Muutama vuosi sitten äkillinen kipu iski risti-selkään, enkä pystynyt kävelemään ilman apua.
Kaverit kiikutti mut sairaalan päivystykseen.
Selkä kuvattiin, mutta kuvissa ei näkynyt mitään, mikä kivun aiheutti.
Kipulääkepresetti käteen ja kotiin.
Kipu ei hellittänyt, vaikka söin tupla- annoksen mitä lääkäri oli määrännyt.
Pari päivää kului ja mut vietiin ambulanssilla yksityiselle lääkäri asemalle, jossa ilman kuvausta lekuri totesi mulla olevan välilevytyrä ja se leikattiin välittömästi ja selkä tuli kuntoon.
Sairaalasta tilatuista sairauskertomuksia ei ollut edes mainintaa, että olisin edes käynyt siellä kuvauttamassa, mutta pahan kaularankarappeuman aiheuttajaksi oli kirjattu Dystonia. Jos potilaalla on Dystoniadieknoosi, niin ei välttämättä selkää leikata, koska selkäkipu johtuu Dystoniasta.
Kipupumppu asennetaan, koska Dystoniapotilaan selkäkipu johtuu aivoista, eikä leikkauksesta ole hyötyä. Minulle kävi hyvä tuuri, että leikattiin.
Neurologisista
sairauksista
1607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tämä on ihan kylmän määrätietoista touhua. Terkkarissa ei ole varaa tutkituttaa ihmisiä kovin tarkasti, joten lyödään kipurespa/masennuslääke käteen, ja toivotaan parasta. Jos ongelma jatkuu, niin yleensä potilas itse tajuaa että täytyy mennä yksityiselle, jolloin yhteiskunnan ei tarvi kustantaa koko touhua. Tosin saanen epäillä että yksityiselläkään saa kaikki vaivat korjattua oikein.