Minulla on kasvamassa ruukuissa jo viikkoja sitten siemenestä kylvetyt basilika ja persilja, ja sitruunamelissa on vielä tulossa. Eli ikkunalaudalla niitä kerrostalossa kasvattelen, ihan ensikertalaisena. Voi olla, että kesällä vien niitä parvekkeelle jatkamaan kasvuaan. Nyt minua kiinnostaisi kylvää vielä lisää yrttejä, kun kerran pääsin alkuun. Kaipailisin vielä esimerkiksi timjamia, rosmariinia, korianteria tai erikoisempia basilikalajikkeita. Kannattaako niitä enää kylvää siemenestä, vai onko kevät jo liian pitkällä? Kannattaako joku niistä ennemmin ostaa taimena? Menestyvätkö ne ylipäätään kerrostalon ikkunalla - tai kesällä parvekkeella (joka ei ole supervaloisa, muttei pimeäkään, ja lasittamaton)?
Vieläkö ehtii kasvattaa
6
1854
Vastaukset
- voi kasvattaa
talvella ovat tietenkin kituksavuisempia, mutta kesällä voi laittaa uutta tulemaan milloin vaan. Minä laitan uutta itämään silloin kun näyttää että entiset alkavat loppumaan, näin on aina uutta satoa tulossa. Kerrostalon ikkunalla menestyvät, katso vaan että siinä ei ole liian kuumaa tai paahteista, jos sinulla on parveke niin se on enkä parempi paikka. Viileinä öinä ne ruukut on sitten helppo nostaa sisälle. Basilikalajikkeista sitruunabasilika on kokelemisen arvoinen.
- ...
Kannattaa laittaa yrtit kesäksi parvekkeelle. Sisällä voivat jäädä vähän honteloiksi. Ainakin mun kokemusteni mukaan sitruunamelissa pitää vähän varjoisammastakin ja kasvaa reheväksi puskaksi kunhan sillä on tarpeeksi iso ruukku. Voit myös onnistua talvehdittamaan monivuotiset yrtit ja saat ensi keväänä aikaisin satoa. Ainakin ruohosipuli ja persilja(2-vuotinen) selviytyvät helposti talven yli isossa ruukussa. Luulisin että ehdit vielä kylvää, mutta jos ostat taimet, onnistut varmemmin. Toisaalta onhan se oma ilonsa kasvattaa itse siemenestä :)
- Anne814
Ostin Sokokselta tällaisen http://pengerpuisto.blogspot.com/2009/04/yrtteja-parvekkeella.html paketin ja hyvin lähti kasvamaan muutamassa päivässä. vielä siis kerkii. Minttu toimi minulla länsiparvekkeella tosi hyvin, Basilika oli kranttu, sille parveke ja keittiön ikkuna olivat liian kuumia.
- riippuen
Anne814 kirjoitti:
Ostin Sokokselta tällaisen http://pengerpuisto.blogspot.com/2009/04/yrtteja-parvekkeella.html paketin ja hyvin lähti kasvamaan muutamassa päivässä. vielä siis kerkii. Minttu toimi minulla länsiparvekkeella tosi hyvin, Basilika oli kranttu, sille parveke ja keittiön ikkuna olivat liian kuumia.
pistä ihmeessä parvekkeelle.
Itse asun vyöhykkeellä II ja ryytini ovat jo viikon - kaksi olleet parvekkeella. Tosin tyydyin kaupan valmiisiin, jotka istutin saviruukkuihin. Parveke on etelään ja keskikesällä tosi paahteinen, joten silloin siirrän ne varjoon kokonaan. Basilika osoittautui minullakin krantuksi, se jo kertaallen kärventyi niistä lehdistä jotka olivat kohti aurinkoa.
Aika monet yrtit on myös monivuotisia, etä jos kylvät siemenet, eivätkä ehdi tänä vuonna, odota ensi kevättä, siten ovat valmiina ajoissa! - Enigma_x
Anne814 kirjoitti:
Ostin Sokokselta tällaisen http://pengerpuisto.blogspot.com/2009/04/yrtteja-parvekkeella.html paketin ja hyvin lähti kasvamaan muutamassa päivässä. vielä siis kerkii. Minttu toimi minulla länsiparvekkeella tosi hyvin, Basilika oli kranttu, sille parveke ja keittiön ikkuna olivat liian kuumia.
Itse olen kasvattanut jo vuosia basilikaa etelä-ikkunalla keväästä pitkälle syksyyn. Ainoa mikä pitää muistaa on vesi. Basilika "juo" vettä ;D
- shrdhace
SdZvZD iiqlbbfsulsu, [url=http://klsqnfmqbfgk.com/]klsqnfmqbfgk[/url], [link=http://iehencrjbhrx.com/]iehencrjbhrx[/link], http://idhyovsoubyw.com/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3313941Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52312- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181648Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102975Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791