Matkan suunnittelu

Jääkarhu

Meinasin mennä Islantiin kesä-elokuussa, mistä kandee ostaa lennot ja ottaa majoitus (1hh)? Icelandair vs Blueone jne.. Edullista autonvuokraa?

4

1491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iisilandi

      Icelandair lentää suoraa Suomesta Islantiin. Jos asuu pääkaupunkiseudulla ei tarvitse vaihtaa konetta ja lentoaika on 3,5 tuntia. Blueonella joutuu vaihtamaan Köpiksessä tai Tukholmassa. Hinnoissa ei taida olla suurta eroa.

      • reissuliisa

        Kannattaa vertailla eri sivustojen hintoja. Me löydettiin edullisin paketti (Icelandairin lennot ja hotelli keskustassa) smt:n sivuilta. Kannattaa myös vertailla matkan keston suhteen: meillä olisi reissun lyhentäminen päivällä tai useammalla nostanut hintaa huomattavasti!


    • i<3iceland

      Parasta on vertailla hintoja, kuten muutkin sanoivat, sillä ne vaihtelevat suuresti! Kun itse suunnittelin omaa reissuani kalleimmat lennot olivat n. 1000e ja lopulta kuitenkin löysin reissun edestakaisin murto-osalla tuosta! Jos muistan oikein maksoi n. 400 e edestakaisin (mutta tammi-toukokuu). Majoitukseksi suosittelisin guesthousia, jota Islannissa on paljon. Toki suihkun/vessan ja keittiön joutuu jakamaan muiden asukkaiden kanssa. Luulisin, että hinnat olisivat halvemmat nyt. Autonvuokrauksenkin kuvittelisin olevan tällä hetkellä paljon halvempaa.. Parempi kysyä tarjouksia. Monilla yrityksillä on myös omat sivunsa (Islannissa toimii monia kansainvälisiä autonvuokraus toimistoja). Bensan hinta on myös hyvä tarkistaa.

    • ostaa...

      ...lennot Finskiltä, joka käyttää Icelandairia. Blue1/SAS Oslon kautta oli paljon kalliimpi, joskin aikataulut olis olleet paremmat. Icelandiarin paluulentohan lähtee aamuseitsemän tienoilla eli pitää nousta ylös jo ennen kukonpieraisua. Autonvuokrauksessa Budget oli halvin, ainakin kesäkuun alussa. Aiotaan majoittua siellä missä on tilaa eli ei varata mitään etukäteen, paitsi vimppa yö Keflavikin kentällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1008
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe