Meinasin mennä Islantiin kesä-elokuussa, mistä kandee ostaa lennot ja ottaa majoitus (1hh)? Icelandair vs Blueone jne.. Edullista autonvuokraa?
Vastaukset 4
- Iisilandi
Icelandair lentää suoraa Suomesta Islantiin. Jos asuu pääkaupunkiseudulla ei tarvitse vaihtaa konetta ja lentoaika on 3,5 tuntia. Blueonella joutuu vaihtamaan Köpiksessä tai Tukholmassa. Hinnoissa ei taida olla suurta eroa.
- reissuliisa
Kannattaa vertailla eri sivustojen hintoja. Me löydettiin edullisin paketti (Icelandairin lennot ja hotelli keskustassa) smt:n sivuilta. Kannattaa myös vertailla matkan keston suhteen: meillä olisi reissun lyhentäminen päivällä tai useammalla nostanut hintaa huomattavasti!
- i<3iceland
Parasta on vertailla hintoja, kuten muutkin sanoivat, sillä ne vaihtelevat suuresti! Kun itse suunnittelin omaa reissuani kalleimmat lennot olivat n. 1000e ja lopulta kuitenkin löysin reissun edestakaisin murto-osalla tuosta! Jos muistan oikein maksoi n. 400 e edestakaisin (mutta tammi-toukokuu). Majoitukseksi suosittelisin guesthousia, jota Islannissa on paljon. Toki suihkun/vessan ja keittiön joutuu jakamaan muiden asukkaiden kanssa. Luulisin, että hinnat olisivat halvemmat nyt. Autonvuokrauksenkin kuvittelisin olevan tällä hetkellä paljon halvempaa.. Parempi kysyä tarjouksia. Monilla yrityksillä on myös omat sivunsa (Islannissa toimii monia kansainvälisiä autonvuokraus toimistoja). Bensan hinta on myös hyvä tarkistaa.
- ostaa...
...lennot Finskiltä, joka käyttää Icelandairia. Blue1/SAS Oslon kautta oli paljon kalliimpi, joskin aikataulut olis olleet paremmat. Icelandiarin paluulentohan lähtee aamuseitsemän tienoilla eli pitää nousta ylös jo ennen kukonpieraisua. Autonvuokrauksessa Budget oli halvin, ainakin kesäkuun alussa. Aiotaan majoittua siellä missä on tilaa eli ei varata mitään etukäteen, paitsi vimppa yö Keflavikin kentällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791319
- 851226
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455