Lukusilmään tuli suht. sopivasti miinusta (Lasik) eli näkyy pieninkin präntti.
Toiseen silmään tuli puolikas plussaa ja se häiritsee kaukonäköä melko tavalla.
Kannattaako lähteä korjaamaan - vai olisiko parempi vaan hankkia korjaavat lasit niitä tilanteita varten kun pitäisi oikeasti nähdä kauemmas kunnolla?
Uusintaleikkaus harkinnassa
- kannattaako?
4579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse leikkautin silmäni samalla tavalla ja sitä ei olisi pitänyt tehdä. Kaikelaista pientä, kuten silmien kuivumista ja haloilmiöitä jäi, vaikka teknisesti ilmeisesti onnistui hyvin. Jälkeenpäin katselin monia kauhutarinoita lasikista, eikä tunnu kivalta. Tosin pohdiskelen itsekin korjausleikkauksen mahdollisuutta.
Mistä ne silmälääkärit, mokomat keksivätkin tuollaisia, että toisella silmällä katsomme lähelle ja toisella etemmäs. Ja leikkaavat meille silmät kuin roboteille. Tai antavat silmälasit kuin roboteille. Ja kehtaavat vielä tehdä tilastoja, että 99,98 prosentin aivot sopeutuvat tällaiseen. Mitäs me loput 0,02%, joidenka aivoit eivät mokomaan sopeudu olemme, hullujako?
huijatuiksi
mutta kauemmaksi en näe ihan niin hyvin kuin toivon. On tosi kätevää kun ei tarvitse lukulaseja. Alkuun kirjojen luku tuntui eriparisilla silmillä kieltämättä hieman oudolta - mutta tosiaan aivot tottuu ja lukeminen sujuu ihan ok. Leikkaus ei kaduta lainkaan kun pääsin paljoista miinuksista eroon. Silmien kuivumista on ollut jonkun verran mutta tippoja ei ole tarvinnut käyttää parin ensimmäisen kuukauden jälkeen ja niitä jäikin isot paketit varastoon vanhenemaan.