kun näilläkin koroilla on jo vaikeuksia, selväähän on, että ne myös nousevat ennen pitkää tältä ennätysalhaiselta tasolta.
"Yhä useammin velkaneuvontaan soittaa myös keski- tai hyvätuloinen suomalainen. Vaikka tulot ovat hyvät, suuri määrä asuntolainaa yhdistettynä nippuun kulutusluottoja voi ajaa maksuvaikeuksiin."
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Yhä useampi tarvitsee velkaneuvontaa/1135245659646
Toki suurin osa velkaneuvonnan asiakkaista on vuokralaisia, vuokralaisten velat ei vain suoraan vaikuta omistusasuntojen hintoihin, kuten omistusasujien velat.
Tosin jos vuokralainen meneekin pankin lainaneuvottelun sijaan velkaneuvontaan omistusasuntojen kysyntä putoaa ;)
Huolestuttava uutinen, miten sitten käy, jos
korot nousevat???
2259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
""Yhä useammin velkaneuvontaan soittaa myös keski- tai hyvätuloinen suomalainen. Vaikka tulot ovat hyvät, suuri määrä asuntolainaa yhdistettynä nippuun kulutusluottoja voi ajaa maksuvaikeuksiin.""
ne ongelmat lähtee.