Ostin käytetyn akvaarion 240 l. Mukana tuli kultakaloja 3 kpl. yksi niistä on red cap. Onko normaalia, että sen lakki kasvaa niin isoksi, ettei kalan silmiä näy? Kärsiikö kala tästä?
Onko normaalia
1
955
Vastaukset
- fish KING
http://kuvablogi.com/nayta/29877/ .. eipä paljon kalalla silmiä näy. Lisäksi! Kultakalat ovat suurten akvaarioiden kaloja toisin kuin niiden myytit antavat sarjakuvissa ja elokuvissa ymmärtää. Voisit koittaa vaikka kaupata kaloja AquaWebin puolella tai täälläkin (huonompi menekki, uskoisin) tai palauttaa niitä akva liikkeeseen ja hankkia akvaarioosi jotain sopivampaa (alle 6cm kasvavaa) tropiikin parvikalastoa. Ihmisen jalostamat lajit kärsivät taatusti elinkaarensa läpi, ajattele bulldoggia, mopsia, persialaista kissaa yms. muita ihmisen omalle silmälleen mielyttäviksi jalostamiaan lajeja. Pistää itellä nämä vihaksi. Kun tällaisia jalostus muotoja ei ostettaisi, niiden jalostuskin loppuisi, aikanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271316
- 1001013
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89944Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25927Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat299807- 97770
- 37673
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.55613Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet141602