Olen miettinyt hakevani kesäksi laivalle töihin kokin hommiin. Paljon olen kuullut jo juttuja, mutta hieman tuo vielä arveluttaa. Kokin koulutus minulta jo löytyy sekä kokemusta alalta, mutta laivakokemus puuttuu vielä.
Eli mitä esim. merimieslääkärintodistus mahtaa maksaa ja saako sen hommaamiseen jostain avustusta, kun opiskelijana vähän hirvittää, millä sen saa maksettua. Myös tuosta olisi kiva tietää, mitä tarkastus pitää sisällään ja saattaako se jäädä esim. siitä kiinni, jos on astma, joka tosin hoidossa, eli sen kanssa ei nyt ole ollu ongelmia. Kuinkahan tarkasti siinä katsotaan keittiöön hakevilta mm. näkö tms. kun se myös hieman huonontunut, mutta pärjään kyllä maissakin, niin huvittavalta kuullostaa jos laivalle töihin pääsy jäisi siitä kiinni.
Kuinkahan hyvät mahdollisuuden Vikingille yms. on ylipäätänsä päästä töihin, kun ei turhaan tuota todistusta viitsisi hakea, jos jäänkin rannalle..:/
Myös kokemuksia kuulen mielelläni lisää pääasiassa tuosta kyökin puolella työkentelystä ja hakemisesta yms. :)
laivalle töihin
vai suosiolla rannalle
51027
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tule riittämään. Kaikkiin merialan työpaikkoihin vaaditaan pätevyyskirja. Joka on asetusten mukaan oltava jokaisella laivatyössä. Merialan oppilaitoksista saat tietoja, esimerkiksi kotkasta ja raumalta kannattaisi kysellä. Saattaa olla ,että saat pikkasen helpommalla sen opintosuorituksen jos hyväksyvät edes osan koulutuksestasi jne.
Hmm..En oo kuullutkaan tuollaisesta. Kaveri joka oli laivalla keittiössä hommissa viimekesänä, kertoi ettei niitä kiinnosta mikään muu, kuin tuo merimieslääkärintodistus ja tietty muut mitä maissakin tarvitaan (hygieniapassi, salmonellatodistus ja työtodistukset).
pätevyystodistusta kuin min. miehitykseen kuuluvilta. Basic safety training vaaditaan kaikilta; 2-3 vrk kurssi; maksaa muutama sata euroa.
Siis laivalle töihin? Kyllä toi Fin-Swe liikenne on kaukana laivoista. Homolaatikoiksi niitä LAIVOILLA kutsutaan.
Se nyt ei varmaan tässä ollut pointtina! Sinne LAIVALLE tuskin pelkkiin kesätöihin on kukaan edes ensimmäisenä hakemassa.. Tai ainakin kannattaa kokeilla ensin että kestääkö pää tota lyhyempää väliä..