Minulla on kohta ollut vuoden kaukolasit vahvuuksilla -1.0 ja -0.75. Nyt on jo jonkun aikaa tuntunut, että koulussa ei taaskaan näe taululle ja ei tuo telkkarin kattominenkaan enään niin helppoa ole. En käytä laseja aina, enkä lukiessa, koulussa on pakko käyttää ja telkkarii kattoessa, ja kun on ulkona.
Onko mahdollista, että näkö huonenee kauheaa vauhtia, ja voiko se johtua siitä, etten käytä laseja koko aikaa? Tosin, lukiessa olisi hölmö pitää. Olisko mahdollista, että ovat alunperinkin olleet hieman heikot, otin lasit kesällä, enkä ollut koulussa, niin en osaa aivan varmaksi sanoa, milloin minusta näkö on heikentynyt. Kuitenkin se näöntarkastus on aika arpomista, on todella vaikea sanoa näetkö nyt paremmin kuin äsken.
Ongelma on lisäksi se, että optikkoliikkeeni lopetti, tai toisinsanoen vaihtoi ketjua, niin en osaa päättää minne optikolle menisin. Kuitenkin lähinnä kyselisin, että miten yleistä on tälläinen näönheikkeneminen ja kaiketi voin tarkistuttamassa käydä, vaikka reseptissä kaksi vuotta lukikin (siis tietysti, mutta tuskin siis kuvittelen kaiken).
Näöntarkastuksesta
..............
4991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näkö voi heiketä todella nopeaan tahtiin, joskus nopeampaa kuin toisinaan. Jos on vanhemmilla lasit, kannattaa kysellä paljonko on miinusta niin tietää suunnilleen minne omatkin arvot menevät. Voin melkein sanoa että mitä tahansa teet, ei se vaikuta näköön ja sen huonomiseen. Tosin sitä voi varmasti hidastaa esimerkiksi jättämällä kaikki silmiä rasittavat hommat pois kokonaan. Siihen kuuluu muunmuassa tietokone pahimpana. Paljon ulkoilua ei ole pahitteeksi. Näköön vaikuttaa paljonkin väsymys jne. Esim. elien jos venyi päivä pitkälle, ei taatusti näe yhtä hyvin kuin eilen...
On yleinen luulo, että näkökyky huononisi, jos ei käytä laseja tai jos tekee paljon tarkkaa työtä tai vaikkapa tihruaa tietokonetta kuten edellinen kirjoittaja esitti. Niillä ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta siihen, miten näkökyvyn muutokset etenevät. Mutta jos näköä ei korjata laseilla, niin silmät voivat fyysisesti rasittua ja päänsäryt lisääntyä kun yrittää katsoa tarkkaan siinä onnistumatta.
juuri siitä syystä, että on vaikea tarkentaa, kun on sisällä yksiössä on seinät sen verran lähellä, että ei ole se ongelmana. Toivottavasti ei nyt kauheasti huononisi enään heti. Olen 20 vuotta ja perheessäni ainoa, jolla kaukonäössä vikaa. Vanhempani saivat vasta lähempänä 50 vuotta lasit, mikä on kaiketi sitä vanhuusnäköä jo. Aika hassua, että tosi moni samanikäinen on saanut juuri tässä 18-20 vuoden iässä kaukolasit, sattumaa varmaan, mutta pistää kuitenkin miettimään. Kai se on yleistä.
Kukaan ei voi tietää, miten nopeasti sinun näkösi heikkenee. Jos sinusta tuntuu, että et näe laseillasi hyvin, niin sinun kannattaa mennä tarkastuttamaan näkösi. Silmälasien käyttäminen tai käyttämättä jättäminen ei todellakaan vaikuta siihen, miten nopeasti näkö muuttuu. Sen sijaan huono näkökyky altistaa päänsäryille, silmäryppyjen lisääntymiselle ja väärälle kaularangan asennolle. Tietokoneella työskentelevän kannattaa huolehtia siitä, että välillä nostaa katseensa ja katselee maisemia. Silmille on hyväksi, kun katse tarkennetaan välillä lähelle ja välillä kauas.