En nyt oikein tiedä että mihin osioon tämä kuuluu. Miehelleni alkoi eilen illalla tulla hieman voimaton olo. Alkoi yskittää kovasti, ja kurkkua kaihersi. Kun mentiin nukkumaan, niin hän alkoi nieleskellä koko ajan. Sylkeä erittyy aivan hirveästi. Sitten hän alkoi röyhtäillä, ja röyhtäisyt ovat kuulemma välillä happamia. Kurkku ja ruokatorvi tai keuhkoputki ovat kuulemma tulessa, ja yskittää kovasti. Unissaan hän meinasi jo tukehtua kun sylkeä tuli jo niin paljon. Mitä tämä on???
Nieleskely, kurkkukipu, röyhtäily ja yskä. Mitä ihmettä?
5
8234
Vastaukset
- samantyyppistä
Olen ollut flunssan kourissa jo monta viikkoa, ei mene ohi ei. Ja pari kolme kertaa on alkanut tuo sama nieleskely. Sylkeä tulla pukkaa. En ole koskaan aiemmin kokenut samaa sylkirumbaa. Viime yönä kun heräsin kuumeissani, kurkkuani poltti, ikään kuin olisi närästänyt, mutta ei se oikein sitäkään ollut.
- "vilustumiselle"
jos jatkuu niin menisin ihmeessä äkkiä lekuriin
- tesd
Ole huoleti, se on flunssa-aalto parhaillaan. Itsekin pienessä flunssassa tässä.
- ennemminkin
tesd kirjoitti:
Ole huoleti, se on flunssa-aalto parhaillaan. Itsekin pienessä flunssassa tässä.
refluksilta... minulla aloi samanlaisina oireina refluksitauti! sylkeä tulee ja yskittää kun hapot nousee ruokatorveen.. kurkkuun asti ehkä myös,siitä yskä? yleensä vaiva ilmenee kun menee pitkälleen...vaivaan on lääkkeitä,kannattaa kokeille ensin auttaako jos jättää ruokailun kolmea tuntia ennen nukkumaanmenoa,kahvi ja happamat ruuat pois kokonaan! myös limsat ja suklaa ja sitrushedelmät. sänky 10 senttiä päädystä korkeammalle.
- purkka pois
ennemminkin kirjoitti:
refluksilta... minulla aloi samanlaisina oireina refluksitauti! sylkeä tulee ja yskittää kun hapot nousee ruokatorveen.. kurkkuun asti ehkä myös,siitä yskä? yleensä vaiva ilmenee kun menee pitkälleen...vaivaan on lääkkeitä,kannattaa kokeille ensin auttaako jos jättää ruokailun kolmea tuntia ennen nukkumaanmenoa,kahvi ja happamat ruuat pois kokonaan! myös limsat ja suklaa ja sitrushedelmät. sänky 10 senttiä päädystä korkeammalle.
Jos oireet on todellakin vain nuo eikä flunssa ole tulossa, niin kyse on närästyksestä, joka voi johtua eri asioista. Muistan, kun ensimmäisen kerran minulle tuli närästystä. Jos en olisi toisilta kuullut, en olisi ymmärtänyt, mistä on kyse. Ensimmäisistä närästysoireista ei kannata lähteä lääkärille, sillä lääkäri antaa reseptin, jolla saa närästystä helpottavia lääkkeitä. Niitä saa apteekista ilman reseptiäkin. Antepsin-liuos taitaa olla parasta, mutta kallista. Halvempikin liuoksena saatava lääke on tehokasta. Lääke alkaa ällöttämään, mutta kannattaa silti syödä kuurinomaisesti parikin viikkoa. Minulle on tehty vuosikymmeniä kestäneitten närästysoireitten (poltto ruokatorvessa, palleassa) takia mahalaukun tähystys. Siinäkään ei näkynyt muuta kuin, että suoli on helposti kramppaava. Lääkäri antoi vihkosen, jossa oli lueteltu ruoka-aineet, joiden välttämisellä voi vähentää närästystä. Olin hyvin tietoinen kahvista, alkoholista yms. mutta en ollut kuullutkaan, että piparminttu voi aiheuttaa närästystä. Olin vuosikymmeniä jauhanut purukumia. Lopetin purukumin syömisen siihen paikkaan. Siitä on jo kaksi vuotta eikä enää ole närästänyt kuin hyvin harvoin. En tiedä, johtuiko purukumissa olevasta piparmintusta vai kenties vain purkan jauhamisesta aiheutuvan ilman kuplimisesta suolistossa, mutta vaivat hävisivät. Enää en purkkaa kaipaakaan. Minulla auttoi myös se, että joku hieroi palleaani samalla, kun itse yritin olla hyvin rentona. Myös nopeasti ylös nouseminen makuulta saattaa aiheuttaa röyhtäisyn, jolloin olo helpottuu. Paikallaan pomppiminen voi myös saada aikaan röyhtäisyn, joka tuo hetkellisen avun. Jos on epäselvyyttä oireista, niin kannattaa kysyä terveyskeskuksesta. Epätietoisuus ei ainakaan paranna vaivoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786535- 1481794
- 1131578
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46992Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢38953Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96933Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5859Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan241835- 41809