lukiessani palstaanne nään vain kieltoja ja määräyksiä ja tiukkoja muotteja. Olen itse pelastunut syvältä ja tiedän mitä merkitsee se, että Jeesus todella on sovittanut minun syntini ja lunastanut minut vapaaksi syntielämästä ja lain orjuudesta. Katsokaa nyt hyvänen aika ristille, itse te ette voi lakia täyttää missään suhteessa. Eikä tarvitse, koska Jeesus täytti sen jo. Sinun pitäisi olla armon eikä lain alla. Jumala on rakkaus - ei Jeesus kuollut puolestasi päästäkseen kontrolloimaan elämääsi erilaisten kieltojen ja määräysten kautta. Vapauteen Hän meidät vapautti, sanoo Jumalan Sana.
Missä armo?
Ihmettelen kauhiast
10290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei lakia olekkaan, sillä laki päättyy Jumaaln valtakunnan rajalle, sillä Kristus on lain loppu, jokaiselle joka uskoo- Tiit.2:11. "Sillä Jumalan armo, kaikille ihmisille terveellinen, on ilmestynyt. 12. Joka meidät opettaa kaiken jumalattoman menon hylkäämään ja maailmalliset himot, ja tässä maailmassa siviästi ja hurskaasti ja jumalisesti elämään"
halveksitte Suomen lakeja
ei lakia olekkaan, sillä laki päättyy Jumaaln valtakunnan rajalle, sillä Kristus on lain loppu, jokaiselle joka uskoo- ** Näin kirjoittaa vain Harhauttaja itse, joka luulee ja pyrskii saamaan muutkin luulemaan, että joku lahko on Jumalan Valtakunta. Raamattu juuri varoittaa tälläistä ihmisistä, Matt 24 . 11 Monta väärää profeettaa ilmaantuu, ja he johtavat useita harhaan. 23 "Jos joku silloin sanoo teille: 'Täällä on Messias', tai: 'Messias on tuolla', älkää uskoko. 24 Sillä vääriä messiaita ja vääriä profeettoja ilmaantuu, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että he johtavat, jos mahdollista, valitutkin harhaan. Jopa Mooses jo varoitti tulevasta5 Moos 13 2 ja joka näin KOETTAA TAIVUTTA TEIDÄT palvelemaan vieraita ja teille OUTOJA JUMALIA. 3 Älkää kuunnelko SELLAISEN PROFEETAN tai unennäkijän sanoja, vaikka hänen lupaamansa ihme tapahtuisikin. Herra, teidän Jumalanne, koettelee teitä näin saadakseen tietää, rakastatteko häntä koko sydämestänne ja koko sielustanne. 4 Teidän tulee seurata vain Herraa, Jumalaanne, pelätä häntä, noudattaa hänen käskyjään, totella häntä ja pysyä hänen uskollisina palvelijoinaan.> 10 eikä VARASTELLA, vaan heidän on osoittauduttava aina luotettaviksi ja kunnollisiksi, niin että he voivat kaikessa olla kunniaksi Jumalan, meidän pelastajamme, opille. 11 Jumalan armo on näet ilmestynyt pelastukseksi KAIKILLE IHMISILLE, 12 ja se kasvattaa meitä hylkäämään jumalattomuuden ja maailmalliset himot ja elämään hillitysti, oikeamielisesti ja Jumalaa kunnioittaen tässä maailmassa, 13 KUN ODOSTAMME AUTUAAN TOIVOMMJE TOTEUTUMISTA, SUUREN JUMALALAN JA VAPAHTAJAMME JEESUKSEN KRISTSUKSEN KIRKKAUDEN ILMESTYMISTÄ. Puhutaanko tässä jossain, että yksi peräpohjoinen lahko, olisi se, jolle Hän kirkastuu. Ei, vaan heille, jotka Häntä odottavat, teillehän riittää kun on synnit anteeksi, mutta Jumalalle ei, Hänen edessään on oltava koko laki TÄYETTY.
Kempelainen. Miten sinun mukaasi ihminen pystyy täyttämään lain. Omin voiminko? Room. 3:12 Kaikki ovat luopuneet ja käyneet kelvottomiksi. Ei ole ketään, joka tekee hyvää, ei ainoatakaan. Room. 6:15 Miten siis on? Saammeko tehdä syntiä, koska emme elä lain vaan armon alaisina? Emme toki! Ap. t. 13: 38 Tietäkää siis, veljet: hänen ansiostaan teille julistetaan synnit anteeksi, ja hänen ansiostaan jokainen, joka uskoo, tulee vanhurskaaksi, 39 saavuttaa kaiken sen, mitä te Mooseksen lain avulla ette voineet saavuttaa. Miten Kempelainen sinun mukaasi tullaan uskoon. Tarvitaanko siihen toista ihmistä
Siteeraat melkein järkiään vain raamatunlauseita. Eikö Sinulle ole omakohtaista näkemystä itsekuhunkin asiaan? Meillä on varmasti jokaisella raamattu, ellei jopa useitakin. Onko Sinulla yleensä MINKÄÄNLAISTA omakohtaista käsitystä uskon asioista? Tervehtii - Alpo
Minu todellakin vaivaa että sanotaan että ei eletä lain alla, että se mitä kymmenessä käskyssä, mitä Jeesus sanoo ja sitten todellaki ihan yht äkkiä onkin kaikenlaisia käskyjä pinossa. Ei oikein mahdu tavallisen luterilaisen kalloon miten tähän on sitten taas tultu jos lakia ja käskyjä ei ole?
...koska Herramme Jeesus on noussut ylös. Mitä sitä tyhjää ristiä jää tuijottamaan? Ei Jeesus siellä enää ole. Hän on omiensa keskellä, tänäkin päivänä. Rakkain terveisin - alpomurberger.
...koska Herramme Jeesus on noussut ylös. ** Alpo, olet kaverini, mutta nyt meni metsään, pahasti pusikkoon. Risti on kaiken perusta. Siellä Jeesus korotettiin ensimmäisien kerran, ja siellä TÄÖTYYI LAKI, IHMSEN OSALTA JUMLAN EDESSÄ. Kun tämän ihminen ymmärtää, ei tarvitse leikkiä synnillä ja vilkutella, sillä lain sovittamiseen yhtenä osana on juuri syntivelan sovitus. Tämä ei sovi ollenkaan SRK;lle, tai heidän hengen heimolisälleen. Silloin esirippu aukesi repeytyen, ja kaikki pääsevät pyhimpään, ILMAN MUISTA IHMISÄ, JEEUSEN KANSSA.. Teillähän pitää olla saattomies, miten se on Jeesuksen opeissa. Samalla Lain täyttymys teki turhaksi lain 623 sääntöä, sekä kaikki VL säännöt. Ja jos niitä YHTÄKÄÄN TOITEUTTAA, ON JEEUS JO OHI HÄNEN ELÄMÄSTÄÄN. Siksi Sinulle Alpo, ja kaikki VL;t ei risti merkitse mitään, kun teiltä uupuu Jeesuksen Kristuksen sisäinen tunteminen. Ristin ryövärikin tunsi muutaman tunnin tuttavuuden jälkeen Hänet paremmin, Hän tunnusti, että Jeesus on Lain täyttäjä, Messias. Teille se on outoa, niin kauan kun esillä on yksikään sääntö, Raamatun lisäksi, se vei helvettiin. . Hän on omiensa keskellä, tänäkin päivänä. ** Ei ole ainakaan lestadiolaisille, sillä ette tunnusta Häntä edes Herraksi, vaikka lähestymistä palstan ansioista on tapahtunut. Olen Alpo tosi surullinen puolestasi
>>Mutta Alpo, mikä sinuun on mennyt? ...koska Herramme Jeesus on noussut ylös.** Alpo, olet kaverini, mutta nyt meni metsään, pahasti pusikkoon.
SRK on se suurin välimies, jonka armon ansaitseminen on monimutkaisten syntilistojen noudattamisesta kiinni. Jumalan armoa ei saa ennen kuin on täyttänyt SRK:n lain.