Olemme lapseton pari, meillä on avioehto, joka ulottuu kaikkeen omaisuuteen ja sen tuottoon tai tuotolla hankittavaan omaisuuteen. Omaisuus on pääasiassa minun. Tein itse testamentin sukulaisteni lapsille. Jos kuolen ennen puolisoani, onko hänellä perintöoikeus omaisuuteeni? Näitä juttuja kun lukee, alkaa selkäpiitä karmia. Meidän syyt sekä avioehtoon että testamenttiin osaltani olivat, että en halua itse hankkimani omaisuuden valuvan jossakin vaiheessa itse ensin kuoltuani, puolisolleni ja sitä kautta myöskin lapsettoman puolisoni ventovieraille sukulaisille.
avioehto+
2
1082
Vastaukset
- Avioehto + testamentti
Jos avioehdossa ei ole mainittu, että sen on voimassa ainoastaan avioliito päättyessä avioeroon, niin silloin se on automaattisesti voimassa myös liiton päättyessä toisen puolison kuolemaan. Eli puolisollasi ei ole avio-oikeutta omaisuuteesi. Ja kun olet tehnyt testamentin, ei hän myöskään peri sinua (muuten perisi, jos kuolet lapsettomana). Eli omaisuutesi menee sukulaistesi lapsille. Aviopuolisolla voi kuitenkin olla oikeus jäädä yhteiseen kotiinne ja pitää koti-irtaimisto hallussaan jakamattomana.
- nix nax
>>Meidän syyt sekä avioehtoon että testamenttiin osaltani olivat, että en halua itse hankkimani omaisuuden valuvan jossakin vaiheessa itse ensin kuoltuani, puolisolleni ja sitä kautta myöskin lapsettoman puolisoni ventovieraille sukulaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969