Olemme lapseton pari, meillä on avioehto, joka ulottuu kaikkeen omaisuuteen ja sen tuottoon tai tuotolla hankittavaan omaisuuteen. Omaisuus on pääasiassa minun. Tein itse testamentin sukulaisteni lapsille. Jos kuolen ennen puolisoani, onko hänellä perintöoikeus omaisuuteeni? Näitä juttuja kun lukee, alkaa selkäpiitä karmia. Meidän syyt sekä avioehtoon että testamenttiin osaltani olivat, että en halua itse hankkimani omaisuuden valuvan jossakin vaiheessa itse ensin kuoltuani, puolisolleni ja sitä kautta myöskin lapsettoman puolisoni ventovieraille sukulaisille.
avioehto+
2
1056
Vastaukset
- Avioehto + testamentti
Jos avioehdossa ei ole mainittu, että sen on voimassa ainoastaan avioliito päättyessä avioeroon, niin silloin se on automaattisesti voimassa myös liiton päättyessä toisen puolison kuolemaan. Eli puolisollasi ei ole avio-oikeutta omaisuuteesi. Ja kun olet tehnyt testamentin, ei hän myöskään peri sinua (muuten perisi, jos kuolet lapsettomana). Eli omaisuutesi menee sukulaistesi lapsille. Aviopuolisolla voi kuitenkin olla oikeus jäädä yhteiseen kotiinne ja pitää koti-irtaimisto hallussaan jakamattomana.
- nix nax
>>Meidän syyt sekä avioehtoon että testamenttiin osaltani olivat, että en halua itse hankkimani omaisuuden valuvan jossakin vaiheessa itse ensin kuoltuani, puolisolleni ja sitä kautta myöskin lapsettoman puolisoni ventovieraille sukulaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230