Missä halvat hotellit??

Esim Muinessa

Netissä eri blogeissa usein mainitaan näitä 10-20 dollarin majoituksia, mutta kun surffailin eri hotellien sivuilla (Muine, Phan Thiet), niin lähes kaikissa oli perushotellihuone kahdelle noin 60-75 dollaria. Paikallinen luokitus 2 tai 3 tähteä. Mistä ihmeestä siis löytää sesongin aikana vaikka nyt Ham Thienin varrelta oikeasti edullisen majoituksen? Mä tykkäsin esim Bon Bienista ja The Beachista jo pelkästään nettisivujen perusteella, mutta tuleeko matka oikeasti muka halvemmaksi jonkun Aurinkomatkojen kautta (1200-1500 euroa per sierainpari lienee hintahaarukka kahdelta viikolta)? Mitenkähän huoneita edes löytyy, jos yhtäkkiä vain Saigonista tupsahtaa Muineen? Kaipaisin jonkun omatoimisesti halvan (ja suht hyvän) hotellin löytäneen kommentteja!

14

1571

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanoihot
    • SurferBoy

      Vitnamissa ei kannata luottaa webbisivujen hintoihin. Tosin asiallaisikin löytää. Veikkaan että muinesta läytää helosti ok tasoisen hostellin tohon 10-20 dollarin hintaan...Itse maksoin 10 dollaria ihan vaan ilman varausta. Ok majoitus mutta ei toki ihan 5 star tasoa.

      • paikan päältä

        Jos halvalla haluaa päästä, niin kannattaa hotelli ottaa vasta paikan päältä. Silloin voi päästä tuohon 10 dollarin hintaan. Itse kanssa hotellia tuolta varaamassa ja vertasin hotellien hintoja (http://hodla.fi) ja hinnat pyörivät alkaen noin 30€/yö, eli ei mitään törkyhalpaa... Itse olen tehnyt usein niin, että olen varannut ensimmäisen yön netin kautta ja sitten loput yöt suoraan hotellista. Riippuu toki minkälaisella katraalla on liikenteessä, että jaksaako alkaa tavaraoita siirtelemään seuraavaan hotelliin tai jaksaako käyttää loma-aikaansa hotellin metsästämiseen.


      • Surfferboy
        paikan päältä kirjoitti:

        Jos halvalla haluaa päästä, niin kannattaa hotelli ottaa vasta paikan päältä. Silloin voi päästä tuohon 10 dollarin hintaan. Itse kanssa hotellia tuolta varaamassa ja vertasin hotellien hintoja (http://hodla.fi) ja hinnat pyörivät alkaen noin 30€/yö, eli ei mitään törkyhalpaa... Itse olen tehnyt usein niin, että olen varannut ensimmäisen yön netin kautta ja sitten loput yöt suoraan hotellista. Riippuu toki minkälaisella katraalla on liikenteessä, että jaksaako alkaa tavaraoita siirtelemään seuraavaan hotelliin tai jaksaako käyttää loma-aikaansa hotellin metsästämiseen.

        Jep, otin vaan opentour bussin phan thietiin. Sitten jossain vaiheessa vaan hyppäsin veke ja kysyin mopokuskilta jotain hostellia. Ihan ok mestaan vei suht vaivattomasti. Ei täytynyt kävellä. Ok mesta, 10 dollaria, ei uimaallasta, mutta kaikki muu tarpeellinen, aircon, cabletv, kylpyamme, iso huone, siisti, kiva katto terassi.. olen myös lukenut LonelyPlanetin suvuilta että Vietnamissa ei netti varaus ole välttämättä paras metodi saada hotellia halvalla.


    • On tullut jokunen yö vietettyä vietnamilaisissa hotelleissa. halvin huone 3 dollaria hklö, kellein mistä itse maksoin oli 8 dollaria hlö. Ei siis kallista ollenkaan. Netistä kun katsoo on kaikki kallista, mutta paikanpäältä, kun ostelee on kaikki halpaa. Välistävetäjät puuttuu. halvatkin hotellit on useimmiten siistejä ja palvelupelaa. Vietnam on ihana paikka, syksyllä taas lähdetään! Hotelleja on joka ikisessä kaupungissa pilvinpimein, joten hotellin saaminen ei ole ongelma, ei sen enempää saigonissa kuin muinessakaan. Suurempi ongelma on ylitarjonta. Esim. saigonissa hotelleja hyvään hintaan on 10-100metrin välein, kadut täynnä!

    • GoogleDeal

      Tuolta löydät edullisia majoitusvaihtoehtoja kaikkiin tarpeisiin

      • Googledeal

      • huuhaa juttantutaa

    • halpamuthyvä

      Paikan päältä Vitenamista kyllä löytyy tarjontaa, varsinkin suurimmista paikoista. Mutta parhaat on tuolloin jo yleensä viety päältä ja usein ei jaksa ruveta käymään niitä hotelleja läpi (taso vaihtelee ja aina kannattaa ensin tsekata huoneen taso ennen diiliä, jos vasta paikan päällä ottaa).

      Joten usein kyllä etukäteen varaus on se järkevin vaihtoehto ja kun tietää mistä etsiä, niin halvallakin saa hyvää. Kunnon hotellihakusivuilla pystyy myös lukemaan muiden käyttäjien arvioita, niin tietää, että ei joudu mihinkään karseaan loukkoon.

      Tämän hetken hotellihakusuósikkini on:

      http://hotels.momondo.fi

      Esimerkiksi Phan Thiet, niin hyviä 2-3 tähden hotelleja löytyy jo runsaasti 10-20 euron hintahaitarilla! Halpaa siis on.

    • Aasia Rokkaa

      Tossa aiemmin joku sanoi, että ei muka kannattaisi netistä varata, että hinnat ei mukamas pidä. Kuukauden reppureissasin viime tammikuussa ja pääosin hoidin varaukset netin kautta ja homma toimi joka paikassa.

      Kannattaa käyttää vertailusivua, joka kokoaa hintoja yhteen monista eri paikoista, koska muuten voi olla vähän vaikea löytää. Vietnamissa oman kokemuksen mukaan lähes joka paikasta löytyy jo tosi hyvä tasoista majoitusta noin 20e / 2 hlö huone. Selkeesti halvemmallakin löytyy, jos ei ole pakko olla ihan keskeisellä paikalla ja/tai on valmis karsimaan vähän tasosta.

      Ite käytin vertailuun tossa viime Tammikuun reissulla tätä sivustoa: http://hotellihaku.akkilahto.fi/

      Hyvin toimi ja varukset meni läpi joka mestassa (myös Kambozan puolella, jossa kävin samalla reissulla).

      • D1.

      • Nam
        D1. kirjoitti:

        Esim. täältä löydät hintatason, jonka enempää ei kannata maksaa.

        http://www.hotels-in-vietnam.com/

        No huh hei! Ihan pikkusen kallis hintataso tolla sivustolla..Esim Original Binh Duong 4 hotellin todellinen hintataso on 10 dollaria/huone. HIntaa saa myös tiputettua paikan päällä. Itse asuin kyseisessä hotellissa viime vuonna 3kk ja suosittelen lämpimästi kaikille. Ei mikään lomahotelli, mutta reissaajille aivan mahtava paikka! Henkilökunta Englanninkielen taitoista ja todella ystävällisiä ja rehellisiä. Mutta joo kun lukee täällä tai ylipäätään missä tahansa niin en voi käsittää mistä ihmiset keksii noita hintoja. Vietnam on kaikin puolin todella edullinen maa, siis siellä on aivan uskomattoman halpaa!


      • Reissailija X
        Nam kirjoitti:

        No huh hei! Ihan pikkusen kallis hintataso tolla sivustolla..Esim Original Binh Duong 4 hotellin todellinen hintataso on 10 dollaria/huone. HIntaa saa myös tiputettua paikan päällä. Itse asuin kyseisessä hotellissa viime vuonna 3kk ja suosittelen lämpimästi kaikille. Ei mikään lomahotelli, mutta reissaajille aivan mahtava paikka! Henkilökunta Englanninkielen taitoista ja todella ystävällisiä ja rehellisiä. Mutta joo kun lukee täällä tai ylipäätään missä tahansa niin en voi käsittää mistä ihmiset keksii noita hintoja. Vietnam on kaikin puolin todella edullinen maa, siis siellä on aivan uskomattoman halpaa!

        Onhan se nyt täysin eria asia jos asut siellä 3 kk tai yhden päivän, sen nyt käsittää tyhmempikin. Sinulle tosin asia on näköjään epäselvä.


    • majaillut niissä

      Hyvin paljon myös sellaisia hotelleja, joita ei netissä ole, ja ne on halpoja, mutta ei välttämättä huonoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 55
      909
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      766
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      157
      707
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      63
      683
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    14. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      36
      519
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe