Kokemuksia

komit

Elokuussa olis ensimmäinen matka Frankfurtiin ja kovasti tekis mieli kuulla jo siellä käyneiden kokemuksia. Erityisesti kiinnostaa mahdolliset kokemukset/mielipiteet Hotel Topasista ja hotellin seudusta (Niddastraße 88, päärautatieaseman lähellä luoteis/pohjoispuolella). Onko ollu ongelmia/turvattomuuden tunnetta illalla lähellä päärautatieasemaa (ei kuulemma mitään parasta seutua)? Ja vinkkejä nähtävyyksistä ja hyvistä/halvoista ravintoloista ja kahviloista otetaan mielellään vastaan.    

4

2781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Frank Furt

      Juuri kyseinen hotelli Topas ei ole tuttu, mutta siinä aivan kulmilla olevassa hotelli Bristolissa on tullut yövyttyä useasti. Taitaa olla ihan naapurihotelli. (Bristol, Ludwigstr. 13-17).
      En kyllä mitenkään turvattomaksi ole aluetta tuntenut, vaikka yötä myöten on tullut yksin liikuttua. Toki itse asemalla näkee monenlaista viheltäjää, mutta ei mitään haitaksi asti. Rautatieaseman pohjois-puolella ison oloinen poliisiasemakin, joten aika turvattu alue noin yleisesti.

      Strippiklubeja tuossa hotellisi lähistöllä riittää, naisväkeä parveilee kaduilla "sisäänheittäjinä". Tätä voi pitää negatiivisena tai positiivisena, heh...

      Kerran olin Karlstrasselle hotelli Domicilissa, siinä makaili narkkareita kadulla omissa maailmoissaan, aika ajoin poliisit keräsivät nuokkujat mukaansa. Hämmästyttävää oli katella kuinka rutiininomaista ja normaalia tuo näytti olevan.

      • Nipottaja

        Pelätä nyt voi mitä tahansa, mutta fakta on että ihan uhkarohkeakaan ei kannata olla. Eri puolilla Saksaa pitkään asuneena en lähtisi yöllä yksin enkä kaksinkaan juuri tuonne Frankfurtin rautatieaseman seuduille enkä Zeilillekaan. Sama koskee kaikkia isoja kaupunkeja; viimeksi asuimme toisen poikani kanssa Hampurissa. Vanhempi poikani joka on syntynyt ja kasvanut lapsuutensa ajan Frankfurtissa ja nyt opiskelee siellä kauhistui kuollakseen ja haukkui minut, äitinsä, maan rakoon, kun kerran yöllä jouduin kulkemaan isojen rahojen kanssa rautatieaseman läpi metrolle.
        Frankfurtin narkkarit näkee kätevämmin Taunusanlagella puistossa.


    • kadulla

      Franfurtin keskusta ei iltasella ole kovin viehättävä näky. Koomista oli oikeastaan se, että paikalliset kulkivat yhtä rautatieasemalle johtavaa katua - ainoaa, jolla ei ollut seksipaikkoja.

      Olen kierrellyt paljon Saksaa ja oma kokemus on ollut se, että Frankfurtissa en iltaisin mielelläni kävellyt kaikkialla enkä ilman miesseuraa.

    • Rot80

      En välttämättä suosittele liikkumista illalla/yöllä Niddastrassella ja Taunusstrassella. Kaiserstrasse on vähän turvallisempi vaikka sielläkin jonkin verran hörhöjä liikkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      49
      1041
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe