Onko normaalia

red cap

Ostin käytetyn akvaarion 240 l. Mukana tuli kultakaloja 3 kpl. yksi niistä on red cap. Onko normaalia, että sen lakki kasvaa niin isoksi, ettei kalan silmiä näy? Kärsiikö kala tästä?

1

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      http://kuvablogi.com/nayta/29877/ .. eipä paljon kalalla silmiä näy. Lisäksi! Kultakalat ovat suurten akvaarioiden kaloja toisin kuin niiden myytit antavat sarjakuvissa ja elokuvissa ymmärtää. Voisit koittaa vaikka kaupata kaloja AquaWebin puolella tai täälläkin (huonompi menekki, uskoisin) tai palauttaa niitä akva liikkeeseen ja hankkia akvaarioosi jotain sopivampaa (alle 6cm kasvavaa) tropiikin parvikalastoa. Ihmisen jalostamat lajit kärsivät taatusti elinkaarensa läpi, ajattele bulldoggia, mopsia, persialaista kissaa yms. muita ihmisen omalle silmälleen mielyttäviksi jalostamiaan lajeja. Pistää itellä nämä vihaksi. Kun tällaisia jalostus muotoja ei ostettaisi, niiden jalostuskin loppuisi, aikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      202
      1622
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      81
      1100
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      915
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      77
      885
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      86
      802
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      754
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      111
      733
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      117
      628
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      48
      607
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      19
      576
    Aihe