Olemme lapseton pari, meillä on avioehto, joka ulottuu kaikkeen omaisuuteen ja sen tuottoon tai tuotolla hankittavaan omaisuuteen. Omaisuus on pääasiassa minun. Tein itse testamentin sukulaisteni lapsille. Jos kuolen ennen puolisoani, onko hänellä perintöoikeus omaisuuteeni? Näitä juttuja kun lukee, alkaa selkäpiitä karmia. Meidän syyt sekä avioehtoon että testamenttiin osaltani olivat, että en halua itse hankkimani omaisuuden valuvan jossakin vaiheessa itse ensin kuoltuani, puolisolleni ja sitä kautta myöskin lapsettoman puolisoni ventovieraille sukulaisille.
avioehto+
2
1145
Vastaukset
- Avioehto + testamentti
Jos avioehdossa ei ole mainittu, että sen on voimassa ainoastaan avioliito päättyessä avioeroon, niin silloin se on automaattisesti voimassa myös liiton päättyessä toisen puolison kuolemaan. Eli puolisollasi ei ole avio-oikeutta omaisuuteesi. Ja kun olet tehnyt testamentin, ei hän myöskään peri sinua (muuten perisi, jos kuolet lapsettomana). Eli omaisuutesi menee sukulaistesi lapsille. Aviopuolisolla voi kuitenkin olla oikeus jäädä yhteiseen kotiinne ja pitää koti-irtaimisto hallussaan jakamattomana.
- nix nax
>>Meidän syyt sekä avioehtoon että testamenttiin osaltani olivat, että en halua itse hankkimani omaisuuden valuvan jossakin vaiheessa itse ensin kuoltuani, puolisolleni ja sitä kautta myöskin lapsettoman puolisoni ventovieraille sukulaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks725826Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.954186Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää923614- 1183011
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri722561Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1112026Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1411945Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu461881En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131525Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11448