Keräilen ulkomaalaisia euro kolikoita. Ne ovat usein aika likaisia, mitä puhdistus keinoja ??? Vedellä voisi pestä, mutta saako fairyä tai saippuaa käyttää ???
Eurojen puhdistus
5
2475
Vastaukset
kolikoiden pesemiseen. Kunhan muistat kuivata hyvin, etkä pesun jälkeen käpälöi paljan sormin lanttia. Toinen aine on asetoni (apteekista), joka kuivuu itsestään ja poistaa myös rasvasta aiheutunutta tummentumaa.
- Assas
Mihin asetonia muuten yleisesti käytetään ???
Assas kirjoitti:
Mihin asetonia muuten yleisesti käytetään ???
kun asetoni on tehokas liuotin / laimennin moneen menoon (lakat, rasvat, öljyt, useat muovit, etc.). Terv.
- H.J.
Asetonit kannattaa muuten hakea esim. Biltemasta mikäli aikoo enemmän puhdistella, sillä pullo on mielestäni litran verran ja silti halvempi kuin apteekin pikkupullo.
- Toimiihyvin
Ultraäänipesurit kotikäyttöön ei ole kovin kalliita enää ja sillä sitten pesee kellot, korut, hopeat jne vaarattomasti ilman mitään kemikaaleja, jotka voivat vaurioittaa herkimpiä metalleja. Noh euro kolikoissa nyt ei ole mitään sellaista mutta kätevä laite se on silti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741