Hei! Minulla on varjoisa terassi, ilmansuuntana luode/pohjoinen, eli aurinko paistaa hetken aamulla ja illalla hieman pidempään. Tilaa olisi amppelille ja pienelle kukkalaatikolle. Amppelin paikka aurinkoinen vain illalla, kukkalaatikon kohdalle paistaa myös aamuisin paremmin. En ole mikään viherpeukalo, joten kaipailisin ehdotuksia suht helppohoitoisista kasveista/kukista :) Pidän kovasti viherkasveista ja puuntapaisista, mutta myös ns. tavallisista kesäkukista. Hyötykasveja en valitettavasti voi läheisen tien vuoksi terassilla pitää :( Ideoita...?
Mitä varjoisalle
terassille?
1
399
Vastaukset
- vastaavanlainen terassi
Minulla on orvokkilaatikot pohjois- ja länsipuolella kaiteessa kiinni. Lisäksi olen pitänyt sekä pelargonioita sekä roikkubegonia amppelissa. Monet kukat kyllä tulevat toimeen tuollaisessa paikassa. Olen itse välillä siirtänyt viherkasveja terassilta aurinkoa ottamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2486247Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.915145KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa164349Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1443123Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123081Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1662597Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862553Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1741724- 461679
- 681525