Mistä saattaa johtua, että koirani on hyvin arka?
Koirani on 2 vuotias mäyräkoira ja ollut koko elämänsä ajan hyvin arka.
Se pelkää kaikkia vieraita ja muita koiria, myös muita perheenjäseniämme. Kun joku yrittää tulla silittää koiraani se menee ihan matalaks ja häntä on heti koipien välissä. Joskus kun koirani kokee tilanteen liian turvattomaksi se käyttyy jopa hyvin agressiiviseksi, se murisee ja saattaa jopa purra.
Jos koira on sylissäni niin se murisee kaikille ketkä tulee lähelle.
Minua koirani ei ole ikinä purru eikä käyttäytyny agressiivisesti minua kohtaan. Koirani on kerran purrut ystäväni 5-vuotista lasta ja ystäväni sanoi, että koira on vaarallinen muille ja se pitäisi lopettaa.
Me emme asu keskustassa vaan aika kaukana maalla, joten koirani ei hirveesti ole päässyt tapamaan muita koiria.
Olen huomannu, että koirani myös yrittää turvautua joihinki tavaroihin. Eli kun joku yrittää tulla koiran lähelle se juoksee esim. minun kenkäni luo ja rupee murisemaan varoittaakseene että siihen tavaraan ei kosketa tai koira puree. Minulle se sitten kyllä luovuttaa sen tavaran.
Voikohan asialle tehdä jotain vai onkohan koira oikeasti nukutettava?
Olemme yrittäneet näyttää koiralle että se asuu hyvässä kodissa, emme ole ikinä lyöneet koiraa, eikä ole edes tarvinnu torua koiraa mistää koiramme on muuten hyvi älykäs koira, mutta jokin siinä on kun se käyttäytyy tollein.
koirani on hyvin
arka
4223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syy voi johtu jostain pennun kokemasta epämiellyttävästä tapahtumasta aivan pentuaikana. Tai sitten se voi olla perinnöllistä. Arkuutta esiintyy eniten pienoismäyräkoirissa (kääpiöt ja kaniinit) ja pitkäkarvaisissa - kuuluuko koirasi jompaan kumpaan ryhmään. Käytännössä aika vaikeaa päästä kokonaan eroon, jos lähtökohta on tuo, että se pelkää jopa muita perheenjäseniä. Lopettaminen? Ei välttämättä jos itse pystytte elämään asian kanssa ja pidätte koiran erossa lapsista.
tai toinen vanhemmista? Tai sitten koira on pelästynyt pahasti ihan pienenä, mistä jäänyt muisto. Mitä sanoo kasvattaja?
Olen päässyt katsomaan kumpaakin koiran emoa, eivätkä ne ole lainkaa arkoja. Kun haimme pennun kasvattaja kyllä kertoi että koira säihkyy hirveen helposti ja on arempi kuin muut pennut. Mutta me emme kyllä arvanneet, että koirasta ihan noin pelokas tulee. Koiramme on ihan pienin villakoira rotu.
siis koirai josta minun piti tässä selittää on lyhytkarvainen mäyräkoira. Minulla on myös villakoira joka ei asu meillä nyt ainakaan väliäikasesti tai sitten pysyvästi tämän toisen koiran takia.