Olen Tampereella sijaisena päiväkodissa lastenhoitajana. Olin lyhytaikasella hoitovapaalla viikko sitten lapsen sairauden takia. Lapsi oli kesken hoitopäivän (ma) tullut kuumeeseen. Lähdin häntä hakemaan iltapäivällä kesken työpäivän (työaikaa olisi ollut jäljellä n. 2h30min.). Olin töistä pois ti-to.
Hoitovapaa hakemukseen täytin ko. kohdat asianmukaisesti eli kokonaiset poissaolopäivät ja lisäselvityskohtaan, että lähdin kesken päivän.
Johtaja on nyt sitä mieltä, että maanantailta, jolloin lähdin lasta hakemaan kesken päivän, minun pitää tehdä jäljelle jäänyt työaika takaisin? Voiko tämä pitää paikkansa? Kokemuksia?
Kiitos.
Kysymys hoitovapaasta
Ninnaliinuska
2368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
väärässä, mutta jos kolme päivää saa olla pois lapsen sairauden vuoksi, niin olisit saanut palkallista vapaata vain ma-ke. Torstai olisi näin ollen jo palkaton päivä tai se päivä, joka pitäisi tehdä takaisin. Maanantaihan oli se lapsen ensimmäinen sairaspäivä, vaikkakin vajaa sellainen. Kysy luottamusmieheltä varmuuden vuoksi.
Aikamoista nipotusta, ei meillä ole tuollaisia ongelmia. Kyllähän itsekin sairastuttuaan voi lähteä pois kesken päivän eikä siitä tule sairaspäivää vaan työpäivä.