Mitenka on synnytys sujunut toisen lapsen kohdalla niilla joilla tuli ensimmaisessa pahat repeamat? Repesitko uudestaan ja onko riski ylipaansa suurempi repeamiseen toistamiseen?
pahat repeamat ja
toisen lapsen synnytys
81051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esikoisella repesi aika ilkeästi episiotomian lisäksi ja tikkejä oli yhteensä lähemmäs 40 kpl. Toisen kanssa vanhat repeämä/eppariarvet repesivät jonkin verran, tikkejä noin 20. Kyllähän se taitaa olla niin, että jos on revennyt aiemmin, niin toisen synnytyksen kohdalla arpien kudos ei jousta läheskään samalla tavoin kuin muu alapään kudos, niin usein juuri arven kohdalta repeää taas. Mulla siis aukesi vanhat arvet, muttei enää muualta. Eipä se kyllä kivaa ollut. Kun vielä kerran revenneen arven tikkaa vielä uudestaan, on sitten muistona jatkossa entistä paksumpi ja tuntuvampi arpi. Kavereissani on toki tapauksia, jolloin kerran revennyt äiti ei enää toisella kertaa samalla tavalla tai ollenkaan revennyt. Nää on niitä juttuja, jotka vaihtelevat kovasti.
Ekassa kolmannen asteen repeämät ja toinen sektiolla.
repeepä vielä kolmannenkin. Anteeksi jos masensin.
rentoutumaan synnytyksessä, niin vauva liukuu ulos helpommin. Kuvitelkaa olevanne avautuva kukka. Synnytyksessä kätilötkin usein komentavat turhaan ponnistamaan kaikin voimin. Normaalitapauksessa lapsi tulee ulos vähemmälläkin, kunhan sille antaa aikaa. Hätätapaukset ovat tietysti erikseen. Harjoitelkaa vaikka vessareissuillanne olemaan päkistämättä pää punaisena ja antakaa ruumiinne hoitaa asia omalla tavallaan. Kyllähän sitä repeää, jos työntää kaikin voimin kovalla kiireellä ja pelosta jäykkänä.
pitämään absurdit ajatuksesi omina tietoinasi. Sanomallasi kun ei ole mitään totuuspohjaa.
opetellut neuvomani taidon ja käyttänyt oppimaani hyväkseni kolme kertaa. Kerta kerralta taitoni paranivat. Kolmannella kerralla ei repeämiä tullut ollenkaan, ja ponnistusvaihe oli nautinnollinen. Haluan auttaa muitakin kokemaan hyvän synnytyksen.
Ei tuossa kyllä mitään puppua ollut :) Tottakai jos ponnistetaan kovalla kiireellä kudokset repeävät helpommin. Mun ponnistusvaihe kesti 21 min, mutta sen aikana tuli ainoastaan 3 supistusta joilla lapsen ulos työnsin, joten kudokset kerkisivät kyllä noiden supistusten välissä venymään. Todella pienen repeämän sain toiseen pieneen häppäriin. Pystyin heti istumaan normisti.
Eipä tuo aina niin yksinkertaista ole. Toisen kudos ei vain aina jousta samoin kuten niiden, jotka "kukaksi avautumalla" ponnistavat. Alkuperäisen kysymys kuului kuitenkin, että repeääkö uudestaan jos on aiemmin revennyt, ja siihen vastaus kuuluu: todennäköisesti, koska arpikudos ei jousta, ja kudostyyppi on siis helpommin repeävää muutenkin, eikä siinä kukat tai pidättämiset auta, jos on revetäkseen.