Sikainfluenssa + palvelukseen astuminen =

epidemia!!!!

Paljostako vetoa, että erä II/09 saa viettää ensimmäiset kuukaudet karanteenissa aitojen sisäpuolella? Nimittäin jos varuskuntaan tulee 1000 varusmiestä, on joukossa takuuvarmasti pari sikainfluenssaa kantavaa kaveria ja siitäkös se pöpö leviää tehokkaasti, niin kuin aina ennenkin Suomen varuskunnissa. Ja niin perinteiset aivokalvontulehdukset vatsataudit tuohon päälle. Ties vaikka jotkut pääsevät sinkkiarkussa kotiin? Tervemenoa vaan armeijaan!

6

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Kuule, jos sikainfluenssa riehuu heinäkuussa niin alokkaat eivät astu palvelukseen lainkaan.

      • astuisi palvelukseen

        Sikainfluenssa on eläinsairaus (sitten ne muunnokset erikseen) Ei pieni nuha estä INTiin menoa.


    • Possunuha

      Koko maailmassa on todettu päälle 700 tartuntatapausta. Sitä paitsi rokotetta kehitellään jatkuvasti ja Suomen sairaaloissa on jo varauduttu hoitamaan sikainfluenssapotilaita. Eikä se tauti pelkästään armeijassa leviä. Yhtälailla sen voi saada kouluista, työpaikoilta ja sivarista, koska se leviää pisaratartuntana. Tietysti armeijassa riski on suurempi, mutta eipä ainakaan vielä ole Suomeen asti tuo tauti levinny (kuten ei lintuinfluenssakaan). Aika näyttää

    • Mitä vielä

      Ei inttiä varmasti ruveta perumaan jonkun aivan tavallisen pikku kuumepöpön takia, joka nyt on vain haluttu nostaa maailmanlaajuiseen julkisuuteen. Höpö höpö sen sikainfulenssan kanssa. Se ei oo tavallista kuumetautia vaarallisempi. Kunhan ihmiset vaan vouhottavat siitä.

    • tuttuja....

      Hoidetaan karanteenien avulla eli sairastuneet varuskuntasairaalaan tms. tilapäismajoitukseen ja lomat lepoooo!

    • vaan

      itse tulloin alikersanttina komennan näitä uusia poikia ja voin kyllä sanoa että ollaan palveluksen alussa jokatapauksessa ainakin pariviikkoa kiinni, jotkut enemmänkin. Ja ainakin itse voin sanoa että armeijassa ei olla koskaan täysin terveenä (, paitsi tietysti ne ensimmäiset parituntia), niin ei se sikainfluenssa monestakaan muusta taudista paljoakaan eroa, kyllä siihen tavalliseen influenssaakin on kuollut ihmisiä.

      -- Enää 51 aamua, sitten portista sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe