Tuli pienoiskivääriin asennettua äänenvaimennin ja huomasin, että osumapiste siirtyi n. 12 senttiä oikealle. Kasa oli kyllä ihan hyvä kuin ennen, sivussa vain. Patruunana oli halpa Federal Target standard velocity joista joka viides lensi yliäänisinä. Niin miten äänenvaimennin vaikuttaa luodin lentorataan kun luoti ei kuitenkaan siihen kosketa?
Vastaukset 9
Kyllä vaimennin vaikuttaa piipun värähtelyyn ja aavistuksen epäkeskona saattaa jopa huonontaa kasoja. Itselläni BR-tuotteen änäriä piti avartaa kun ei alkanut kasoja löytymään millään latauksella. NATO-paukuille ei tahtonut edes taulu riittää.
- vaikuttaa
Todennäköisesti äänenvaimennin ei ole suorassa taikka keskellä piippureikää. Ruutikaasu puhaltaa siten veimentimen alkuosassa hieman enemmän luodin takapäätä toiselta laidalta. Myös vaimentimen ja luodin epäsymmetrinen reunaetäisyys vaikuttaa samalla tavalla. Oikein asennettu ja oikein tehty vaimennin ei yleensä vaikuta kuin korkeussuunnassa kasan paikkaan. Vaimentimen paino saattaa myös muuttaa aseen painopistettä, jolloin kasa siirtyy.
- hillbergmounting
Koska käynti säilyi entisenlaisena, niin vaimentaja ja asennus ok. Eli vastasit jo itse kysymykseesi; osumapiste siirtyi tässä tapauksessa 12cm oikealle. Vaikutus vaihtelee aseesta ja kaliperista riippuen erilailla. On jopa mahdollista, että osumapiste ei juuri muutu.
- katusoturi
hillbergmounting kirjoitti:
Koska käynti säilyi entisenlaisena, niin vaimentaja ja asennus ok. Eli vastasit jo itse kysymykseesi; osumapiste siirtyi tässä tapauksessa 12cm oikealle. Vaikutus vaihtelee aseesta ja kaliperista riippuen erilailla. On jopa mahdollista, että osumapiste ei juuri muutu.
Omaan .22 cal Anschütz 64 MP:n laitettiin vaimennin, ja koska ko. pyssyssä on suunnilleen rautakankea piippu, niin osumapiste ei juuri muuttunut.
- 300wby
Pääasiallisesti äänenvaimennin siirtää osumapistettä siksi, että luodin lentonopeus kasvaa vaimentimella ammuttaessa esim 308 win kaliiperissa noin 30 - 50 m/s ja siitä syystä osumapiste siirtyy ylensä ylöspäin ja mahdollisesti vähän oikealla, tai vasemalle riippuen siitä kätinen rihlaus piipussa on. ja luodin lentonopeus taas kasvaa siksi että luoti on noin 10 - 25 cm pidemmän matkan paineenalaisessa "putkessä" vaikka ohivuotoa onkin niin lentonopeus nousee....
- rekyyli.
Vimennin pienentää myös aseen rekyyliä suujarrun lailla, mikä myös vaikuttaa jonkin verran osumapisteeseen. Piekkarissa rekyyli on kuitenkin varsin vaatimaton.
- piupaupum
Miten äänenvaimmennin on kiinnitetty piippuu? Välissä voi olla uutta piippua mikä on kieroon asennettu.
- f43t4yt33hyh5
Miten saan äänenvaimentimen KOKONAAN pois gamo pt 80 aseesta. Kiitos jos täältä löytyi vastaus.
- Ilmakkoerkki
Laita lukkopihteihin vaikka teippiä pehmusteeksi. Pihdit kiinni vaimentajaan. Terävä napautus vasaralla pihteihin. Avot, vaimennin on irti. Laita kierteisiin vaseliinia niin irtoaa seuraavalla kerralla helpommin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212154Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko741275- 132938
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95642- 13577
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11573- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44539- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 122478
- 76473
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 41444
- 58437