selventää, että en ikinä lakkaa rakastamasta, en hetkeksikään. Vaikka joskus sen voisi niin tulkita, etenkin jos ihmisiä lukee ohjekirjan perusteella. Mutta uskon ja toivon, että sinä tiedät paremmin...
Olen vähän pettynyt itseeni kun huomaan, että pelko hiipii niin usein ja suutun sinulle tietyn väliajoin. Tiedän ettei ole kivaa odottaa, koska taas suuttumus iskee.
En siis ole pettynyt itseeni siksi että pelottaa, tiedän että se on normaalia ja ymmärrettävää. Olen pettynyt, koska jollain tavalla tiedän miten rauhoittaa itseni ja en ole yrittänyt sitä tarpeeksi. Enkä oikeasti ole tällainen, tämä tilanne on vaan aika turvaton ja ymmärrettävästi se aiheuttaa enemmän pelkoja. Mutta siis toivottavasti ymmärrät sen, että on syvät tunteet sekä aktiiviset tunteet. Aktiiviset tunteet vaihtelevat vihasta rakkauteen, syvät tunteet eivät koskaan muutu. Vähän sekava selitys, mutta toivottavasti voit ymmärtää ajatuksen. Ajattelin vaan sanoa tämän, koska en halua loukata niillä suuttumuksilla. Yritän oikeasti hallita niitä. Mutta jotain positiivistakin on, ne on hetkittäisten toivottomuuden hetkien lisäksi ainoat negatiiviset tunteet. Hyvin vähän tunnen esimerkiksi katkeruutta, jos ollenkaan. Se tuntuu itsestä hyvältä ja positiiviselta, iloiselta. Enkä tarkoittanut tuolla että minun olisi syytä tuntea jostain katkeruutta, vaan sitä että katkeruus on tunne mitä ihminen voi tuntea kaikista hyvistäkin asioista jos on paha olla.
Tiedän, että voi ottaa aikaa toipua vaikka riidasta, etenkin jos se jää tavallaan vähän auki. Enkä tahtoisi stressata sinua yhtään ylimääräistä. Mutten kyllä pysty lupaamaankaan etten suutu koskaan enää :) Ihan itsestäni johtuen, ei sinusta. Toivottavasti vaan ymmärrät ne sellaisina pieninä ja hölmöinä hetkinä, mitä ne ovat. Ja ne suuttumiset ehkä on jotain sellaista, missä minulla on vähän vikaa. Kun jostain luin, että ihminen on kaikkein kotoisimmillaan sellaisessa ympäristössä, millainen lapsuuden ympäristökin on ollut, niin ehkä alan juuri riidellä sen takia silloin kun pelottaa, koska riidoissa ei pelota tippaakaan. Haluan vaan lisää bensaa liekkeihin ja nautin siitä. Luulen, että osaat ymmärtää sekasorron viehätyksen. Vaikka minä tykkäänkin kyllä pääosin tasaisuudesta. Taas lipsuu aihe ohi siitä, pienestä asiasta mitä olin kirjoittamassa, eli siitä että sinussa ei ole yhtään mitään vikaa eikä tunteeni sinua kohtaan ole pienemmät kun suutun, ei ne edes pysty pienenemään, niissä on kuin sellainen lukitusjärjestelmä, että kun ne saavuttaa jonkun tason, ne voi vaan mennä ylöspäin.
Haluan
varmuuden vuoksi
161396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
sä koitat selvittää tuolla jutulla? Pitkä kuin nälkävuosi. Ympäripyöreää sepustusta ja asiaa ei oikeastaan mitään. Joopa joo..
Joku yrittää heti ottaa vihamielisen asenteen, että mulla olis kotoisa olo :D Tai sitten ei. No hyvä tilaisuus lisätä se mikä unohtui, eli että en ole nyt juuri suuttumassa tai suuttunut kellekään ja että siksi olisin kirjoittanut tuon.
tunnemerellä... hauska tapa kertoa kuohuvista tunteista ja mielen virtauksista. Ja niinkuin meren pinnalla voi kuohua niin syvyyksissä tunne/vesi on tyyni ja vakaa. Jotenkin näin koen tämän kirjoituksesi ja jos vertaan sitä itseeni, niin minä uiskentelen enemmän siellä syvyyksissä, ja silti näen valon leikin laineilla. Pelko ja suuttumus... riitelykin positiivisesti otettuna voi puhdistaa ja parantaa suhdetta, luulisin.
vertauksen, juuri tuota tarkoitin, mutta en osannut sanoa sitä noin kauniilla tavalla :) Olen tuosta aivan samaa mieltä, että riitely voi puhdistaa ja parantaa suhdetta. Siksi on minusta hyvä sellainen, että ympäröivä tunnetila vaikuttaa ihmiseen tai pystyy ymmärtämään toisen tunteita, koska pystyy seuraamaan siihen riitatilaan ja silloin se toimii ilmaa puhdistavasti. En oikein osaa selittää mitä tarkoitan, mutta jos ihmiset lukevat toistensa tunnetilojen vaihteluja hyvin, niin se riitely on jotenkin paljon parempi asia. Että on samalla sivulla eikä tarvi pelätä ettei olisi. Tai jotain sellaista. Minäkin oikeasti enemmän uin siellä syvyyksissä, mutta nyt viime aikoina ehkä olen aina välillä pelkojen kanssa ollut niissä kuohuissa, ehkä pitäisi vaan yrittää uida syvemmälle. Se vaan on niin vaikeaa joskus ihmiselle, kun luontaisesti vähän kellutaan :) Jos ei siis ole keuhkot täynnä vettä. Jos vähän vedät jalasta takaisin, kun meinaan kohota pinnalle :)
Elämä on.
vaikka tähän aloitukseeni, niin ei tarvitse aloittaa uutta keskustelua. Ajattelin vaan sanoa, että mua vähän ahdistaa se, että lähden reilun kahden viikon päästä ulkomaille hetkeksi. Kun pelkään kauheasti että kaikki menee sekaisin ja sotkuun sillä välillä. Ja en tiedä, on varmaan ihan oikeesti syytä pelätä sitä. Ehkä, en tiedä. Ja vähän hävettää myöntää, mutta taidan olla ehkä ihan vähän riippuvainen näistä palstoista ja ahdistaa siksikin :D Kun pitää olla lukematta ja kirjoittelematta. Tai no hyvin pienen pieniä mahdollisuuksia varmaan on, että voisin lukea, mutta en missään nimessä kirjoittaa. Se olisi vaan jotain sekasotkua mikä poistetaan kuitenkin heti :D Mutta siis ahdistaa noi asiat, piti vaan sanoa. Kun se on mulle niin tärkeää, että asiat olisi hyvin. Kuulostaa nyt ihan tyhmältä tää kaikki, mutta oon huolissani. En halua, että mikään menee sekaisin.
sanoa tähän että ei se oo kuin ihan pieni hetki, en oo paljon viikkoa kauempaa pois. Tuun jo sitten seuraavalla viikolla takaisin Suomeen. Että ihan pieni hetki vaan, vaikka se mua huolettaakin. Eli ei mitään mullistavaa. Lyhyt hetki ja sen jälkeen roikun taas täällä niin kuin normaalistikin :)
ihan turhia selityksiä kun kukaan ei kuitenkaan tiedä kuka olet.
Oletko mies vai nainen?
täällähän notkut koko ajan------------->Täällä on mukavaa matkailla ja on halpaakin:)
silta ei kysytty mitään!
Mee sää vaan matkoihisi hutsu.
Typerä lunttu.
nainen.
on se lukemisenymmärtäminen mullekin joskus vähän vaikeaa...
näkyykö siellä muuta kuin suuret silmät.