ahneus

Ihmetteln sitä, miksi esim. pääkaupunkiseudulla laajakaista ja kaapeliyhteydet ovat todella kalliita. Esim. Kuopiossa saa kaapeliyhteyden reiluuun kolmeenkymppiin/kk nopeudella 2mb. Luulisi, että täällä on ylitarjontaa, kun kaikki mahdolliset operaattorit tyrkyttää nuita nettiliittymiä. Kartellia vai mitä? Esim. jostain 512 liittymästä saa maksaa n. 50 e, huhhuh.
5701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näin täällä etelässä!
Kyllähän tämä vähän kartellilta tuntuu....
Luulis että kilpailu saa jotain aikaan,mutta ei.

Äänestä
  • nythän siihen ollaan puuttumassa ihan valtiovallan taholta jo, siis tuohon hinnoitteluun ja hintakilpailuun elikkä haluavat jo ihan valtiovallan taholtakin että hinnat laskis.

    Äänestä

Voi helvetti ku jaksatte valittaa. Monessakin paikkakunnassa on vielä 256/256 48€, kun Sonera ei välitä laskea hintojaan (koska ei ole kilpailua).. Toivon tosiaan, että Kilpailuvirasto puuttuu noihin monopoliasemiin!

Äänestä

saat sitä kahta megaa yksinäsi, vaan jaettuna ehkä kymmenien käyttäjien kesken. Ja p2p-hommilla saat äkkiä naapureitten vihat niskaasi.

Jos tuo kumminkin on *oma* kaistasi, niin kateeksi käy, vaan kaapelillapa ei taida olla...

Äänestä

Ei se ole tyhmä ketä pyytää, vaan se ketä maksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


netkari kirjoitti:

Ihmetteln sitä, miksi esim. pääkaupunkiseudulla laajakaista ja kaapeliyhteydet ovat todella kalliita. Esim. Kuopiossa saa kaapeliyhteyden reiluuun kolmeenkymppiin/kk nopeudella 2mb. Luulisi, että täällä on ylitarjontaa, kun kaikki mahdolliset operaattorit tyrkyttää nuita nettiliittymiä. Kartellia vai mitä? Esim. jostain 512 liittymästä saa maksaa n. 50 e, huhhuh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu