Reitille varmaan löytyisi matkustajia ja rahtia jos joku varustamo aloittaisi liikenteen Turusta Saksaan siten että välipysähdys tehtäisiin vaikka Långnäsissä verovapauden vuoksi. Aikaisemminhan Helsingistä Saksaan tapahtunut henkilöliikenne väheni verovapauden poistuttua. Esimerkiksi Superfast lautat kulkevat matkan vuorokaudessa joka olisi lähes puolet nopeampi kuin nykyiset Helsingistä lähtevät rahtiautolautat joita turistitkin joutuvat käyttämään. http://www.superfast.com/site/splash.asp Superfast XII http://www.giannakis-photo.gr/pu_slideshow.asp?Cat=Aerial&CatId=85&ContentType=Gallery Superfast VI http://www.giannakis-photo.gr/pu_slideshow.asp?Cat=Aerial&CatId=67&ContentType=Gallery Superfast I http://www.giannakis-photo.gr/pu_slideshow.asp?Cat=Aerial&CatId=79&ContentType=Gallery SUPERFAST VII Rostock http://www.youtube.com/watch?v=iw8AL6xHoYE http://www.ap-marine.com/Images/superfast9_10.jpg http://www.giannakis-photo.gr/images/content/gallery/AERIAL/SUPERFAST XII/Superfast XII 03.jpg http://media.shipspotting.com/uploads/thumbs/rw/846323_800/Ship Photo SUPERFAST XII.JPG http://www.nautilia.gr/images/content/Blue_Star1-Superfast_XII_301332009.JPG
Turku-Rostock laivalinja
24
4149
Vastaukset
- Uusi laivalinja
Tax-free myynti saattaisi tehdä reitistä kannattavan turistien kannalta Helsinkiin verrattuna. Ja uusi linja varmaankin rohmuaisi suurimman osan Länsi-Suomen rekkaliikenteestä joka nykyisin Keski-Eurooppaan mennessä ajaa Helsingin satamiin.
- Nomutta
Jos tarkoitat rekkoja joissa kuskit mukana niin suurin osa menee ruotsin läpi, pääkaupunkiseudun liikennekin kulkee monesti turun kautta koska täältä tukholmaan on kattavampi tarjonta (eli useampi lähtöjä)
Trailer-liikenteestä en osaa sanoa. Turusta saksaan ajaa ainakin lillbackan ja Mannlinesin laivat - !!??
Nomutta kirjoitti:
Jos tarkoitat rekkoja joissa kuskit mukana niin suurin osa menee ruotsin läpi, pääkaupunkiseudun liikennekin kulkee monesti turun kautta koska täältä tukholmaan on kattavampi tarjonta (eli useampi lähtöjä)
Trailer-liikenteestä en osaa sanoa. Turusta saksaan ajaa ainakin lillbackan ja Mannlinesin laivatRuotsin läpi kun ei ole tällä hetkellä muita vahtoehtoja.
- tosi on
Kuulemma hyvin korkeatasoisia nuo Superfastin lautat. Melkein kuin risteilylaivalla olisi. Voittaa varmasti Helsingistä Saksaan kulkevat rahtilaivat. http://www.marine-marchande.net/Jourlejour/4001-4100/73-SUPERFAST.jpg http://www.pocadel.fi/image/sfferry_sab.jpg http://www.pocadel.fi/image/sunb_pb.jpg http://www.grouptravelorganiser.com/assets/1/22/superfast_fullsize.jpg
- It's so simple
Mielummin matkustaisin supernopealla lautalla kuin lentokoneella. Merimatkassa on aina oma viehätyksensä. Voi syödä tilavassa Buffet tai A la Carte ravintolassa lentokoneen ahtaan istuimen sijaan huomattavasti lentokoneruoka paremmin ja yöpyä omassa hytissä. Ja kaikki tämä halvemmalla kuin lentolipun hinta.
- verovapaudesta?
Esim. Turku - Tukholma lautoilla viina on paljon kalliimpaa kuin Saksassa.
- Kysyjä?
Viina Saksan lautoilla?
- Näin on
Kysyjä? kirjoitti:
Viina Saksan lautoilla?
Hinta määräytyy aina laivan kohdemaiden hintatason mukaan kun siitä miinustetaan verot. Eli Saksan liikenteessä olisi hivenen Saksan hintojen alle.
- !!!
Nythän on kerrottu uutissakin 40% kasvua laivamatkustamisessa.
Taantuma tai ei, niin laivamakustaminen kiinnostaa.
Miksipä ei merellisestä Turusta suoraan Saksaan Ahvenanmaan kautta tai jopa kesäkautena välipysähdys matkan varrella Gotlannin Visbyssä josta otettaisin lisää Saksaan meneviä matkustajia ja jätettäisiin joitakin suomalaisia sinne matkaavia.- Saksaan voisi
Ei huono idea. Visbyn katta voisi lähteä seilaamaan.
- ihan vaan ehdotus
Saksaan voisi kirjoitti:
Ei huono idea. Visbyn katta voisi lähteä seilaamaan.
Etelä-Ruotsista löytyy mantereen puolelta muitakin rannikkokaupunkeja joihin voisi tehdä välipysähdyksen. Norrköping, Nyköping ja Västervik.
Kaikkiin näihin olisi varmasti ammattiliikennettä menossa Suomesta. Matka Etelä-Ruotsiin ja Tanskaan lyhenisi Tukholman sijasta huomattavasti ja risteilymatkustajatkin varmaan haluaisivat tutustua muuhunkin kuin siihen ainaiseen Tukholmaan. - Ships Ahoy
ihan vaan ehdotus kirjoitti:
Etelä-Ruotsista löytyy mantereen puolelta muitakin rannikkokaupunkeja joihin voisi tehdä välipysähdyksen. Norrköping, Nyköping ja Västervik.
Kaikkiin näihin olisi varmasti ammattiliikennettä menossa Suomesta. Matka Etelä-Ruotsiin ja Tanskaan lyhenisi Tukholman sijasta huomattavasti ja risteilymatkustajatkin varmaan haluaisivat tutustua muuhunkin kuin siihen ainaiseen Tukholmaan.Illalla Turusta lähtevä laiva olisi aamupäivällä Norrköpingissä ja jättäisi risteilymatkustajat kaupunkiin päiväksi ostoksille ja nähtävyyksiä katsomaan.
Saman päivän aamulla Saksasta lähtenyt laiva saapuisi sopivasti illaksi noutamaan nämä matkustajat ja toisi jo seuraavaksi aamuksi takaisin Turkuun.
Varmasti talven hiljaisinakin kuukausina olisi vähintäänkin risteilymatkustajia tuolla Suomen ja Ruotsin välisellä osuudella riittävästi.
- nääs nääs
Helsinki-Rostock riittää Suomen tarpeisiin. Turusta pääsee sentään vielä Tukholmaan!
- Captain
Helsingistä pääsee Finnlinesin rahtiautolautoilla Lybeckiin ja Tallinkin superfast laivoilla Rostockiin.
Tosin kummallakaan reitillä ei ole verovapaata myyntiä joka on mahdollista järjestää vain Ahvenanmaan kautta meneviin laivoihin. - Saksaan mukavasti
Captain kirjoitti:
Helsingistä pääsee Finnlinesin rahtiautolautoilla Lybeckiin ja Tallinkin superfast laivoilla Rostockiin.
Tosin kummallakaan reitillä ei ole verovapaata myyntiä joka on mahdollista järjestää vain Ahvenanmaan kautta meneviin laivoihin.Lybeckistä on vain noin puolen tunnin ajomatka Hampuriin jossa on valtavat ostosmahdollisuudet. Monia kesälomalaisia kiinnostaisi varmasti päivä Hampurissa tyyppinen shoppailuristeily. Joulun aikaan sitten Hampurin joulumarkkinoilla käynti.
Tyylikkäästi ja mukavasti supernopealla lautalla.
http://image59.webshots.com/59/9/40/2/2331940020032512796AgczPu_fs.jpg
- VIINIÄ SAKSASTA.
Haluaisin matkustaa saksan satamissa sijaitseviin alkoholimyymälöihin, hakemaan edullista viiniä. Suomessa viinien hinnat hypänneet kattoon. Kohta ei tavallisella pienituloisella ole enää varaa ostaa alkosta yhtään mitään! Siksi olis kiva käydä piipahtamassa ostoksilla jossakin noista saksan satamissa olevissa liikkeissä. Suurin ongelma on, etten omista autoa, joten oliskohan joku bussiyhtiö olemassa joka järjestää shoppailumatkoja juuri tätä varten? Niinkuin Tuuriin Keskisen kauppaan. Sinne tehdään useitakin ostosmatkoja. Tietääkö joku miten viininhakureissulle pääsis edullisimmin? Asun Turussa. Olen yrittänyt googlettaa ilman tulosta. Tässä vois olla markkinarako bussifirmoille. Uskoisin, että olis kysyntää. Jos hinta vaan kohdallaan.
- HochseeFlotte
Saksaan pääsee laivalla Vuosaaresta.
- viiniä saksasta
Mahtaako olla kallistakin? Voiko matkustaa noilla laivoilla pelkästään henkilönä ilman autoa ja pääseekö sieltä esim. Travesta samanpäivän aikana takaisin suomeen? Siis jos haluan vain ja ainoastaan käydä hakemassa juomat? Ei ole harmainta aavistustakaan Helsingistä lähtevistä laivoista, kun olen vain risteillyt TKU-STHLM väliä. Mutta olis joskus ihan kiva kokeilla muutakin tapaa seilata. Kiitos jos vielä jaxat vaivautua vastaamaan! 8)
- HochseeFlotte
Finnlines on varustamo, joka liikennöi Vuosaaresta.Katso netistä hinnat ja aikataulut. Viini on tosiaankin sikahalpaa Saksassa ja pakettiautolla/farkulla vain hakuun. Virosta kannattaa hakea oluet,lonkerot ja kirkkaat. Käy ensin Tallinnassa harjoittelemassa. Lähtö Eteläsatama (VikingLine & Linda Line) tai Länsisatama (Tallink & Eckerö Line). Tullin suhtautuminen oma lukunsa. Viel Spass! Saksa on sitten Riesling maa.
- frefwf
Myöskin Turku-Tallinna reitti olisi hyvä
Matkustajia riittäisi niin rahdista, risteilymatkustajista kuin reittimatkustajistakin
Aikataulu olisi niin että laiva lähtisi Turusta tai Tallinnasta aina kello 19:00 ja olisi perillä Turussa tai Tallinnassa 10:00 eli yksi laiva lähtisi aina jokatoinen päivä, ja olisi satamassa aina koko päivän... samaa ideaa käyttää myös hesa-tukholma laivat.
Lisäksi TallinkSiljalla olisi valmis laiva tähän tarkoitukseen M/S Isabelle.
Lisäksi aikataulu ei häiritsisi Turun satamassa Galaxya tai Baltic Princesiä lainkaan
Isoin muutos mikä pitäisi tehdä, olisi lisätä Turun päässä uloskäyntiin semmonen "sähköportti" mikä lukee viivakoodit, tämä siis palaava risteilymatkustajia varten- HochseeFlotte
Paljonko Turusta olisi matkustajia arkena tammikuussa Tallinnaan? Tallink kulkee Star & Superstar paateilla kahdessa tunnissa Tallinnaan Stadista. Polttoaine maksaa Turusta lähtiessä moninkertaisesti, ja Turku on pikkukaupunki.
- 265255
HochseeFlotte kirjoitti:
Paljonko Turusta olisi matkustajia arkena tammikuussa Tallinnaan? Tallink kulkee Star & Superstar paateilla kahdessa tunnissa Tallinnaan Stadista. Polttoaine maksaa Turusta lähtiessä moninkertaisesti, ja Turku on pikkukaupunki.
Kristallipallo on pois käytöstä, emme voi ennustaa :)
Ja kyllähän hesastakin menee RUOTSIN laivoille autoa vaikka kuinka paljon samaten matkustajia, vaikka Turusta pääsee todella pajon nopeammin.
Kuten sanottu, tuota ei voi tietää ennen kuin sitä kokeillaan - viiniä saksasta
265255 kirjoitti:
Kristallipallo on pois käytöstä, emme voi ennustaa :)
Ja kyllähän hesastakin menee RUOTSIN laivoille autoa vaikka kuinka paljon samaten matkustajia, vaikka Turusta pääsee todella pajon nopeammin.
Kuten sanottu, tuota ei voi tietää ennen kuin sitä kokeillaanMä ainaskin risteilisin enemmän kuin MIELELLÄÄN vaihtelun vuoksi Turusta muuallekin kuin STHLmaan! Ja paljon on eläkeläisiä täälläkin jotka ihan varmaan tekis samoin. Ei aina tartteis eka raahautua hesaan turusta vaan näppärästi pomppais vaan paattiin turusta. Oma vaivansa ja lisämaksu tonne hesaan eka mennä ennenkuin pääsee laivaan. tarttiskohan joku kansalaisaloite tehdä tästä assiissta..?
- ref55
viiniä saksasta kirjoitti:
Mä ainaskin risteilisin enemmän kuin MIELELLÄÄN vaihtelun vuoksi Turusta muuallekin kuin STHLmaan! Ja paljon on eläkeläisiä täälläkin jotka ihan varmaan tekis samoin. Ei aina tartteis eka raahautua hesaan turusta vaan näppärästi pomppais vaan paattiin turusta. Oma vaivansa ja lisämaksu tonne hesaan eka mennä ennenkuin pääsee laivaan. tarttiskohan joku kansalaisaloite tehdä tästä assiissta..?
No Turussa oli poikaa joku 2 päivän risteily... samanlaisia kuin on hesa-tukholma -tukholma-riika ja tukholma-tallinna
Esim. Turku tallinna reitillä olisi 2 vuorokauden kierto, ja satama-aikaa jäisi molempiin päihin 9 tuntia... Lisäksi reitti saisi runsaasti rahtia, reittimatkustajia ja ristilymatkustajia... mutta tämä vaatisi käytännössä että liikennöivä yhtiö olisi TallinkSilja tai Vikingline.. muuten ei onnistu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537910- 614410
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404033Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233942Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353413Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423340Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383248- 482993
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422771- 492514