Kuinka säätää KATtipelin ruisku? Laihalla käy nyt kovin.. Kyseessä KE-Jetti auto 6-syl MB
Ruiskun säätö
300 E
73400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos on KAT! Ruiskun pitäisi säätää ite ittensä lamnda-anturin tietojen perusteella. Jossain jotain mäsänä jos käy laihalla.
Mistä päättelet sen käyvän laihalla?
Ei noin vanhassa ruiskussa ole tietokonetta, eikö määräjakajasta muka voi säätää?
missä bensaruiskussa ei ole tietokonetta?
ei ole tietokonetta. Lamda saatuu ilmeisesti jonkun elektronikka hässäkän mukaan seosta pystyy säätämään pitkällä kuusiokoloavaimella määränjakajan päältä, mutta epäilisin silti jonkun olevan rikki.
KAT:ssa ruiskuissa on kone ainoastaan "perussäädöissä" millä kone toimii ja kun lamda-anturi rupeaa antamaan jännitetietoja boxille, tapahtuu seoksien hienosäätö! Jos kyse on kolmitoimikatalysaattorista, se ei toimi kuin juuri oikealla ilma/bensaseoksella joka on 1. KE-jetronikissa E tarkoittaa Electronic joten lamda-anturi ei ole tullut sinne "vahingossa" muun mukana!!!
mistä päättelet, että moottori käy liian laihalla?
oletko mittauttanut seokset?
onko laihalla osakaasulla vai täyskaasulla?
Yhdyn edelliseen puhujaan. jos seos on ajossa
laihalla voi syynä olla lisäilmaventtiilin jääminen auki. Imuvuotokin voi olla syynä mutta silloin on myös tyhjäkäynti huono. En lähtisi säätämään poissulkematta näitä seikkoja.