Mitä voisi viedä lahjaksi halvahkolla, ellei halua (= osaa) viedä itsetehtyä? Omasta mielestäni, jos on siinä kympin nurkilla, on kyllä jo halpa... Joskus olen vienyt Muumi-mukin. Niissäkin on vaan hinta pompsahtanut kympistä kolmeentoista. Kertokaapas ideoita, äitienpäivä tulossa :)
Lahjaideoita?
8
1182
Vastaukset
- pihiliina
Kirjoja alennumyynneistä voi ostaa varastoon. Tiedettävä on kyllä lahjan saajan kirjallinen maku.
- joku arpa
höystettynä karkilla, kukilla tms. Hyvällä tuurilla pienestä lahjasta voi tulla vaikka kuinka suuri riippuen tietysti arvasta. Ja jos niin käy, ettei mitään voittoa tule, niin ajatus oli ainakin hieno.
- eräpetteri
hauska lusikka?
- Äidille
Hyvä idea olisi viedä äidille suolalamppu, se on hyvän näköinen sisustustuote SEKÄ sen pölyä vähentävän vaikutuksen ansiosta myös äidin siivoustaakkaa keventävä.(silloin kun isi ei siivoa :) ) Eli saisi silmäniloa sekä hyötyä. Tuolla on kerrottu tarkemmin mikä on suolalamppu http://www.suolalamppu.net
- äitien oma päiväkin
Mutta vastailenpa sittenkin yleisellä tasolla lahjaongelmiin.
Silloin kun raha on tiukalla, ostetaan lahjat kirpputoreilta
pidemmän kaavan mukaan. Eli nyt voit katsastella kirpparipöytiä sillä silmällä, löytyisiko sieltä lahjaa esimerkiksi jonkun mökkivierailulle, tuleville synttäreille tai muualle.
Kirppareilla on usein myynnissä aivan käyttämättömiäkin tavaroita alkuperäispakkauksessaan.
Ajatuksena siis, että lahjoja ostetaan edullisesti "varastoon"
vaikka johonkin tiettyyn laatikkoon kotona.
Kyläilylle lähtiessä onkin sitten helppo homma katsoa laatikosta sopiva lahja saajalleen.
Ei tule paniikkia, eikä kiirusta kauppaan lähteä etsimään lahjaa.
Tietenkin kannattaa jo kirpparilla miettiä valmiiksi mahdollista lahjan saajaa.Mikä tahansa roina ei ilahduta, vaan sen pitää ilahduttaa saajaansa! - asdfghjks
kun en tiedä kenelle viet ja mitään muutakaan vastaavaa,
on pakko todeta että Muumimukit ovat siitä tyhmimmästä päästä,
ovat ylihintaista "kiinalaistuotetta", ne ovat luokiteltuja mielestäni koristemukiksi, ei käyttömukiksi.
(ovatkohan kaikki muumimukit edes varmasti lyijyvapaita, epäilen)
ensinäkin, onko pakko viedä jotain,
mieti, jos on, vie vaikka kahvipaketti tai muuta tarpeellista, jota voi kierrättää tai käyttää,
älä vie mitään todella turhaa, jota saajan pitäisi vielä säilyttää ja näyttää sinulle joskus.
ja ensitapaamisille leikkokukka, aivan muutaman euron, hintaisia, "tänään ostettuja" - ainakin aina
Osta joku hauska persoonallinen muki. hintahaarukka 1-20, mutta alle kympillä yleensä saa.
joku hauska teksti tai söpö kuva tai ihan vaan joku kuvio
Saaja muistaa sinut aina juodessaan siitä.
Mukin voi myös täyttää vaikkapa karkilla yms
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1686559Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1033064Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1031851Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am501575- 161297
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111290Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m131185"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?311165- 561140
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751083