järkyttävä vatsan turvotus

terve. mulla on ollu nyt viikon verran varmaankin sellanen ongelma, että vaikka olen tosi laiha niin vatsani on turvonnut järkyttävän isoksi palloksi, aivan kun olisin raskaana. turvotus alkaa jo aamulla ennen kuin olen edes syönyt mitään. minulla on keliakia juu, mutta noudatan ruokavaliotani. ainoa mitä epäilen on, että olen syönyt kaurapuuroa pari aamua, ehkä se ei sitten sovikkaan mulle? .. mitä muita saattais olla, mitkä ei liity gluteeniin yms?
4700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vappusimasta, johon oli laitettu liikaa hiivaa. Maistuikin ihan kiljulta. Heti rupesi vatsaa pakottamaan oikealta puolelta.

Äänestä

aspartamiinista minä muutun kaasupalloks ja joistain light-mehuista vatsa tulee lisäksi vielä kipeäksi. Eli jätän kauppaan versiot: kevyt, light ja sokeriton. Muitakin lisäaineita kannattaa tarkkailla.

Äänestä
  • joo, oon kyllä mielestäni jättäny kaikki lightit ynnä muut sokerittomat ostamatta, koska mulla on treeniruokavalio, elikkäs paljon lihaa ja tollasta ja kyllä mä ihan sokerillista ja rasvastakin syön, en mää paljon mitää oo muuttanu kyl.. ehkä vaan alkanu syömään vähän terveellisemmin. pitää nyt kattoa mitä tapahtuu. kyllä tuo maha on jo vähän laskenu mutta oudosti joku pallo viel pyörii..

    Äänestä

eikä sille raukalle sovi edes kaura, vaikka yleensä kai keliakikolle sopii. Jätä puuro pois...! (Oletko muuten tietoinen, että kaikki kaurapuurohiutaleet eivät ole "puhdaskauraa"? Niissäkin voi siis olla vähäisiä jäämiä sinulle sopimattomista kotimaisista viljoista.) Jos kaura on sulle ok, niin suosittelen Puuppolan tai Provenan tuotteita. Niistä voi olla varma. Tsemiä. Terveisin pallovatsan tytär

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

terve. mulla on ollu nyt viikon verran varmaankin sellanen ongelma, että vaikka olen tosi laiha niin vatsani on turvonnut järkyttävän isoksi palloksi, aivan kun olisin raskaana. turvotus alkaa jo aamulla ennen kuin olen edes syönyt mitään. minulla on keliakia juu, mutta noudatan ruokavaliotani. ainoa mitä epäilen on, että olen syönyt kaurapuuroa pari aamua, ehkä se ei sitten sovikkaan mulle? .. mitä muita saattais olla, mitkä ei liity gluteeniin yms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu