Hei vain !
Talous on hieman nurin ja vaikeeta tulee lisää.
Kyllä hieman itkettäis kun rahat eivät riitä mitenkään vuokran maksuun kun en saa asumistukea Kelasta ollenkaan.
Lisäksi minun pitäisi ostaa ruokaa enemmän, mutta kun 2 tiliä menisi vuokran maksuun ja minulle ei anneta pienempää taikka halvemapaa vuokra-asuntoa.
Tilini ovat sen takia pienempiä kun työviikot ovat lyhennettyjä YT-neuvottelun vuoksi.
Maksut ovat myöhässä, kun velkaakin on.
Odotan siis helpotusta. Masentaa niin pirusti, että otan välillä Diapamia.
Mitä ennustaja näkisi, kerro vain mitä näet, älä neuvo, koska se ei välttämättä anna mitään apua.
Talous nurin
Koiperhonen
3118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarvitsisit hyviä neuvoja, mutta ne eivät sinulle kelpaa. On helppo osaamattomankin ennustaa, että tilanne ei parane, jos olet niin ylpeä, että et ota vastaan muiden ihmisten tietoa ja kokemusta, miten tuollaisista tilanteista ovat selviytyneet. Ennustaja ei pysty muuttamaan tulevaisuuttasi mihinkään suuntaan. Jotain tarttis siis tehdä, mutta itse et tiedä että mitä ja muiden neuvot ei sinulle kelpaa.
Luuletko että haen ennustajalta jotain tulevaisuuden muuttamista, no en tosiaankaan, koska hän ei ole mikään taikuri. Emme siis tarvitse mitään neuvoja täältä, koska saamme neuvoja muualta jos haemme. Täältä siis haemme ennustajan näkemystä, emme siis hae mitään sellasta, että ennustaja muuttaa tulevaisuutta. ps. neuvoja saa oikealta palstalta, mutta kyse oli nyt näkemyksestä.
Kuten huomaat, on asia niin itestään selvä, että kukaan ennustaja ei vaivaudu vastaamaan. On selvää, että taloudellinen tilanteesi pysyy huonona jos et ota vastaan muiden ihmisten neuvoja, tukea ja apua.