onko kenellekään tullut noita kavereita eteen hometalossa?
Meillä oli molempia.
Muurahaiset,banaanikärpäset
hometalossa
4687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole ainakaan mitään yhteyttä "hometalon" kanssa. Tuskin sokerimuurahaisillakaan.
Meillä vilisti muurahaisia 70-luvun talon alasidepuiden alla, etenkin kosteissa osissa. Muurahaiset käsittääkseni "kasvattavat" jotain itselleen syömäkelpoisia sieniä lahopuissa ja siksi viihtyvät kosteusvaurioissa. Kuiva talo on liian kuiva muurahaisille. Nyt keväällä sokerimurahaisia pyrkii sisään kaikenlaisiin taloihin, niihin terveisiinkin. Sokeritoukat ja jäytiäiset tulivat myös hometalossa tutuksi. Itselleni vieraita lahojen talojen tyyppihyönteisiä on esim. kuolemankello.
Rakensimme vuonna -80 tonttimme on kuiva kangasmaasto siellä on pieniä sekä isoja muu- rahaisia, pienet muurahaiset on tunkeneet jokaikinen kevät sisälle.Eikä sillä ole välttä- mättä tekemistä homeen kanssa.
olevista nesteistä. Ote Wikipedian tiedoista: "Ravinnokseen mahlakärpäslajit imevät käymistilassa olevia nesteitä, esimerkiksi hedelmien mehua ja mahlaa. Toukat elävät esimerkiksi mahlassa tai maahan pudonneissa marjoissa ja hedelmissä syöden nesteitä sekä hiivoja ja muita mikro-organismeja."