Ihmettelen tässä itsekseni, kun tuota akvaariota on nyt harrastettu puoli vuotta, ja jatkuvasti olen ihmetellyt miksi kaikki mouruaa tuosta levästä akvaariossa ja mun akvaariossa sitä ei näy... No nyt sitä alkaa sielläkin olla, lasit ensimmäiseksi ja myös kasvit sitä näyttävät keräävän. Tollaista vihreää moskaa, vetelin vanhalla sampopankin visalla (jotain hyötyä tanskalaisista..) laseja ja kyllä pöllyää levä! Syy vissiin siinä, että olen viikon verran päästellyt oikeaa aurinkoa paistamaan akvaarioon, jotta kaloillakin tulisi vähän vipinää kevään kunniaksi, mutta en arvannut että näin vauhdilla saisin tuota levää aikaiseksi. Voiskos joku sanoa mitä tuo levä on nimeltään, sotkee siis lasit ja kasvit, ruskeaa tai vihreää, tuosta osaa edes väriä sanoa, sotkuisen näköistä ja lähtee visalla kun raaputtaa eikä ole lujassakaan. Partamonni ei ole kerinnyt kaikkea ilmeisesti imeskelemään, eikös sen tarttis tuota popsia?
Ei siitä turhaan varoitella...
4
857
Vastaukset
- -Rihma-
Rusehtava kelmu piilevää ja vihertävänsinertävä kitkerälle haiseva kelmu sinilevää. Onko levä "kelmua" vaiko karvaa? :)
- Corydoras
Paha mennä sanomaan mitä tuo on, kelmua vai karvaa siis, mieluummin karvaa, mutta ei tuo nyt kyllä kovin karvaakaan ole, ja pahalle tuo ei haise. Pistin auringon piiloon, juu juu, mutta pitää tarkkailla tuota levämeininkiä nyt jatkossa, noi sukaravut sitä näyttäis popsivan kun sitä tuonne akvaarion pohjalle leijui, ja partiskin sitä imeskelee suuhunsa. Joten tokkopa tuo ainakaan mitään myrkyllistä ole, eikö sinilevä ole myrkyllistä? Joten veikataan piilevää sitten!
- fish KING
No, se suora auringon valo on yksi parhaimmista keinoista saada levää akvaarioonsa, kalojen soidin innon kiihdyttämiseksi, yksi huonoimmista. Nyt vaan tarkastamaan kasvien laatua ja määrää, sitä ehkä lisäämään. Ruokintaa niukemmalle, kalat pienelle dieetille. Valot pois vallan, muutaman päivän ajaksi. Pahimmassa tapauksessa, akvaarion peittäminen pyyhkeellä jotta se pimenee varmasti kokonaan muutamaksi vuorokaudeksi niukkaakin niukempi ruokavalio. Jos rihmamaista, hiuksen kaltaista pitkää levää - rihmalevä Kuvailemasi mukaan voisi olla turkkilevääkin, ikäänkuin turkis lehtien ja lasien päällä?? Haiseeko vesi, sinilevää? Ruskea limainen pinta, piilevää Hius/hevosharjan kaltaista levää, punalevää googlaas levientunnistuslista
- hoitaja
Kuitenkin sinilevää, kuitenkin, aurinko riemastuttaa. Piilevän saa pois valaistusta lisäämällä. Meille tuli vaihteeksi tuota turkkilevää, aivan ihanan näköistä, mutta pakko oli kasveista kerätä ne turkkilehdet pois.
Ja pieni kevennys, arvatkaapa onko "kaunis allas", kun on vain toiselta puolen etulasi puhdistettu, unohdin n. neljänneksen rapata, kivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2162886Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1702539Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321072Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035- 681028
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait274978Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka323946Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778