kirjallinen tarjous

hihhuli

Olen tehnyt kirjallisen tarjouksen asunnosta ja se hyväksyttiin välittäjän kautta puhelimessa. Haluaisn kysyä, onko tarjous sitova, kun siitä puuttuvat myyjän tiedot / allekirjoitukset sekä välittäjän tiedot. Lomake on kolme osainen 1. välitysliike 2. myyjä 3. ostaja. Sain oman kappaleeni heti, kun tein tarjouksen eli ostotarjous-asiakirjasta puuttuu kirjallinen vastaus tarjouksen hyväksymisestä sekä myyjän / välittäjän tiedot. Eikö asiakirjan olisi pitänyt olla "yhdessä" niin kauan, kun on kokonaan täytetty? Nyt minulla on osa, missä on vaan minun allekirjoitukseni sekä tietoni. Myyjä / välityfirmahan voi jälkikäteen täyttää lisätietoja, joita en ole sopinut. Näin ollen, sopimussakkokin pätee vain minuun, koska myyjä ei ole allekirjoittanut paperia. Menikö tässä jokin pieleen??? Voinko perua tarjouksen? Joudunko maksamaan sopimussakon? Luin netistä, että myyjän ja ostajan tiedot ja allekirjoitukset pitävät olla ostotarjouksessa, että on pitävä.

3

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LKV

      Tekemäsi tarjous sitoo sinua niiltä osin, mitä omassa kappaleessasi lukee. Jos myyjän kappaleissa on erilaisia ehtoja, mitä sinun kappaleessasi, et ole sitoutunut niihin (periaatteessa tuolloin tarjous raukeaa kokonaan; ns. vastatarjous l. alkuperäisen tarjouksen hylkääminen). Sopimussakkoehto menee näin: Silloin, kun teet tarjouksen, ja myyjä on siitä saanut tiedon, sopimussakko koskee sinua, muttei myyjää. Kun myyjä hyväksyy tarjouksen, sopimussakko koskee siitä eteenpäin myös myyjää. Periaatteessa välitysliikkeen tiedot eivät ole siinä mielessä tarpeellisia, koska ostotarjoushan on ainoastaan ostajan ja myyjän välinen sopimus, jonka välitysliike ainoastaan vie osapuolilta toisille ja neuvottelee heidän puolestaan. Hyvä välitystapa tosin edellyttää välittäjän tietoja tarjouksesta ja lähes 100%:sti ne ovat valmiiksi näissä lomakkeissa. Onnea uuteen kotiin :)

      • hihhuli

        Millä todistan, että myyjä on jo hyväksynyt sopimuksen, koska alkuperäinen ja 2. osa ovat jo välitysfirmalla? Minulla on 3. osa eli jäljennös omista tiedoistani ja ko.kohteesta. Lakifirmojen sivuilta luin, että myyjän sekä ostajan allekirjoitukset pitävät olla sopimuksessa, sitten vasta on sitova. kysyin myös pankista, jossa sanottiin myös, että kaikki kappaleet pitää olla yhdessä niin kauan, kun kaavake on täytetty kokonaisuudessaan ja kaikkien osapuolten nimet ovat siinä. Nyt ei ole edes myyjän nimeä saati allekirjoitusta minun kappaleessani.


      • hihhuli kirjoitti:

        Millä todistan, että myyjä on jo hyväksynyt sopimuksen, koska alkuperäinen ja 2. osa ovat jo välitysfirmalla? Minulla on 3. osa eli jäljennös omista tiedoistani ja ko.kohteesta. Lakifirmojen sivuilta luin, että myyjän sekä ostajan allekirjoitukset pitävät olla sopimuksessa, sitten vasta on sitova. kysyin myös pankista, jossa sanottiin myös, että kaikki kappaleet pitää olla yhdessä niin kauan, kun kaavake on täytetty kokonaisuudessaan ja kaikkien osapuolten nimet ovat siinä. Nyt ei ole edes myyjän nimeä saati allekirjoitusta minun kappaleessani.

        Että olisit jättänyt allekirjoittamasi tarjouksen kaikki kappaleet välittäjälle? Tarventietää myyjän henkilöllisyys on olematon. Ja vakiokorvaus (sopimussakko) sitoo vasta kun myyjä on hyväksynyt tarjouksesi. Välityslikkeen tiedot löytyvät kyllä (pienellä präntillä) jostain kohtaa lomaketta. Ja lopuksi, sinun on ihan turha kysyä neuvoja pankista (paitsi niiden lakimieheltä, silmästä silmään), ei se virkailija ole välttämättä koskaan edes ostanut asuntoa, eikä takuulla tunne lakia yhtään..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2274
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1339
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      800
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe