Hei
Isä ja äiti ovat jo jonkin aikaa toimittanut minulle avattuja posteja joissa lukee mun nimi selvästi. Olen maininnut heille asiasta että perkele pitääkö mun postit tonkia läpi ennen kuin saan itse edes tietää että mulle on tullut postia.
"Olet alaikäinen joten me luemme postisi" He ovat muutenkin kokoajan vainoneet minne menen, mitä teen internetissä ja kenen kanssa. Onko heillä siis todellakin oikeus lukea 17 vuotiaan posteja ilman lupaa. Kuka ties onko ne lukenut sähköpostiviestejä jne.
Omasta mielestäni ne missä lukee jonkun nimi on juuri hänelle eikä kenellekkään muulle. Sama se on työpaikallakin jos täytyy toimittaa posti jollekin toiselle niin tuskin se kirje avautuu jokaisen henkilön kohdalla.
Onko vanhemmilla oikeus lukea postit?
Anonyyminen
92764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minusta vanhempien ei pidä lukea lasten kirjeitä muuta kuin äärimmäisissä tapauksissa. Jos ei ole syytä epäillä lapsen esim. kaupittelevan/ myyvän huumeita, varastelevan jne laittomuuksia, niin ei perusteita nuuskia. Siinä tapauksessa että on tieto tai vahva epäily lapsen joutuneen hakoteille niin asioiden penkominen on vähintäänkin vastuullista toimintaa. Näin ajattelen minä 4 lapsen äiti.
jos lapsen käyttäytyminen ei herätä epäilyksiä mistään erikoisesta kuten mm huumeista, vanhempien ei kuulu lukea posteja
tässä kun odotellaan yhteishaun tuloksia niin isä kysyi saako se avata sieltä tulevan kirjeen ja ilmottaa sit mulle kun olen muualla silloin, yleensäkkin jos postissa tulee jotain vanhempiini mahdollisesti liittyvää niin yleensä kyllä kysytään.
Kävin papa-kokeessa, ja äitini luki tulokset jotka tuli postissa :( TÄMÄ AINAKIN ON väärin. eikö olekin?? se sano että se luuli sitä laskuksi, koska se lukee mun laskut.onneks tulokset olivat mieleiset....
ja kysy sieltä neuvoa. Kirjesalaisuus on lain suuojaama oikeus, joten jos haluat voinet tehdä poliisille tutkintapyynnön. Eiköhän se heräta vanhemmat ;)
Ei ole, uhkaa poliisitutkimuksella. http://fi.wikipedia.org/wiki/Kirjesalaisuus
oikeutta lukea. Kyllä yksityisyys kuuluu sinullekin. Toisaalta ymmärrän kyllä toisaalta vanhempiasi. Ehkä he ovat vain huolissaan sinusta ja siksi mun mielestä sun kannattais ihan rauhallisesti kysyä heiltä, että onko heillä jokin syy siihen, että lukevat postisi? Sitä paitsi olethan 17, joten enää vajaa vuosi niin on turha käyttää mitään tekosyytä, että olet alaikäinen. Niin kuin joku tuossa aikaisemmin olikin kirjoittanut, että vanhemmilla on hänen mielestään oikeus lukea postia, jos on syytä epäillä lapsen sekaantuneen esim. johonkin rikokseen. Siinä olen samaa mieltä.
minun postini, mutta eivät kerro syytä miksi :o olen 17. ja minusa jokaseilla on oma oikeus lukea itselleen tulevat postit!
vuokrata postilokeron? Maksaahan se tietysti, ja olen kuullut, että joskus ei kaikki posti ole tullut perille, syystä tai toisesta. Postin voi myös pyytää toimittamaan vaikka kaverin tai sisaruksen osoitteeseen, jos häneen luottaa. Tai työpaikalle, koulusta en ole varma.
ei, ei niillä oo oikeutta lukea sun posteja, ne rikkovat kirjesalaisuutta