rikkinäinen tietokone

neuvoja?

Niin mietin vaan tässä kun muutto lähestyy, ettei viitsisi tuota vanhaa rikki olevaa konetta enää uuteen asuntoon viedä nurkkiin lojumaan, että mihin vanhan koneen voisi heivata tampereella? Ei sitä kai oikein roskiinkaan voisi heittää, kierrätyskeskukseen? siitä meni kaiketi emolevy p*skaksi, mut muutenhan siinä kai vois olla jotain osia tietokoneista jotakin tietäville??

3

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne ottaa kait kympin verran kun viet sinne. kierrätyskeskukset eivät ota niitä vastaan. laita marketin ilmoitustaululle ilmoitus että annetaan ilmaiseksi, kyllä joku aina huolii.

      • älä viitsi höpöttää

        Tietokoneessa on paljon arvokasta materiaalia. Tonnissa tietokone romua on jo muutama gramma kultaakin ja se on jo arvokata jos mikä. Kyllä jotkut elektroniikkaromun kierrätyspisteet ottavat niitä taatusti vastaan. Kaatopaikalle ei ainakaan kannata. Yleensä ne puretaan ja käyttökelpoiset materiaalit menee kierrätykseen, niistä tehdään uusia käyttökelpoisia materiaaleja. Koneessa on paljon arvokkaita metalleja ja muuta joita kannattaa ehdottomasti kierrättää. En tiedä minne tampereella voi viedä, mutta ainakin täällä lapissa on ihan oikeat kierrätyspaikat elektroniikkaromulle jossa tietokoneetkin puretaan osiksi jatkokäsittelyä varten.


    • ..............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1663
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1093
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      434
      1064
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      169
      995
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      710
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe