä. Tiloiltaan loistava. Miinuksena mainittakoon reilu polttoaineen kulutus (10-13L/100km automaattina) ja dieselien puute.